Ekran kartı kullanım değerleri sürekli değişiyor

PHX LaraCroft

Kilopat
Daha fazla  
Acer Nitro 3060'lı PC sahibiyim. Oyunlarda ekran kartı kullanımı garip biraz aslında benim için çok iyi ama bir sorun var gibi. Demek istediğim PC'nin ekran kart watt değeri 90W bunu bile bile aldım ama MSI Afterburner programı üzerinden çektiği watt değeri 100W buluyor. Boost frekans hızı en fazla 1750 ile iken oyunlar 2000 MHz olduğunu görüyorum ve bu anlık değil uzun bir süre 1900-1850-2000 arası değişiyor. Bu durum bir sorun yaratır mu bana?

Tam yükte çalışan oyunlarda boost değerinin üstüne pek çıkmaz ama GPU kullanım oranı dalgalanıyorsa boost değeri 2000leri bulur. Dalgalanmanın sebebide;

1-Tek kanal ram. Eğer ramin tek kanalsa bazı oyunlarda 3060'dan alacağın performans 1660 seviyesinde olacaktır. (abartı değil gerçekten). Çözüm bir tane daha ram almak.

2-Oyunun optimizasyon sorunu. Bunun için patchle düzeltilmesini beklemekten başka çaren yok.

Ram tek kanal ilerleyen zaman da ram almayı düşünüyorum yeri değil ama 16 8 yapsam dual şekilde çalışır mı ramler ayrıca frekans hızı 2000 lere çıktığında bilgisayardan bir ses geliyor klavyeyi kulağımı dayadığımda çınlama sesi gibi

Ram tek kanal ilerleyen zaman da ram almayı düşünüyorum yeri değil ama 16 8 yapsam dual şekilde çalışır mı ramler ayrıca frekans hızı 2000 lere çıktığında bilgisayardan bir ses geliyor klavyeyi kulağımı dayadığımda çınlama sesi gibi
PSU dan mı ekran kartından mi geliyor dikkatli bakın.

laptop kullandığım için kulağımı klavyeye dayadığım da duyuyorum bu sesi frekans hızı 1700 lerde iken bu ses yok ama 2000 lere çıktığı an bu ses geliyor yüksek bir ses değil klavyeye kulağımı dayamam gerekiyor o şekilde duyabiliyorum.

laptop kullandığım için kulağımı klavyeye dayadığım da duyuyorum bu sesi frekans hızı 1700 lerde iken bu ses yok ama 2000 lere çıktığı an bu ses geliyor yüksek bir ses değil klavyeye kulağımı dayamam gerekiyor o şekilde duyabiliyorum.
Fan sesi olabilir mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı