Ekran kartı fanını sürekli çalıştırmak ekran kartına zarar verir mi?

hukukçubey

Hectopat
Herkese merhaba. Radeon RX 570 ekran kartına sahibim. Formda bu konuyu araştırdım ancak net bir cevap bulamadım.

Kasamın hava sirkülasyonu olmadığı için ekran kartı benchmark testlerinde 87 dereceyi görüyordu 10 dakikada.
Bu sebeple macununu yeniledim. Fan hızını arttırdım. 40 dereceyi geçince %55 dönüyor. MHz'yi son ayara getirdim. 60 dereceden sonra %85 olarak, 75 dereceden sonra %100 olarak ayarladım fan ayarını.

Öncelikle "fanın ömrü azalır" diyenler de var. Bu inanın hiç sorun değil 10.000 TL ekran kartına para vermektense gerekirse her ay 100 TL verip fan alırım daha mantıklı. Ekran kartımın macununu kendim değiştirdiğim için garanti dışı kaldı bu sebeple bu korkum. Hiçbir sorun yok, hata yok, oyunlarda ısınıp kapanma vs yok.

Bu ayarları yapmak ekran kartıma zarar verir mi?

Hiçbir zararı olmaz dostum sıcak çalışmadığı sürece ömrü uzun olur zaten senin de dediğin gibi fan ömrü azalır oda her ay bozulacak bir şey değil zaten merak etme.

Hiçbir zararı olmaz dostum sıcak çalışmadığı sürece ömrü uzun olur zaten senin de dediğin gibi fan ömrü azalır oda her ay bozulacak bir şey değil zaten merak etme.
çok teşekkür ederim hocam zaten odam evin en köşesinde. Fan sesi herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yeter ki şu piyasada ekran kartıma allah uzun ömür versin :)

Fan öyle kolay bozulmaz. Şu şekilde düşün %100 de çalıştırdığı da elektrik motorunun kablolarıdan Max amperde akım geçiyor. Haliyle ısınması oluyor. Bu sorun teşkil etmez. Ama eğer kaliteli bir markanın fanı değilse Full hızda belki sürücüsü bozulması olabilir. Ama kaliteliyse bas gitsin ayarı. Bana mısın demez.

Fan öyle kolay bozulmaz. Şu şekilde düşün %100 de çalıştırdığı da elektrik motorunun kablolarıdan Max amperde akım geçiyor. Haliyle ısınması oluyor. Bu sorun teşkil etmez. Ama eğer kaliteli bir markanın fanı değilse Full hızda belki sürücüsü bozulması olabilir. Ama kaliteliyse bas gitsin ayarı. Bana mısın demez.
Hocam ekran kartının üzerinde gelen fan var. GIGABYTE RX 570, kendi orjinal fanı. Sizce yeni fan almalı mıyım yoksa eldeki iyi mi? Sürekli temizliğini vs yapıyorum.

Hocam ekran kartının üzerinde gelen fan var. Gigabyte RX 570, kendi orijinal fanı. Sizce yeni fan alınır mı yoksa eldeki iyi mi? Sürekli temizliğini vs yapıyorum.

İyi diyebiliriz. Ayrıca RX 570'e OC falan yapıyorsun mining falan mı yapıyorsun. Eğer mining yapıyorsan galiba bir süre sonra bozulabiliyor haberin olsun.

Hayır zararı olmaz. Ben de bu şekilde kullanıyordum RX 580'imi. Varsın ekran kartının çip ömründen yiyeceğine fanın ömründen yesin.

Gidip kartı 85 derece yüzde 60 fanda çalıştırıyorlar. Fan devrini arttır diyince fanın ömrü kısalır diyorlar :D Ekran kartını eline alacak haberi yok.

Hayır zararı olmaz. Ben de bu şekilde kullanıyordum RX 580'imi. Varsın ekran kartının çip ömründen yiyeceğine fanın ömründen yesin.

Gidip kartı 85 derece yüzde 60 fanda çalıştırıyorlar. Fan devrini arttır deyince fanın ömrü kısalır diyorlar :D ekran kartını eline alacak haberi yok.

Boş ver fan ölsün kart ölmesin. Giderim 120 mm 2 tane fan alırım karta tuttururum ama yine de bu şekilde çalıştırırım. RX 580 bu yahu. Şu an 6K 7k teklif veren insanlar oluyor. Ayrıca RX 550 4 GB ile ETC miningi yaparken aylık 150 200 TL civarı para bırakıyor. Galiba bunlara bile saldırabilirler.

Geri
Yukarı