Ekran kartı hangi bileşenden dolayı yanabilir?

Nuri07

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 3 yıl önce Vatan Bilgisayar’dan topladığım sistemdeki ekran kartım yandı. Ben güç kaynağından şüpheleniyorum ve güç kaynağını değiştireceğim. Güç kaynağından başka bir şeyin ekran kartını yakma ihtimali var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biriken toz miktarı, dengesiz voltaj miktarı vb. nedenler ekran kartını yakabilir. Kasada bulunan statik elektrikte yapabilir. Kasayı tamamen boşaltıp statik elektriğini alabilirsiniz.

Bilgisayarımı sürekli temizliyorum. Ekran kartının termal macununu yeni değiştirmiştim. Isılar maksimum 78 dereceydi. Olayı anlatmak gerekirse. Pubg oynarken birden sistem kapandı. Açmaya çalıştığımda güç tuşu tepki vermedi. Fişini çektim 20 saniye tamamen güç gitsin diye. Fişi taktım güç tuşuna basar basmaz ekran kartının anakartı yandı. Olay böyle oldu. Sorun kartın ömrüdür dedim. Arkadaşımın GTX 970'inide taktım. Nfs payback oynarken direk kapandı ama bu kart bir daha açılmadı. Kısa devre hatası oluştu kartta.

Biriken toz miktarı, dengesiz voltaj miktarı vb. nedenler ekran kartını yakabilir. Kasada bulunan statik elektrikte yapabilir. Kasayı tamamen boşaltıp statik elektriğini alabilirsiniz.

Elektrik kesintisi ve yüksek ısı değerleri ekran kartını yakabilir.

Arızanın oluş biçimine göre bu değişebilir. Nasıl bir yanma oldu?
Sizce ekran kartını takmadan önce bilgisayarı birine göstermeli miyim?

Yaşadıklarınızın tesadüf olması pek olası değil. PSU veya anakart üzerinde sorun olabilir. Farklı bir ekran kartı takıp yakarsanız yazık olur.

En temel 2 husus; Aşırı voltaj ve aşırı ısınmadan kaynaklanıyor. Bu ikisine dikkat edersen, uzun süre kullanırsın. Bilgisayarınızı fişe doğrudan bağlamayın, korumalı prizler kullanın. Ani bir elektrik kesintisinde bilgisayar zarar görüyor. Bir de elektrikler geldiği zaman aşırı voltaj yüklenmesinden dolayı yanma ihtimali çok yüksek. Korumalı priz kullanıyorum ben evinde ki bütün prizlerde.

Yaşadıklarınızın tesadüf olması pek olası değil. PSU veya anakart üzerinde sorun olabilir. Farklı bir ekran kartı takıp yakarsanız yazık olur.
Başta dediğim gibi güç kaynağından şüpheleniyorum. Ama yinede göstereceğim bir bilgisayar tamircisine.

En temel 2 husus; Aşırı voltaj ve aşırı ısınmadan kaynaklanıyor. Bu ikisine dikkat edersen, uzun süre kullanırsın. Bilgisayarınızı fişe doğrudan bağlamayın, korumalı prizler kullanın. Ani bir elektrik kesintisinde bilgisayar zarar görüyor. Bir de elektrikler geldiği zaman aşırı voltaj yüklenmesinden dolayı yanma ihtimali çok yüksek. Korumalı priz kullanıyorum ben evinde ki bütün prizlerde.
Kartım asus r9 290 directcu 2 ve 78 derece normal bir değer bu kart için. Kartın termal macununu en azından 6 ayda bir değiştirirdim. Prizden olacağını sanmam çünkü kesintisiz güç kaynağı (UPS) kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı