Ekran kartı fan hızını ayarlamak ömrünü azaltır mı?

ardab14

Femtopat
Daha fazla  
MSI RX 5500 XT Gaming X model ekran kartimin 70 dereceye kadar fanlari donmuyordu, ben de driverlardan bunu ayarladim. Maksimum %50 olarak donuyor bilgisayar acik oldugu zamanlarda. Bu ekran kartina zarar verir mi? Cunku obur turlu ekran karti 65 derece altini gormuyordu, simdi ise 45 derece ustu gormuyor. %50'yi dusurmeli miyim?

Teknik olarak evet. Çünkü dönmemesi gerekirken dönüyor.

Ama mesela ömrü 10 yıl ise 1 ay falan gider. Fanların bakımını düzgün yaparsan bir şey olmaz ama 60 70 derece için serin diyorlardi. Tehlikeli derece 85+

Ömrünü ufakta olsa etkiler. O ayarı mesela ekran kartı 55 derece olduğunda %50 hız da çalışmasına ayarlarsanız daha iyi olur. Sistem boşta iken bile %50 ile çalışması gereksiz.

MSI RX 5500 XT Gaming X model ekran kartimin 70 dereceye kadar fanlari donmuyordu, ben de driverlardan bunu ayarladim. Maksimum %50 olarak donuyor bilgisayar acik oldugu zamanlarda. Bu ekran kartina zarar verir mi? Cunku obur turlu ekran karti 65 derece altini gormuyordu, simdi ise 45 derece ustu gormuyor. %50'yi dusurmeli miyim?

Otomatik her zaman iyidir eğer kart fazla ısınız ve fanlar aynı devirde dönmeye devam ederse GPU'ya zarar verebilirsiniz dönmemesi zarar getirmez zaten kart gerektirdiği yerde açar fanı siz en iyisi otomatiğe alın

İllaki bir miktar azalma olacaktır, istesen de istemesen de.

Geri
Yukarı