Ekran kartı mı işlemciye yoksa işlemci mi ekran kartına darboğaz yapar?

Genelde işlemci ekran kartına darboğaz yapar.
Örnek verelim;
RTX 3090 aldınınız ve elinizde 10100F var. RTX 3090'ın gönderdiği verileri 10100F yeterli bir hızda işleyemez.

Şimdi de 5600X işlemcimiz olsun. Stok sorunları nedeniyle 5600X'in hakkını verecek kart bulamadık. GT1030 taktık idarelik. 5600X GT1030'un gönderdiği verileri her türlü işler.
Ama sadece GT1030'un izin verdiği şekilde FPS alırız.

Başka bir örnek;
5600X işlemcimiz var, yanına da RTX 3070 ekran kartı aldık. Fakat fantezi olsun diye 4 GB RAM taktık bu sisteme. 5600X işlemcimiz RTX 3070'in gönderdiği verileri işliyor. Fakat 4 GB RAM gereken FPS'yi almamızı engelliyor.

Sonuç:
Darboğaz sadece işlemci ve ekran kartı arasında olmaz, yetersiz gelen her bileşende olur.

Söylüyorsunuz işte GT 1030 5600X e darboğaz yapmaz sadece gönderdiği kadarını işler zaten bu da darboğaz olmaz RAM'den darboğaz olabilir demişsiniz olabilir ama konu bu değil ekran kartından işlemciye olmaz işlemciden ekran kartına olur.

Söylüyorsunuz işte GT 1030 5600X e darboğaz yapmaz sadece gönderdiği kadarını işler zaten bu da darboğaz olmaz RAM'den darboğaz olabilir demişsiniz olabilir ama konu bu değil ekran kartından işlemciye olmaz işlemciden ekran kartına olur.
Yetersiz gelen bileşen darboğaz yapar.
İlla işlemci ekran kartına yapacak diye bir şey yok.

Bu bir darboğaz'dır.

Nasıl işlemci darboğaza girdiğinde kendini tamamen kullanıyorsa ekran kartı darboğaza girdiği zaman kendini tamamen kullanır.

Tabi siz bunu darboğaz olarak adlandırmakta sonuna kadar zorluyorsunuz.

Tabi siz sadece ekran kartının işlemciye fazla gelip zorlayacağını düşündüğünüzden dolayı sadece işlemci darboğazı olur diyorsunuz.

Bak @Shimada Sensei ve @Vardem ne de güzel açıklamış.

Ayrıca ekran kartı RAM düşük olduğu için %de 100'ünü kullanamıyorsa bu işlemciyle alakalı bir darboğaz değildir.

Güçlü bir ekran kartı takılı olan bir sisteme güçsüz bir işlemci takılır ise darboğaz meydana gelir çünkü işlemci, ekran kartının görevini tam olarak işleyemez.

Güçlü bir işlemciye güçsüz bir ekran kartı takılır ise işlemci, ekran kartını %100 kullanabilir.

Benim düşüncem bu şekilde, doğru da olabilir yanlış da olabilir.

Hocam bizim konumuz işlemcimi ekran kartına darboğaz yapar ekran kartımı işlemciye darboğaz yapar onları karıştırmayın. :/

Tamam belki olabilir o konuda haklısınız ama bizim konumuz işlemcimi ekran kartına darboğaz yapar ekran kartı mı işlemciye darboğaz yapar.

Yapar!

Sizin normal olarak adlandırdığınız işlemci %50 iken ekran kartının %100-99 olduğu değerler aslında bir darboğazdır.

Yani ekran kartı da darboğaz yapar. Ancak biz bunu normal bir olay olarak adlandırıyoruz. İşlemci darboğazının tam tersi ekran kartı darboğazıdır.

Ancak bu darboğazda performans kaybı gözlemlenmez.

Bu kadar açıklanmasına rağmen diretmeye gerek yok.

Ayrıca daha düzgün yazsanız diyorum.

1060 + 5900X ile 1060 + i3 10100F aynı performansı sunuyorsa, 1060 darboğaza sebep olup işlemcinin gücünü kullanmasına engel olmuş olmuyor mu arkadaşlar?

Aynı mantık i3 10100F + 3090'ın, i3 10100F + 1650 gibi çalışmasında da geçerli.

(model numaraları sallanmıştır, performans verileri ile değil, genel konsept ile alakalı örneklerdir)

Darboğaz, başka bir bileşene zarar verme, o bileşeni kötü etkileme değildir. Birlikte çalışan iki bileşenden birisi, diğeri için yetersizse, performans almanızı kısıtlıyorsa bu darboğazdır.

İşlemci de ekran kartına, ekran kartı da işlemciye darboğaz yapabilir.

Önyargı yapıyorsunuz hala.
Ben olayı bilmiyorum, ancak tartışmada bunu söylemeniz çok yanlış. Ben siz 600 mesajınız diye birşey söyledim mi MİSAL? Burası teknoloji forumu...
Herneyse @Vardem açıklamış.. iyi forumlar dilerim.

Yetersiz gelen bileşen darboğaz yapar.
İlla işlemci ekran kartına yapacak diye bir şey yok.
Tamamda bir bileşenin gücünün yetmemesine darboğaz diyoruz şimdi işlemci güçlü olup ekran kartı güçsüz olunca işlemci gücünü kullanmaya gerek mi duymuyor yoksa güç mü yettiremiyor?

Geri
Yukarı