İşlemci ve ekran kartı hangi işlemlerde önemli?

• Konuyu başlatan Eff
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 2B

Eff

Hectopat
Daha fazla  
Kısaca örnekler ile açıklayabilir misiniz arkadaşlar_ Benim bildiğim render falan için işlemci, oyunlar için ekran kartı önemli. Bilgim bu kadar. Hangi işlemlerde işlemci hangi işlemlerde ekran.

Bundan 10 sene öncesini baz alsaydık dediğiniz doğru olurdu ancak şu an için bunu söylemek çok zor. Günümüz AAA oyunları artık ekran kartı kadar işlemciye de önem veriyor. Örneğin Battlefield V oyunu bu durumu en güzel şekilde açıklar. Aynı zamanda işlemci tabanlı oyunlar bu kadar yaygınken bunu savunmamak çok da zor değil.
İş render kısmına geldiğinde Adobe Premier programının CPU'yu kullandığı kadar GPU'da kullanıyor. Bundan dolayı artık eskisi gibi oyun oynayacaksan dandik bir CPU al, GPU'nu sağlam tut kafası artık bitti.

Oyunlar için önemli olan ekran kartı ve ona darboğaz yapmayacak güçte bir işlemcidir.
Render konusunda ise grafik render işlemci ve ekran kartını birlikte kullanırken, kod temelli hazırlanan renderlar işlemciye yüklenir.

Peki film izliyorum diyelim ekran kartı önemli bir etken mi? RTX2080 Ti ile izlenen film ile GTX 950 ile izlenen film görüntü açısından farklı mıdır?

Peki film izliyorum diyelim ekran kartı önemli bir etken mi? RTX2080 Ti ile izlenen film ile GTX 950 ile izlenen film görüntü açısından farklı mıdır?

Hayır, hiçbir fark yaşamazsınız. Ekran kartının görevi görüntüyü işlemektir bundan dolayı oyunlarda kaliteli ekran kartları görüntüyü daha hızlı işleyeceğinden FPS'niz artar ancak bu durum masaüstünde oyunlar kadar ağır bir işleme gerektirmediğinden hiçbir fark yaşatmaz, aynı görüntüyü görürsünüz.

Geri
Yukarı