Ekran kartı kullanımını arttırmak

DSR ile 2K oynadıgımı söyledim zaten okuyan yok galiba.
1080p'de oynuyorum oyunlarımı.
Belirtmemişsiniz. 1080p'de oynadığınızı söylemişsiniz.

Atarlanma. Çözümünü ben de arıyorum zaten ama yok.

Aynı sorunlar bende de var çözümünü kaç yıl araştırdım ama yok bulamadım. Bulursan bana da söyle lütfen. Ekran kartı gereksiz yerlerde %90+ kullanıyor. Kullanması gereken yerde ise %60 civarı geziyor.
Atarlanmadım aslında fakat evet, yazdığımı şu an kendim okuyunca atarlanıyor izlenimi vermişim, kusura bakmayın.

Bunun bir çözümü olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı ve işlemcinizde darboğaz yoksa herhangi bir sıkıntısı yok aslında oyun içinde kullanımın. Ekran kartına önem veren hikâyeli oyunlar zaten hep %97-%99 arası kullanıma sahip oluyor fakat online tarafında işlemciye önem veren oyunlarda ekran kartı kullanımı düşük oluyor. Çünkü kullanmasına gerek yok, işlemci bütün görevi üstleniyor ve ekran kartı o tarz oyunlarda zorlanmıyor. Kılımı kıpırdatmam deyip arka planda duruyor. Oyun üreticilerinin, herkesin oynayabilmesi için yapılan bir seçim olduğunu düşünüyorum. (Absürt bir çözüm olarak bütün ayalarınızı en yükseğe çekip yüksek çözünürlük bir monitör kullanabilirsiniz ki bunu online oyunlarda yapacağınızı sanmam.)

Bunun sohbetini arkadaşım ile yapıyoruz. Kendisi Valorant oynuyor ve alabildiğince yüksek FPS alabileceği bir sistem almak istiyor. Bende işlemciye önem vermesini söylüyorum.

Örnek olarak bu test:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani online, işlemciye önem veren oyunlarda ekran kartı kullanımını darboğaz yoksa (varsa da) dert etmeyin. Yüksek FPS, düşük Input lag (Giriş gecikmesi) almaya bakın, alıyorsanız ne mutlu size. Keyfini çıkarın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, ekran kartım RTX 3060 Ti OC. Fortnite ve Valorant oyunlarını oynuyorum genelde GPU kullanımı %40 +50'lerde geziyor CPU da %35 %45'lerde CPU'nun 100 olmaması. İyi bir durumda bildiğiniz gibi GPU'nun olmaması sıkıntı. Fornite'ta otobusten atlarken gökyüzüne bakınca pek bir ayrıntı olmayan durum yani GPU kullanımı %80'lere fırlıyor. Ortalama 150 200 FPS aldıgım değer 500 600'lere fırlıyor. Kullanım arttıgından ama en boş yerde kullanım artıyor en artması gerekn yerde %40'lara düşüyor. Sistemimi aşagıya yazıcagım driverlardır windowstur daha ince ayarların hepsini yaptım. Denetim Masası ayarları vs bunu nasıl %100'e yakın bir şekilde kullandırtabilirim? 1080p'de oynuyorum görüntlüler Valorant'ta orta Fortnite'de kaplama görüş destansı diğerleri orta gölgeler kapalı. Birçok kişi ayarları arttır diyor kullanım %5 %10 artıyor ama FPS düşüyor. Orta ayarlarda yüksek kullanıma erişmek istiyorum sıcaklıklar gayet soğuk sayılır aşagıda sistemimle belirtiyorum hepsini.

i511400F 4.2 GHz.
RTX 3060 Ti OC.
16 GB 2 channel 3200MHz RAM.
500 GB WD Blue M.2 SSD.
ASUS 560MP 5000 MHz anakart.
650 what PSU.

Oyunlarda Max sıcaklıklarım CPU 62 derece, GPU 57 derece. 1080p'de oynuyorum oyunlarımı teşekkürler herkese şimdiden.
Fortnite 3060'da epic ayarlarda %90 altına düşmüyor GPU'da. Valorant'ta o kadar yüksek olmuyor ama bu değerler işlemci bazlı bir oyun olduğu için. Tepki süresini düşürmek adına grafikleri en düşükte kullandığımda %50 civarlarında GPU ve CPU.

Fortnite 3060'da Epic ayarlarda %90 altına düşmüyor GPU'da. Valorant'ta o kadar yüksek olmuyor ama bu değerler işlemci bazlı bir oyun olduğu için. Tepki süresini düşürmek adına grafikleri en düşükte kullandığımda %50 civarlarında GPU ve CPU.

Full yüksek ayarlarda FPS niz kaç peki Epic'te.

Belirtmemişsiniz. 1080P'de oynadığınızı söylemişsiniz.

Atarlanmadım aslında fakat evet, yazdığımı şu an kendim okuyunca atarlanıyor izlenimi vermişim, kusura bakmayın.

Bunun bir çözümü olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı ve işlemcinizde darboğaz yoksa herhangi bir sıkıntısı yok aslında oyun içinde kullanımın. Ekran kartına önem veren hikâyeli oyunlar zaten hep %97-%99 arası kullanıma sahip oluyor fakat Online tarafında işlemciye önem veren oyunlarda ekran kartı kullanımı düşük oluyor. Çünkü kullanmasına gerek yok, işlemci bütün görevi üstleniyor ve ekran kartı o tarz oyunlarda zorlanmıyor. Kılımı kıpırdatmam deyip arka planda duruyor. Oyun üreticilerinin, herkesin oynayabilmesi için yapılan bir seçim olduğunu düşünüyorum. (absürt bir çözüm olarak bütün ayalarınızı en yükseğe çekip yüksek çözünürlük bir monitör kullanabilirsiniz ki bunu Online oyunlarda yapacağınızı sanmam.)

Bunun sohbetini arkadaşım ile yapıyoruz. Kendisi Valorant oynuyor ve alabildiğince yüksek FPS alabileceği bir sistem almak istiyor. Bende işlemciye önem vermesini söylüyorum.

Örnek olarak bu test:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yani Online, işlemciye önem veren oyunlarda ekran kartı kullanımını darboğaz yoksa (varsa da) dert etmeyin. Yüksek FPS, düşük ınput lag (giriş gecikmesi) almaya bakın, alıyorsanız ne mutlu size. Keyfini çıkarın.

Diğer forumdaki başlığımda belirtmişim pardon farklı yerlerdede arayınca eksik kalmış buraya yazmak.
@syee, Online oyunlarda düşük ayarlarda yüksek FPS ve düşük gecikme almaya bakın. Ekran kartı kullanımı dert etmeyin.

Cyberpunk Forza gibi oyunlarda 99'un aşagısına inmiyor 1080 de ondan yana bir sıkıntım yok çok düşük sistemler benim oynadıgım oyunlarda aynı FPS'leri alıyorlar ona takılıyorum boşu boşuna o kadar para koyuyoruz ortaya bu sistemler için.

Diğer forumdaki başlığımda belirtmişim pardon farklı yerlerdede arayınca eksik kalmış buraya yazmak.

Cyberpunk Forza gibi oyunlarda 99'un aşagısına inmiyor 1080 de ondan yana bir sıkıntım yok çok düşük sistemler benim oynadıgım oyunlarda aynı FPS'leri alıyorlar ona takılıyorum boşu boşuna o kadar para koyuyoruz ortaya bu sistemler için.
Hangi düşük sistem forza5'te en yüksek ayarlarda 100 fps alıyor hocam.

Yanlış bir düşünce. Üstte de belirttiğim gibi işlemci bazlı oyunlarda sizinle aynı değerleri almaları normal. Çünkü adam ekran kartını düşük, işlemcisini yüksek tutup yüksek FPS'ler alabilir. Fakat ekran kartının ön planda olduğu hikâyeli ve online oyunlarda iş değişiyor. 3060 Ti RDR2'de 60+ FPS alırken 1050 Ti 60'ın altında FPS alır.

Yeni konular

Geri
Yukarı