Ekran kartı fiyatları ne zaman düşer?

Yasin Poison

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler herkese. Benim sormak istediğim GTX 1060 6GB 1300TL falandı. 2500 TL şu an. Bunların fiyatı genel olarak ne zaman düşer?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı fiyatlarının bu kadar aşırı yükselmesinin "asıl nedeni" Dolar'ın TL karşısında değer kazanması değil ki Dolar düştüğü zaman ekran kartları olması gereken fiyatlara düşsün. Ürünlerin Dolar fiyatı da çıktığı zamana göre aşırı miktarda arttı.

Eğer sonraki nesil ekran kartlarında üretim adedini yükseltip hem oyunculara hem madencilere yetecek miktarda üretim yapılamazsa, yeni seri çıktıktan çok kısa bir süre sonra aynı durum gene yaşanacak. Bunu yapmasalar bile hiç değilse farklı seri GPU'lar ile kullanıcıların ayrıştırılması da işe yarar.

E tabii ki dolar yani merkez fiyatı da artıyor ama ivmesi doğrusal, biz de işler çığırından çıkıyor. TL'nin değerinin tekrar yükselmesi bize yeter aslında. Ancak normal düzeye gelince üretici kaynaklı artışı konuşmak daha gerçekçi olur sanırsam.

İyi günler herkese. Benim sormak istediğim GTX 1060 6GB 1300TL falandı. 2500 TL şu an. Bunların fiyatı genel olarak ne zaman düşer?

1600 TL iken aldım şuan 2700 olmuş Dolar ile alakalı da birde BitCoin sistemleri yüzünden bu durumda

Tek başına "Dolar" demek işin kolayına kaçmak. (y) GTX 1060 1 sene öncesine göre neredeyse iki kat pahalandı, ne yani geçen sene 1 Dolar 2 Türk Lirasıydı da bugün 1 Dolar 4 Türk Lirası mı oldu o yüzden mi fiyatlar böyle oldu. Türk Lirasının değer kaybedişi elbette etkili ancak şuan dünya genelinde RAM ve ekran kartı fiyatlarında bir yükselme var esas etken şuan bu.

Doların kaç olduğunu hatırlamıyorum ama 2 yıl önce 870-950 TL civarı bi fiyata ASUS DUAL GTX 1060 3GB aldım şuan 1800 lira. Hem mining sistemleri hemde dolar çok etki etti ama şu zamanda PC toplanmaz bence.

Madenciler ekran kartlarını uçurdu. Dolar 2500 liralık kartı 4000 lira arttıracak kadar artmadı. Aşırı istek ve stok yetersizliği yüzünden karaborsaya düştü bir nevi.

Yeni seri ekran kartları isteneni karşılamayacak bir şekilde üretilir ise yine fiyatlar uçacak.

GTX 1060 3GB modelinin 900-1000 TL'ye satıldığı zamanlar Dolar şu an olduğundan daha yüksekti. Bu sene üreticiler çok fazla kart satmayı başardı zaten o yüzden yeni seri çıkana kadar fiyatların yüksek olmasını da umursadıklarını sanmıyorum. Arada sırada oyuncuların "gazını" almak için açıklamalar yapsalar da bunlar da samimi değil bana göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı