Ekran kartı kullanım ömürleri

• Konuyu başlatan Simo Hayha
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 854
S

Simo Hayha

Ziyaretçi
Arkadaşım her oyunu ultrada açarsan kartın ömrü 7 yılsa 3 yıla düşer dedi. Ben de böyle bir şeyin mümkün olamıycağını, fazla ısınmadıktan ve fiziksel bir hasar olmadıktan sonra senelerce kullanılabileciğini söyledim. Yanlış mı söyledim acaba ?

Öyle bir şey ancak ekran kartına Overclock yapıldığında olur. Diğer türlü normal şekilde öyle bir etki yapacağını düşünmüyorum.

Böyle bir şey söz konusu değil. Modern bilgisayar bileşenleri ultra ayarların ötesinde overclock yani hız aşırtma ile bile uzun yıllar sorunsuz kullanılacak şekilde tasarlanır ve üretilirler. Ha tutup Adibas (Uydurma) marka bir şey almayacaksın. Kalite üründen ürüne hatta üretim bandından çıkan partilere göre bile değişebilir ama az kullanayım eskimesin diye bir mantık olamaz, olmamalı.

Ekran kartını zorlamadıkça sorun olmaz elbette grafikleri ultra oynayacaksın ısınmadıkça darbe almadıkça hiçbir sorun olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın aşırı ısının zarar verebileceğini söylemeye çalışmış bence. Ekran kartı aşırı ısıdan bozulabilir, ısı tüm elektronik cihazların düşmanıdır. Ben üst sınıf kartların bile kondansatörlerinin şiştiğini gördüm.
Aşırı ısınan bir kartın ömrü kısalacaktır. Yani sürekli düşük grafik ayarları ile kullanılan bir kartın ömrü mantıken daha uzun olur.
Örnek olarak:
Ultra ayarlar ile crysis 3 oynatan birer gtx780 ti ve gtx760 düşünün.
Gtx760 daha fazla çalışıp zorlanacağından, çok daha fazla ısı üretecektir.
Gtx780 ti ise daha rahat daha serin çalışacak ve yorulmayacaktır, hali ile çok daha az ısı üretecektir.

Oyunlar karta full yükleneceği için ısınma ve tüketilen güç artacaktır. Soğutma ve güç kaynağı yeterli ve kaliteliyse hiçbir şey olmaz. Bir de bu tip donanımların "ömründen" bahsetmek pek doğru bir durum değil. Kullana kullana aşınan şeyler değiller. Aynı donanım alındğı gün de sorun çıkarabilir 10 yıl da tıkır tıkır çalışabilir. Kaliteli bir PSU kullanmak ve bu PSUnun toplam tüketim değerinizin çok üstünde bir watt değerine sahip bir watt değerine sahip olması her şeyin başı.

+1
O kartlar veya diğerleri test edilmeden piyasa sürülmüyorlar zaten donanım bileşenleri uyumlu olduğu sürece stabil çalışır ancak fazla ısı bütün elektronik cihazlara zarar verir bunu da unutmamak lazım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı