Ekran kartı fan kalitesi ve ömrü

JohnMactavishh

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

MSI X Trio RTX 2080 Ti kart kullanıyorum. Örneğin MSI serisinde genelde TOR 3.0 fanlar kullanılıyor içleri çelik bilye olarak dizayn edilmiş.
%100 fan kullanımında bir sorun veya arıza oluşturma ihtimali nedir? Çelik bilye olması ömrünü uzatıyor, fakat ısınmadan vs arıza yapma ihtimali var mıdır?

Çelik bilyalarin içine zamanla toz girebilir mi? Garanti bitiminden sonra fanları söküp içini dahil temizlemek mantıklı mı?

Bu işin kalitesini anlayabilmek için ne yapmalıyız, nereye bakmalıyız?

Mesela Galax, PNY, Zotac gibi kartlar diğer modellere nazaran ucuz bazen çok çok ucuz oluyor, bu tarz kartları alıp fan ayarlarını yüksekte tutup kart sıcaklığını düşürerek kartın ömrü uzatılabilir mi? İşin içine soğutma blokları da giriyor tabii ki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son soru için takip ediyorum. Palit marka 3070 var. Ayrıca hocam fanları sürekli yüksek RPM değerinde çalıştırmak hem ses hem kart ömrü açısından mantıklı değil bana göre. Fan eğrisi dediğimiz olay var. İşte kart şu sıcaklığa ulaşınca yüzde bilmem kaç dönsün şu sıcaklıkta şu kadar olsun vs şeklinde ayar yapmak daha mantıklı. 60 derece altında fan açmıyor benimki.

Referans ekran kartı fanları 50,000 saatlik ömür garantisiyle geliyor. Bu garanti %100 kullanım için veriliyor. Gürültü ve uzun vadede oluşabilecek rulman eskimesi dışında bir problem teşkil etmiyor. MSI Trio fanları da bilğim kadarıyla 50,000+ saat çalışma garantisiyle geliyor.

Yine de bu garantinin izole bir ortamda alındığını unutmamak lazım. Oluşabilecek toz, kıl, veya dönüşe müdahale edecek herhangi bir durum bu ömrü kısaltacaktır. Neyse ki fanlar ayrı olarak satın alınabiliyor ve fiyatları da uygun sayılır.

Referans ekran kartı fanları 50,000 saatlik ömür garantisiyle geliyor. Bu garanti %100 kullanım için veriliyor. Gürültü ve uzun vadede oluşabilecek rulman eskimesi dışında bir problem teşkil etmiyor. MSI Trio fanları da bilğim kadarıyla 50, 000+ saat çalışma garantisiyle geliyor.

Yine de bu garantinin izole bir ortamda alındığını unutmamak lazım. Oluşabilecek toz, kıl, veya dönüşe müdahale edecek herhangi bir durum bu ömrü kısaltacaktır. Neyse ki fanlar ayrı olarak satın alınabiliyor ve fiyatları da uygun sayılır.

156.000 saat diye hatırlıyorum MSI'ın resmi sitesinde tor 3.0 ve yeni 4.0 fan ömürlerini.
50.000 saat 6 yıl yapıyor. 156.000 saat 10 yıldan fazla ki zaten ortalama 6-7 sene sorunsuz götürse, kart tekrar yenileneceği için gayet ideal bir ömür süresi gibi gözüktü bana.

156.000 saat diye hatırlıyorum MSI'ın resmi sitesinde tor 3.0 ve yeni 4.0 fan ömürlerini.
50.000 saat 6 yıl yapıyor. 156.000 saat 10 yıldan fazla ki zaten ortalama 6-7 sene sorunsuz götürse, kart tekrar yenileneceği için gayet ideal bir ömür süresi gibi gözüktü bana.
Çok güzelmiş. Benim model hakkında bilgiye ulaşamadım, var mı bilginiz?

Çok güzelmiş. Benim model hakkında bilgiye ulaşamadım, var mı bilginiz?
Palit markası Turbo Fan Blade™ kullanıyor.
Turbo fan kanat olarak geçiyor tr sitesinde: ::Palit Products - GeForce RTX™ 3070 GameRock OC ::

2000 serisinde 2.0 Turbo Fan Blade kullanılmış. 3000 serisinde ya aynısı ya da 3.0 olabilir. Çelik bilya ve dc bağlantı kullanılmış gördüğüm kadarıyla. Tasarımı başarılı ve uzun ömürlü bir fan gibi duruyor. Ömür saati yazılmamış. Palit daha önce kullanmadım. Ama 3080ti 2021 başında çıkınca 19.000 civarına gamerock modelini neredeyse alıyordum. Son anda vazgeçtim çünkü 2080ti ile arasında çok ufak farklar var. Kaydadeğer bir performans artışı olmadığı için vazgeçmiştim kendi kanaatimce.

Oyun gücüne göre fan ayarı yapmak konusunda kesinlikle haklısınız. Tamda bu şekilde kullanıyorum kartı ve çevremde kart alıp konuya hakim olmayanlara da ilk söylediğim şey fan ayarlarıdır.

Örneğin MSI AFTERBURNER üzerinden;

Cod Warzone 4k Ultra RTX: Off 120pfs

50 derece 50 fan hızı
55 derece 65 fan hızı ortalama 65-68 derece arası çalışıyor.

Mafia definitive edition 4k ultra:
50 derecede 51 fan hızı
55 derecede 67 fan hızı ortalama 63-70 derece arası çalışıyor.

Hitman 3 4k Ultra
50 derecede 38 fan hızı
55 derecede 52 fan hızı ortalama 57-63 derece arası çalışıyor.

Battlefield V 4K Ultra RTX: OFF
50 derecede 40 fan hızı
55 derecede 60 han hızı ortalama 63-67 derece arası çalışıyor.

GTA V 4k Ultra
50 derecede 35 fan hızı
55 derecede 51 fan hızı ortalama 51-64 derece arası çalışıyor.

Fan hızları bence derece olarak ne kadar aşağıda tutulursa o kadar iyi. Çünkü her halükarda karta güç bindiği için ısınma yaratıyor ve 60 dereceye kadar fan açmayıp 60 dereceden sonra %30 larda fan kullanımı, 70 dereceden sonra %50-60 çıkmak yerine, 50 derece itibariyle %30-40 oyuna göre %50 kullanarak, 55-57 derece arası da %60-70 civarı bir fan ayarı kartı çok daha serin tutuyor. Bu şekilde yaparak fanlar erken çalışmış oluyor ve kartı önden soğutmaya başlıyor. Fiziksel olarak karta bir ön avantaj sağlamış oluyoruz. Öteki türlü 60 derecede çalışan bir fan eğer güçlü bir oyun oynanıyorsa otomatik 70 derece ve üzerinde fırlayacaktır çünkü zaten fanlar soğutmaya kart sıcakken başlamış olacaktır. Zaten güçlü bir oyunu yaz aylarında 1 saatten fazla oynadığınızda 3-5 derece daha sıcak çalışıyor kart. %100 hiç kullanmadım, kullanacağımı da düşünmüyorum. Ama 72 dereceden itibaren %100 kullanıma ayarlı fanlarım. O derece üstünü kendimce tehlikeli görüyorum. Tehlikeli olmasa bile normal şartlarda bence 70 derecenin üstü kullanımlarda kesinlikle macun ömrü, çip ömrü 60 derecelere nazaran çok fark edecektir. Boşuna millet sıvı soğutuculu Aorus karta o kadar para vermiyor (kart 60 derece neredeyse görmüyor 50-55 arası) yada custom sıvı soğutma kullanmıyor. Hepsinin bir anlamı var. Özetlemek gerekirse ne kadar soğuk, o kadar daha iyi ve daha uzun ömürlü.

Son düzenleme:
Palit markası Turbo Fan Blade™ kullanıyor.
Turbo fan kanat olarak geçiyor tr sitesinde: ::Palit Products - GeForce RTX™ 3070 GameRock OC ::

2000 serisinde 2.0 Turbo Fan Blade kullanılmış. 3000 serisinde ya aynısı ya da 3.0 olabilir. Çelik bilya ve dc bağlantı kullanılmış gördüğüm kadarıyla. Tasarımı başarılı ve uzun ömürlü bir fan gibi duruyor. Ömür saati yazılmamış. Palit daha önce kullanmadım. Ama 3080ti 2021 başında çıkınca 19.000 civarına gamerock modelini neredeyse alıyordum. Son anda vazgeçtim çünkü 2080ti ile arasında çok ufak farklar var. Kaydadeğer bir performans artışı olmadığı için vazgeçmiştim kendi kanaatimce.

