Ekran kartı fazla ısınma sorunu

281746

Hectopat
Arkadaşlar Bannerlord oynarken ekran kartımın ısısını 2. monitörden takip ettim görsel eklentinin az olduğu yerlerde arayüz vesayre 50 derece en yüksek ulaştığı sıcaklık ise 83 derece. Bu değerlerin 1660 ekran kartına fazla geldiğini düşünüyorum.

Önceden performans arttırmak için güç yönetim ayarlarını değiştirmiştim resimde ki gibi şu an overclok uygulamadım aldığım gibi kullanmaktayım. Bir terslik mi var yoksa oyunun optimize sorunumu anlayamadım bilen birileri yardımcı olabilir mi? Ayrıca Avast antivirus Premium kullanıyorum bilgisayar kitlendiği zaman görev yöneticisinden bakıyorum diski meşgul edenin antivirus olduğunu göruyorum bu da bir etken midir silmeli miyim? (Cift fan ekran kartım 83 derecede Max fan hızı %51 oluyor daha üstünü görmedim)

Güç Seçenekleri 5.04.2020 19_02_02.png
NVIDIA Control Panel 5.04.2020 19_08_59.png
NVIDIA Control Panel 5.04.2020 19_09_07.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek performans ekran kartını fazlasıyla yorar. Özellikle Bannerlord gibi iyi sistem isteyen bir oyunda yüksek performans zorlayabilir. Fakat 1660 için bunun sorun olmaması lazım
Ve memnun musun ben RX580 ile GTX1660 arasında kaldım da

Memnun musun? Ben RX580 ile GTX1660 arasında kaldım.

Düşünülecek bir şey yok, kesinlikle GTX1660.

Kasanızın hava akışı önemli. Benim kasamın ön kısmı, yarı mesh panel. 1x ön kısım, 1x arka kısım olmak üzere iki adet fan bulunuyor. Fanları çalıştırmazsam ekran kartım 70 dereceye kadar çıkıyor. Çalıştırırsam 63 derece gibi sabit kalıyor. Kısacası 5-10 derece kasa hava akışı yön verebilir.

İkinci olarak, 83 derece sıcaklık altında %50 fan açması bence kararlı bir eylem değil. 60 dereceyi gördüğü zaman benim kartın fanları %50'ye yakın açılıyor. MSI Afterburner programı ile fan ayarlarını kontrol eder misiniz? Gerekirse özel profil oluşturabilirsiniz. 70 dereceyi görünce, %70 fan açsın gibisinden mesela.

Not: Benim kartımı örnek gösterdim sürekli çünkü ben GTX1060 kullanıyorum. GTX1660'ın 120W olan TDP değeri ile aynı. Benim kartım da çift fanlı.

Yüksek performans ekran kartını fazlasıyla yorar. Özellikle Bannerlord gibi iyi sistem isteyen bir oyunda yüksek performans zorlayabilir. Fakat 1660 için bunun sorun olmaması lazım.
Ve memnun musun ben RX580 ile GTX1660 arasında kaldım da.

Yanlış biliyor olabılırım belki ama asıl ekran kartını yoran kalite ayarı değil mi? 1660 la oynayamadığım oyun yok.
p
Düşünülecek bir şey yok, kesinlikle GTX1660.

Kasanızın hava akışı önemli. Benim kasamın ön kısmı, yarı mesh panel. 1x ön kısım, 1x arka kısım olmak üzere iki adet fan bulunuyor. Fanları çalıştırmazsam ekran kartım 70 dereceye kadar çıkıyor. Çalıştırırsam 63 derece gibi sabit kalıyor. Kısacası 5-10 derece kasa hava akışı yön verebilir.

İkinci olarak, 83 derece sıcaklık altında %50 fan açması bence kararlı bir eylem değil. 60 dereceyi gördüğü zaman benim kartın fanları %50'ye yakın açılıyor. MSI Afterburner programı ile fan ayarlarını kontrol eder misiniz? Gerekirse özel profil oluşturabilirsiniz. 70 dereceyi görünce, %70 fan açsın gibisinden mesela.

Not: Benim kartımı örnek gösterdim sürekli çünkü ben GTX1060 kullanıyorum. GTX1660'ın 120W olan TDP değeri ile aynı. Benim kartım da çift fanlı.
peki fanları %70 de calıştırmak zaman ıcınde problem cıkartır mı yani fanın sürekli yüksek ayarda dönmesi bir sorun cıkartır mı bu arada söylemeyi unuttum benım ekran kartım tuf serisi performans güzel ama dediğim gibi ısınma sorunu mevcut baktıgım zaman genel olarak ınternete sogutma borusu yok ama parca kalitesi yüksek oldugu ıcın sorun olmuyormuş yinede 1660 6 gb bır kart ıcın 83 dereceyı normal bulamıyorum

Son düzenleme:
Yaptığınız ayarları sıfırlayın ve v-sync veya 60FPS'e sabitleyin oyunu. Oyun yeni olduğu için stabil çalışmıyor tek neden bunlar değil kasanın havalandırması kötü ise ısınır. Kasanız nedir? Havalandırma
konusunda yaptığınız ekstra bir şey var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı