Ekran Kartı Kullanımı Ayarlama

Tunahan Cesur

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bazı oyunlarda ekran kartım FPS düşük olmasına rağmen %50-60 civarı kullanılıyor. Manuel olarak ayarlayabileceğim bir program var mı? Veya -sanmıyorum ama- BIOS'tan ayarlayabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'ta böyle bir ayar yok. Oynadığın oyunun kaynak koduna müdahale edebilecek kadar teknik ve tersine mühendislik bilgin varsa oyunun motorunu işlemcini daha verimli kullanacak şekilde baştan yazabilirsin...

Özetle: Yapamazsın. Her oyunun ekran kartı ve işlemci kullanım oranı farklıdır.

Oyunun optimizasyonuyla alakalı bir durum. Kısa bir örnek vermek gerekirse, Ryse Son of Rome oyununda %50 GPU kullanımı aldığım için 40 FPS civarında performans alıyordum. Neyse ki config.ini dosyalarından yapılabilecek bir ayar buldum ve %90 kullanıma ulaşarak 75 FPS sınırına geldim. Sizin sorununuz da bununla alakalı. Oyun optimizasyonu kötüyse yapabileceğiniz tek şey güncelleme beklemek.

Ha bazı durumlarda işlemci darboğazı olabiliyor. Ancak sizde böyle bir durum yok. En iyi ihtimalle grafik ayarlarınızı yükseltmenizi önerebiliriz.

Bu sorunun cevabı çok dostum. GPU kullanımı basit bir mantıkla ayar yükselterek, yükselir. Çünkü yük karta biner ve kart tam yüke alarak tam randımanda çalışır. Ama güçlü kartlarda, düşük seviye gereksinim isteyen oyunlarda düşük kullanımlar alman bir soruna işaret değildir. Ekran kartını oyun zorlamadığı için o seviyede çalışır.

GTA 5 yüksek-ultra karışık grafik ayarları (MSAA kapalı) , 1920-1080 çözünürlük , vsync fps limiter filan kapalı, vsync nvidia 3d ayarlarda da kapalı.
Bu sorunun cevabı çok dostum. GPU kullanımı basit bir mantıkla ayar yükselterek, yükselir. Çünkü yük karta biner ve kart tam yüke alarak tam randımanda çalışır. Ama güçlü kartlarda, düşük seviye gereksinim isteyen oyunlarda düşük kullanımlar alman bir soruna işaret değildir. Ekran kartını oyun zorlamadığı için o seviyede çalışır.
Benim ekran kartı kullanım oranımı arttırma amacım yüksek fps almak. Ayarları yükselttiğim zaman ( ki zaten yüksek) oyunun benim sistemimden beklediği performans artacak ve buna bağlı ekran kartı kullanımımda artacak ancak fps sabit durucak çünkü oran-orantı... Buna rağmen dediklerinizi denedim ve dediğim gibi oldu ancak yine de teşekkürler cevabınız için...

Hatta değerleri screenshot alıp atacağım daha iyi yorumlamanız için.

İlk oyunu açtığım zaman gördüğünüz üzere GPU kullanımı fena değil %80 civarlarında. 1 dk geçmeden %60 lara düşüyor. Online girdiğim zaman daha da kötü :( , GPU kullanımı %50-60'larda kalıyor ve fps 40-45 arası değişiyor.
.

Dosya Ekleri

• GTA 5 İlk Açılış.jpg
    GTA 5 İlk Açılış.jpg
    411,7 KB · Görüntüleme: 92
  • GTA 5 Oyun Ortaları.jpg
    GTA 5 Oyun Ortaları.jpg
    372 KB · Görüntüleme: 86
  • Graphics 1.jpg
    Graphics 1.jpg
    183 KB · Görüntüleme: 74
  • Graphics 2.jpg
    Graphics 2.jpg
    189,3 KB · Görüntüleme: 74
  • Graphics 3.jpg
    Graphics 3.jpg
    190,2 KB · Görüntüleme: 58
  • Advanced Graphics.jpg
    Advanced Graphics.jpg
    191,9 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı