Ekran Kartı İle Ses Kartının Çakışması

Hımm optik kabloyla bağlıylıycam sistemi yamyam abi iyi olur mu veya fark eder mi ?

Optik kablo gürültülerden etkilenmeyen bir sistemdir. Aynı zamanda özel veri akışları için (DOLBY DIGITAL, DTS) mecburi kullanılması gereklidir. Eğer ses sisteminde bir decoder var ise optik kullanman ciddi farklar yaratacaktır. Ama ses sisteminde decoder yok ise ve sadece stereo sistem ise optik kablonun farkını göremeyebilirsin. Ayrıca ses sisteminde optik giriş te olmalıdır elbette.

Senin ses sistemin iki hoparlörlü yani stereo. Optik giriş sadece DOLBY ve DTS bitstream akışı için geçerlidir. İçerde decoder olsa bile iki kanal decode edilecektir. RCA optik olmaz. Ancak RCA ya uygun kablo ile DIGITAL bağlantı yapılabilir. Optik ile DIGITAL farklıdır. Ama prensipte aynıdır. Birisi sinyalleri digital olarak olduğu gibi gönderir. Optik olanda ise lazer ışığı ile gönderilir. Bu ışık sonuçta yine digital bilgilere dönüştürülür.

Mr_Yamyam abi benim düşündüğüm ses kartı daha pahalı ama neden daha kötü ?
Aslında kötü demek kartın kötü olduğu anlamına gelmez. Benim yorumum öncelikle kullanış özellikleri açısından bir değerlendirmedir. İkinci olarak önemli unsur ise kartlarda kullanılan DSP (Digital Sound Processor) ün özellikleridir. İki DSP yi tam anlamıyla teknik olarak ölçmediğim için kıyaslamam tamamen duygusaldır. Bu yüzden kesin bir şekilde, şu kart, şu yüzden iyidir diyemem.

Söylenildiği gibi fiyat ölçüsü kriter olmamalıdır.

Yok bee bu kart bence yaramaz:D Recep abi duymasın beni döver:)
Şaka bir tarafa home cinema sistemim için böyle bir karta ihtiyacım vardı. Alış fiyatı model tam adı gibi bilgileri verirsen ben de bi bakınayım.

:) XONAR DGX PCI-E 5.1
Fiyat 110-130 arası değişken :) Aynı kartın PCI slotları 90 TL :)

Tamam Yamyam abi çok teşekkürler ilgi ve alakanızdan dolayı.

Geçerken konuya uğradım. Hakaen arkadaşımızın almış olduğu ASUS DG ses kartının PCI versiyonunu ben de aldım. HTPC'im için kullanıyorum. Bu tür şeylerle ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim.
Benim aldığım fiyat 80 TL dir.

Geçerken konuya uğradım. Hakaen arkadaşımızın almış olduğu ASUS DG ses kartının PCI versiyonunu ben de aldım. HTPC'im için kullanıyorum. Bu tür şeylerle ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim.
Hayırlı olsun yamyam abi ben 130 a almıştım yanlış hatırlamıyorsam DGX'in pcıx1 versionu idi :)

- - - Güncellendi - - -

Seninki pcı mı ?

Yamyam abi bu ses kartı ondan daha kötü demiştin önceden. Bu 230 T 3 kat daha pahalı ancak nasıl daha kötü oluyor ?
p_500_1_.jpg

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı