Ekran kartı fanının garip çalışması

Merhaba arkadaşlar. Bugün ikinci elden XFX RX 5600XT THICC II Pro adlı ekran kartı aldım. Alırken de test etmiştim fakat kartın fanları dikkatimi çekmemişti. Kart stres testinde 10 dakika sonunda en fazla 78 derece gördü. Ben de 80 üzerine çıkmadığı sürece sorun olmayacağını düşünüp kartı satın aldım. Akşam evime geldim ve kartı sistemime taktım. Her şey çok güzel, oyunlar gayet akıcı derken bir anda kartın 87 derece gibi anormal bir sıcaklığa yükseldiğini fark ettim. Fanları gözlemlediğimde ise garip bir durum olduğunu anladım. Kartın bir fanı 10 saniye aralıklarla durup tekrar hızlanıyor. Satıcı bana böyle bir sorundan bahsetmemişti. Ayrıyeten fan 10. saniyede sanki bir yere sürtüyormuş gibi ses çıkarıyor ama hiçbir yere sürtmüyor da. Şöyle de bir durum var. Ürünü satıcının bilgisayarında test ederken ekran kartı oldukça darboğaza giriyordu(neredeyse %50), ama evimde kendi bilgisayarımda ekran kartı kullanımı %99 aşağısına düşmüyordu. Sıcaklığın bununla da alakası olabilir. Ürünü geri satıcıya iade edemem gibi duruyor. Sonuçta adam bana kartı verirken ortada bir sorun yoktu ve durumu da satıcıya izah edemeyeceğim gibi. Satıcının iade almaması durumunda nasıl bir yol izleyebilirim arkadaşlar gerçekten elim kolum bağlı durumda.

Bu fanı satın alıp taksam, termal macun ve pedleri değiştirsem sorun çözülebilir mi?

Durumu izah edin. Stres testinde 78 derece görmüştü şuan 87 kartı iade etmek istiyorum diyin. Bazı satıcılar kartın gerçek ısısını göstermemek için kısa tutuyor testi.

Eğer garantisi devam ediyorsa bir garantiye gönder. Fan değişimi ve termal macun yenilemesi yapsınlar. Eğer devam etmiyorsa garanti fanları ve termal macunu yenilemen bence sorunu tamamen çözecektir.

Durumu izah edin. Stres testinde 78 derece görmüştü şuan 87 kartı iade etmek istiyorum diyin. Bazı satıcılar kartın gerçek ısısını göstermemek için kısa tutuyor testi.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi söyleyeceğim.

Eğer garantisi devam ediyorsa bir garantiye gönder. Fan değişimi ve termal macun yenilemesi yapsınlar. Eğer devam etmiyorsa garanti fanları ve termal macunu yenilemen bence sorunu tamamen çözecektir.
Garanti mevcut değil. Satıcı zaten benden önce içini açmış termal macun yenilemek için. Galiba düzgün yapamamış. Görüşünüz için teşekkür ederim.

Eğer satıcı iade almazsa fanları da takabiliceğinizi düşünüyorsanız alın takın fanlar dediğiniz gibi sıkıntılıysa zaten alacağınız fanlar her türlü çok daha iyi bir soğutma performansı verir. İnternete "RX 5600 XT deshroud" diye aratırsanız çok daha fazla bilgi ve video bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı