Ekran Kartı Fırınlama

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Bozuk bi ekran kartının plastik olan tüm parçalarını çıkartıp 200 derecelik fırına koydular. 10 dakika pişirdikten sonra ekran kartını fırından çıkartıp 30 dakika soğumasını bekledi. Daha sonra ekran kartını toparlayıp sisteme taktı, çalıştı.

Senin düşünceni almak istiyorum bu konuda :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınmadan dolayı genişleyen GPU'nun bacakları PCB'den kopunca kart bozulur. 200 derecede GPU'nun bacakları tekrar eriyip PCB'ye yapışır ve kart tamir olur. Ama bu yöntem her zaman garanti sonuç vermez.

Bunun yerine en garanti yöntem, GPU'nun sökülüp bacakların bir makine ile yenilenmesidir. Bu yönteme Re-Balling denir. Zira GPU'nun bağlantı noktalarına lehim topları (Ball) yerleştirilir. Daha sonra GPU tekrar PCB'ye oturtulup ısı tabancası ile lehimlenir.

Isınmadan dolayı genişleyen GPU'nun bacakları PCB'den kopunca kart bozulur. 200 derecede GPU'nun bacakları tekrar eriyip PCB'ye yapışır ve kart tamir olur. Ama bu yöntem her zaman garanti sonuç vermez.

Bunun yerine en garanti yöntem, GPU'nun sökülüp bacakların bir makine ile yenilenmesidir. Bu yönteme Re-Balling denir. Zira GPU'nun bağlantı noktalarına lehim topları (Ball) yerleştirilir. Daha sonra GPU tekrar PCB'ye oturtulup ısı tabancası ile lehimlenir.

Benim Zotac 9800GT AMP var evde. Aynı bu şekilde hatta bundan az bir şekilde hata vererek çalışıyordu. Dediğiniz işlemleri kimler yapabilir bilginiz varmı?

Benim Zotac 9800gt Amp var evde aynı bu şekilde hatta bundan az bir şekilde hata vererek çalışıyordu.Dediğiniz işlemleri kimler yapabilir bilginiz varmı.

Aklı selim kişier yapamaz. :D Şahsen ben ekran kartım fırında 200 derece sıcaklıkta yanarken, videodaki adam kadar rahat olamazdım. :D

Leyim makinası ile yapmalısın. Fırına atmak gibi bi hata yapma bence.

ReBalling gibi karmaşık bir işlemden bahsediliyor burada. Lehimlemek bunun yanında çekiçle diş çekmeye benziyor...

Benim Zotac 9800GT AMP var evde. Aynı bu şekilde hatta bundan az bir şekilde hata vererek çalışıyordu. Dediğiniz işlemleri kimler yapabilir bilginiz varmı?

Servis Point Reballing ile tamir yapabiliyor. Ama ekran kartı tamiri yapar mı, sormak lazım. Ayrıca yaparsa da ne kadara yapar ve yüzü astarını geçer mi. Ayrıca fırına vermek de iyi ve ciddi bir alternatif.

Geri
Yukarı