Ekran Kartı Frekans Sorunu

PunchLiner

Hectopat
Selamlar, çok ilginç bir sorun yaşıyorum ve ne yaptıysam çözemedim. Ekran kartı kendini oyunların içerisinde kullanmak istemiyor ancak lobide tam performans çalışıyor. Lobiye girdiğimde (bütün oyunlarda) radeon yazılımı üzerinden MHZ değerlerine bakıyorum ve yüksek derecede devir aldığını görüyorum. Ancak oyuna girdiğimde her ne hikmetse çok düşük seviyelerde ve stabil olarak kalıyor. Bu yüzden de oyun içi FPS değerlerim düşük kalıyor. Nasıl çözebilirim?

Hocam 2070 süper ekran kartımda da aynısı meydana geldi, genelde araştırmalarım sonucu vardığım sonuç ekran kartımın 2k oyunlar için tasarlandığı ve 1080p de yetecek akdar güç kullandığıydı aynı dediğin gibi lobide yüzde 90 ların üzerinde çalışıyordu. Birçok inceleme izledim farklı kullanıclardan sordum onlarda da aynı durumlar mevcut. Kartlar kuvvetli olduğundan gerekli kadarını kullanıyor. Pubg gibi oyunlarda bazen 50-60 lara kadar düşerken bazen artıyor. Ama performanstan yana sorun yaşamadım. İstersen 2k ayarlara çek oyunu bak kullanım nasıl artıyor. Bende öyle açıkçası.
Tecrübenizi paylaştığıniz için teşekkürler. Açıkçası aklıma geldi ama saçma buluyorum yani doğru olsa bile. Sonuçta ben bu ekran kartını aldıysam istediğim çözünürlükte full performans kullanmak isterim. Monitörüm 1080p, şimdi yeni monitör mu almak zorundayım :D

Hocam sizce de çok saçma değil mi yani ben gibi görüntü önemli değil FPS olsun diyenler için kötü olmuş.
Şimdi şöyle söyliyim çoğu oyun aslında işlemci bazlı oyunlar. Mesela cs go, pubg. Bende r5 3600x varken 2070 süper ile yine tam performans modunda kullanmazken 120-130 fps alıyordum. Üzerine nadir haritalarda çıkabiliyordum. İşlemcimi 9700k yapınca şu anda ortalama 200 fps alıyorum 1080p de ekran kartımda full performans çalışmıyor. Zaten ekran kartı full çalışsa bile tek başına fps demek değil. O yüzden çok normal. Ama 2k ya aldığım zaman full yüzde 94 te çalışıyor. Yani anladığım kadarı ile bu işlemci ve bu ekran kartını bu ayarlarda bu fps sana yetecek demek istiyor :)
Tecrübenizi paylaştığıniz için teşekkürler. Açıkçası aklıma geldi ama saçma buluyorum yani doğru olsa bile. Sonuçta ben bu ekran kartını aldıysam istediğim çözünürlükte full performans kullanmak isterim. Monitörüm 1080p, şimdi yeni monitör mu almak zorundayım :D
Valla almak zorunda değilsin aslında. İlerde oyunların kalitesi artacak 1080p de bile sağlam kartlar isteyecek o zaman göreceğiz kartımızın performansını bana göre. Şu anda bende 2k monitör olsa bile oynayacağımı sanmıyorum. Çünkü 2k da aşırı detaylar var. Oyunlarda gamerlar bile 720p de oynuyorlar ne kadar az detay o kadar adam görüp kill alabiliyorsun. Ben ultra ayarlara çekiyorum bazen görüntü çok güzel oluyor ama aşırı detayda adamları seçemiyorsun :))

Şimdi şöyle söyliyim çoğu oyun aslında işlemci bazlı oyunlar. Mesela cs go, pubg. Bende r5 3600x varken 2070 süper ile yine tam performans modunda kullanmazken 120-130 fps alıyordum. Üzerine nadir haritalarda çıkabiliyordum. İşlemcimi 9700k yapınca şu anda ortalama 200 fps alıyorum 1080p de ekran kartımda full performans çalışmıyor. Zaten ekran kartı full çalışsa bile tek başına fps demek değil. O yüzden çok normal. Ama 2k ya aldığım zaman full yüzde 94 te çalışıyor. Yani anladığım kadarı ile bu işlemci ve bu ekran kartını bu ayarlarda bu fps sana yetecek demek istiyor :)

Valla almak zorunda değilsin aslında. İlerde oyunların kalitesi artacak 1080p de bile sağlam kartlar isteyecek o zaman göreceğiz kartımızın performansını bana göre. Şu anda bende 2k monitör olsa bile oynayacağımı sanmıyorum. Çünkü 2k da aşırı detaylar var. Oyunlarda gamerlar bile 720p de oynuyorlar ne kadar az detay o kadar adam görüp kill alabiliyorsun. Ben ultra ayarlara çekiyorum bazen görüntü çok güzel oluyor ama aşırı detayda adamları seçemiyorsun :))
Anladım hocam kısaca ekran kartı sen bana karışma ben işimi biliyorum diyor şimdi ilerde ben 1660ti ile sistem toplasam ondada 2070 deki gibi bir problem çıkarmı?

Anladım hocam kısaca ekran kartı sen bana karışma ben işimi biliyorum diyor şimdi ilerde ben 1660ti ile sistem toplasam ondada 2070 deki gibi bir problem çıkarmı?

Hocam bu bir sorun değil. 1660ti olan arkadaşım var şu anda onda da benzer durum oluşuyor ama o genelde tam kullanabiliyor. Çünkü ideal arada bir kart. Ne çok iyi ne çok kötü.

Aynı frekans sorunu bende de var 7001 MHz sabit olarak çalışan ekran kartı belirli zamanlarda gidip 400 500 600'e falan düşüyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videodaki gibi sizde de oluyor değil mi? @PunchLiner @kuanbey

Aynı frekans sorunu bende de var 7001 MHz sabit olarak çalışan ekran kartı belirli zamanlarda gidip 400 500 600'e falan düşüyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videodaki gibi sizde de oluyor değil mi? @PunchLiner @kuanbey
Evet, Özellikle Rust oyununda daha çok yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı