Ekran kartı mining yapılırken yüzde kaç kullanılır?

Lolminer kullanırken gözüküyordu hocam, bende herhalde uygulamadan uygulamaya değişiyor diye düşünmüştüm. Sizin dediğiniz gibi Afterburner ile kontrol edince %100 kullandığını gördüm.

Eki Görüntüle 908432
Ben de ilk başta garip bulmuştum, görev yöneticisinden bakında CMD'nin %99 GPU kullanımı göstermesini bekliyordum ancak %1 görünce şaşırmıştım.
%40 kullanamaz değilmi stok ayarlarda?
Pek sanmıyorum.

GPU hızı çok etkilemez genelde, benim kartımda 1060MHz ile 1950MHz arasında sadece 1mh/s fark var. GPU hızı düşürülebildiği kadar düşürülüp VRAM hızı yükseltilebildiği kadar yükseltilirse hem çok az güç harcar hem de normalde kazdığından daha güçlü kazar. GPU undervolt, VRAM overclock yani.

Kartın tamamının kullanılmaması kazım hızını yavaşlatır. İşte zaten bu yüzden mining ekran kartları yoruluyor ve satıldığında satılması güçleşiyor. Kazım hızı arttırmak için web üzerinde bulduğunuz en uygun ayarları uygulamanız gerekir.
Yanlışım varsa düzeltin.
Mesajı aldım. DARK DARKER YET DARKER!

Kartın tamamının kullanılmaması kazım hızını yavaşlatır. İşte zaten bu yüzden mining ekran kartları yoruluyor ve satıldığında satılması güçleşiyor. Kazım hızı arttırmak için web üzerinde bulduğunuz en uygun ayarları uygulamanız gerekir.
Yanlışım varsa düzeltin.
Mesajı aldım. DARK DARKER YET DARKER!
Hocam, bu yorulma genelde termal macun kurumasından/fanların tozlanmasından oluyor. Geçenlerde böyle bir gönderi paylaşılmıştı, 2 yıl mining yapılan kart ile yeni kart arasında sadece sıcaklık farkı ve düzeltilmemiş undervolt ayarlarının verdiği performans düşüşü vardı.

Hocam, bu yorulma genelde termal macun kurumasından/fanların tozlanmasından oluyor. Geçenlerde böyle bir gönderi paylaşılmıştı, 2 yıl mining yapılan kart ile yeni kart arasında sadece sıcaklık farkı ve düzeltilmemiş undervolt ayarlarının verdiği performans düşüşü vardı.

Ben şunla bağdaştırıyorum konuyu: Siz bir insansınız, günün her saati aralıksız koşuyorsunuz. Belli bir müddet dinlenip yine koşuyorsunuz. Uzun süre böyle tekrar ediyor. Siz sürekli sürekli yorulunca kas ağrıları, veya çeşitli sıkıntılar başlamaz mı? Bu da ondan farksız. Eğer UV uygulayıp mining yapıldıysa inanılmaz Ultra farklar görünmüyor. Mining kartlara iyi bakılmıyor hocam, onu diyorum. Sürekli ısınınca ısınma sorunları, iç boruda aşınmalar, paslanmalar oluyor. Bu da doğrudan performansı etkiliyor. Termal macun ve fan temizliği bile fayda etmiyor bazen. Kronik sorunlu kart gibi bu durmadan mining yapılıp kartların satılması.

Hele şu ayarları fulleyip yapanlar yok mu... Sonra da bozuldu diye satanlar, onlara ayrı gıcık olacaksın.

Ben şunla bağdaştırıyorum konuyu: Siz bir insansınız, günün her saati aralıksız koşuyorsunuz. Belli bir müddet dinlenip yine koşuyorsunuz. Uzun süre böyle tekrar ediyor. Siz sürekli sürekli yorulunca kas ağrıları, veya çeşitli sıkıntılar başlamaz mı? Bu da ondan farksız. Eğer UV uygulayıp mining yapıldıysa inanılmaz Ultra farklar görünmüyor. Mining kartlara iyi bakılmıyor hocam, onu diyorum. Sürekli ısınınca ısınma sorunları, iç boruda aşınmalar, paslanmalar oluyor. Bu da doğrudan performansı etkiliyor. Termal macun ve fan temizliği bile fayda etmiyor bazen. Kronik sorunlu kart gibi bu durmadan mining yapılıp kartların satılması.
Gerçi evet, mining rig içerisinden çıkan kartlar pek düzgün olmuyor. İstisnalar vardır bu durum için de tabii, ancak ben benim kartımın pek yorulduğunu düşünmüyorum, bağlantı noktası sıcaklığı 60 derece kartın kendisi 43 derece. Ayrıca oyun oynayacağım zaman 67, oyun oynamayacağım zaman 53W güç harcıyor. Ama mining kartlarının bu konuda pek sağlıklı olmadığını reddedemem tabii.

Hele şu ayarları fulleyip yapanlar yok mu... Sonra da bozuldu diye satanlar, onlara ayrı gıcık olacaksın.
Bu yüzden yazın mining yapamayacağım. Bulunduğum şehirde yazın boşta 55-60'larda ekran kartı. Undervolt'a rağmen yükte 75 dereceleri buluyor napsın hava 40 derece olduğu için kartcağız. Şimdilik yükte 55 derece mis gibi gidiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı