Ekran kartı fan hızını manuel ayarlamak sıkıntı olur mu?

Sternenlicht

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım RX 580 8 GB işlemcim R5 2600 RAM 16 GB. Yüksek oyunlar oynarken ekran kartım gereğinden fazla ısınıyor bunun nedeninin kasanın hava sirkülasyonunun kötü olmasından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum. Yeni kasa alamayacağımdam dolayı ekran kartı voltajını azıcık düşürüyorum ve ekran kartı sıcaklığını daha da azaltabilmek için fan hızını Radeon Adrenalin'e uygulamasından arttırıyorum.(yani 6 sıcaklık değeri için 6 tane RPM ayarlıyorum) bunları yapmamın herhangi bir sakıncası var mı ekran kartına zarar verir miyim? Sonuçta bu işlerden çok anlayan birisi değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Milyar dolarlık ekran kartı firmaları o ekran kartını belirli yük dereceleri ve ısı derecelerine göre otomatik fan hızını ayarlama özelliği getirmiş, sende çok anlayan birisi olmadığını zaten söylemişsin. Bırak ekran kartını o kendi uğraşsın, ekran kartları 85 derecelere kadar sıkıntısız çalışabilir.

Milyar dolarlık ekran kartı firmaları o ekran kartını belirli yük dereceleri ve ısı derecelerine göre otomatik fan hızını ayarlama özelliği getirmiş, sende çok anlayan birisi olmadığını zaten söylemişsin. Bırak ekran kartını o kendi uğraşsın, ekran kartları 85 derecelere kadar sıkıntısız çalışabilir.
Normalde ekran kartı ayarlarım varsayılanda. Oyun profili olarak ayarladım bu fan hızlarını. Snowrunner oynuyorum aynı zamanda Satisfactory de oynuyorum. Snowrunner da 90 dereceyi görmedim ama Satis de gördüm bu yüzden şüphelenip bununla alakalı videolar izlemiştim. Herkes 80-90 derece arası sıcaklığın kritik sıcaklık olduğunu söylüyor. Malum ekran kartı bilgisayarın en pahalı parçası olduğu için en ufak 1 ihtimal bile olsa yakmak istemiyorum garanti altına almaya çalışıyorum. Sıcaklık değerlerini 60-70 derece arasında tutuyorum. Bana garip gelen bu oyunlarda bile gpu nun bu kadar ısınması.

Geri
Yukarı