Oyun gücüne göre fan ayarı yapmak konusunda kesinlikle haklısınız. Tamda bu şekilde kullanıyorum kartı ve çevremde kart alıp konuya hakim olmayanlara da ilk söylediğim şey fan ayarlarıdır.

Örneğin MSI AFTERBURNER üzerinden;

Cod Warzone 4k Ultra RTX: Off 120pfs

50 derece 50 fan hızı
55 derece 65 fan hızı ortalama 65-68 derece arası çalışıyor.

Mafia definitive edition 4k ultra:
50 derecede 51 fan hızı
55 derecede 67 fan hızı ortalama 63-70 derece arası çalışıyor.

Hitman 3 4k Ultra
50 derecede 38 fan hızı
55 derecede 52 fan hızı ortalama 57-63 derece arası çalışıyor.

Battlefield V 4K Ultra RTX: OFF
50 derecede 40 fan hızı
55 derecede 60 han hızı ortalama 63-67 derece arası çalışıyor.

GTA V 4k Ultra
50 derecede 35 fan hızı
55 derecede 51 fan hızı ortalama 51-64 derece arası çalışıyor.

Fan hızları bence derece olarak ne kadar aşağıda tutulursa o kadar iyi. Çünkü her halükarda karta güç bindiği için ısınma yaratıyor ve 60 dereceye kadar fan açmayıp 60 dereceden sonra %30 larda fan kullanımı, 70 dereceden sonra %50-60 çıkmak yerine, 50 derece itibariyle %30-40 oyuna göre %50 kullanarak, 55-57 derece arası da %60-70 civarı bir fan ayarı kartı çok daha serin tutuyor. Bu şekilde yaparak fanlar erken çalışmış oluyor ve kartı önden soğutmaya başlıyor. Fiziksel olarak karta bir ön avantaj sağlamış oluyoruz. Öteki türlü 60 derecede çalışan bir fan eğer güçlü bir oyun oynanıyorsa otomatik 70 derece ve üzerinde fırlayacaktır çünkü zaten fanlar soğutmaya kart sıcakken başlamış olacaktır. Zaten güçlü bir oyunu yaz aylarında 1 saatten fazla oynadığınızda 3-5 derece daha sıcak çalışıyor kart. %100 hiç kullanmadım, kullanacağımı da düşünmüyorum. Ama 72 dereceden itibaren %100 kullanıma ayarlı fanlarım. O derece üstünü kendimce tehlikeli görüyorum. Tehlikeli olmasa bile normal şartlarda bence 70 derecenin üstü kullanımlarda kesinlikle macun ömrü, çip ömrü 60 derecelere nazaran çok fark edecektir. Boşuna millet sıvı soğutuculu Aorus karta o kadar para vermiyor (kart 60 derece neredeyse görmüyor 50-55 arası) yada custom sıvı soğutma kullanmıyor. Hepsinin bir anlamı var. Özetlemek gerekirse ne kadar soğuk, o kadar daha iyi ve daha uzun ömürlü.
Çok teşekkürler uzun uzun açıkladığınız için. Gamerock değildi bendeki ama fark etmez önemli olan fan ayarları. Shadow of War oyununda 75 dereceyi görüyor otomatik ayarlarda. Dediğiniz ayarları deneyeceğim bakalım nasıl olacak. Kendim birkaç ayar yapıp 68 - 70 arasına sabitlemiştim.

Çok teşekkürler uzun uzun açıkladığınız için. Gamerock değildi bendeki ama fark etmez önemli olan fan ayarları. Shadow of War oyununda 75 dereceyi görüyor otomatik ayarlarda. Dediğiniz ayarları deneyeceğim bakalım nasıl olacak. Kendim birkaç ayar yapıp 68 - 70 arasına sabitlemiştim.

Rica ederim yardımcı olabildiysem bu yeterli benim için.
Offline, story tarzı oyunlarda ben kendim daima v-snyc açık tutup 60fps sabit oynuyorum. Bu şekilde kart ve diğer bileşenlerde serin kalıyor. Bunu denerseniz sıcaklık 70'in altına ineceğini düşünüyorum. Yok ben fps yüksek oynayacağımda derseniz fan ayarını yapabilirsiniz daha serin tutacak şekilde. Özellikle erken fan açma konusunu dikkate almalısınız benim fikrimce.

Geri
Yukarı