Ekran Kartı Fiyatları Düşer mi?

Sizce düşer mi?

• Evet yaza kadar fiyatlar düşer

Oy: 3 9,7%
  • Hayır fiyatlarda düşüş olmaz

Oy: 28 90,3%

• Oy verenlerin toplamı
    31

BerkayPAT

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, ben yazın bir bilgisayar toplayacaktım fakat fiyatları hepimiz biliyoruz 1070'li bir sisteme bütçem yeterken 1060 bile alamıyorum şu an. Sizce fiyatlar düşer mi diye sorulan bir çok konu buldum ve genelde düşmez diyorlar ancak yeni mining kartları çıkar 20xx kartlar çıkar ve fiyatlar düşer diyen de var. Twitch'de MSI'ın sponsor olduğu bir yayıncı fiyatlar yaza düşecek arkadaşlar sabredin birkaç duyum aldım dedi ve benim kafam iyice karıştı. Sonuca gelirsek sizce fiyatlar düşer mi?

Şu anki tek stok sorunu mining degil. Su an piyasada bellek sıkıntısı var. Sadece ekran karti fiyatlari degil RAM fiyatlari da su an cok artti. Piyasadaki bellek stoklari ne zaman duzelirse ekran karti fiyatlari da o zaman duzelir.

Tamamen kuruntu olmakla beraber nacizane düşüncem, Amerika gibi Bitcoin ve diğer kripto paraların tehdidi altında olan piyasalar tarafından bu çılgınlığa karşı bir önlem alınması gerekiyordu bunun ilk süreci ekran kartları ile başladı, ekran kartlarının anormal artışı bu piyasa üzerinden kripto paraların ikinci büyük kazıma aracaı potansiyeli olabilecek ramler için önceden bir hedef olundu ve fiyatlar kısa bir süre içinde 2 buçuk kart artış yaşandı.

Hiçbir firma bu kadar çok kazanıyorken, asla gelirini kısıtlamak istemez arkadaşlar. Evet telefonlar ddr4 e geçti felan filan ama ddr2 ve ddr3 zamanında telefon piyasası android ve ios ile şahladığında ram fiyatlarında oynama oldu mu?

İkinci olarak yine hiçbir firma ürünü satan firmanın %100 kar yapmasını istemez. RX 470 gibi kartlar depolara geldikleri fiyatın 2 katı yüksekten satıldı.

Ne ram fiyatları ne de ekran kartı fiyatları düşmeyecek. Hem Nvidia hem AMD istese stok sorunun yapıldığı bu dönemde üretim hatlarını tekrar faaliyete geçirebilirdi. %100 satış garantisi olacak bir piyasada hemde.

Buradaki kritik olay ise "Mining" denen olayın önüne geçilmek istemesi. Üretim maliyeti kar getirmesse insanlar bu işten vazgeçecek.

Tekrardan belirtiyorum bunların hepsi benim düşüncem. Yani yok ram fabrikası yanmış, yok böyle olmuş ben inanmıyorum. Pfizer bile Alzheimer projesine 2 milyar dolar yatırdıktan sonra projeyi iptal etti. Samsung bu kadar kritik bir ortamda yeni bir üretim tesisisi açamaz mı? Hayli hayli açabilir. Hemde DDR5 teknolojosi gelirken o zamanda bize sunulan bahane, hem DDR4 üretiliyor hem DDR5 üretiliyor bu yüzden pahalı... İşte felan filan....

Bitcoin balonu şişdikçe şişiyor. Patladığı zaman piyasa normale dönecek lakin o patlama yakın zamanda görünmüyor. Ayrıca soruna gelecek olursak yeni kartların fiyatlarının daha uygun olacağını düşünüyorum. Çıktıktan sonra çabuk davranmanız gerek.

Bitcoin'in bitmesi gibi bir senaryo düşünmeyin. Çünkü bitcoin hiçbir zaman bitmeyecek. Geleceğin teknolojisi artık bu beğenelim ya da beğenmeyelim. Tüm olayı bitcoin'e bağlamak da doğru değil. Çünkü ekran kartları ve ram'ler bitcoin varolduğu için değil, alım-satım trafiği çok olduğu için bu kadar değere bindi. Ayrıca yarın bitcoin bitse bile, blockchain teknolojisi devam edecek. Başka isimlerle, yeni teknolojilerle.

Ben üreticiler donanımsal olarak birtakım "radikal değişiklikler" yapmadığı sürece fiyatların düşmesini falan beklememek lazım. Ayrıca üreticiler mining'in önüne geçmek için piyasaya mal vermiyor demek de doğru değil, zira birçok distribütörün stoklarını resellerlara vermektense el altından mining işi yapan insanlara daha uygun fiyatlarla sattığı da bilinen bir gerçek. Bunun yanısıra bildiğiniz gibi mining sadece gpu ile yapılmıyor. Asic mining gibi bir sürü daha verimli teknoloji var. Katıldığım tek nokta şu; her piyasada olduğu gibi burada da olay arz-talep dengesine bakar. Şuan talep çok, arz yok o yüzden fiyatlar pahalı. Ancak birgün gpu mining istenen verimi vermediğinde o zaman bu denge değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı