Ekran kartı olması gerektiğinden daha az performans veriyor

SadeceKemo

Centipat
Daha fazla  
Bir oyun indirirken internette bakıyorum ekran kartım kaç FPS alıyor diye genelde oralarda 100-120 FPS falan ama ben nedense 50 FPS alıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • ROG STRIX 2060 Super.
  • i5 10400F.
  • 16 GB RAM.
  • Prime B460M-K

Yapılan oyun içi ayarlar ya da bilgisayarda yapılmış ayarların etkili olma ihtimali de var diye düşünüyorum. (yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim teşekkürler.

RTX 2060'a updateler geliyor, NVIDIA'nın kendi sitesini açarsan ve ekran kartını seçersen en son çıkan update'i sana gösteriyor, onu indirmen gerekiyor eğer indirmediysen. Daha sonra, Windows Update'leri kontrol etmen lazım eğer geldiyse indir. Overclock yapabilirsin, biraz riskli iştir video izleyip yapabilirsin eğer yaparsan aldığın FPS değeri katla artacak.

Ekran kartı testi yaptın mı? Oyun sırasında ekran kartı Mhz değerleri nedir? Ben de AMD ekran kartı var 2000 MHz küsüre kadar çıkabiliyor normalde ama 500MHz de çalışmakta (Yük altında veya normalde). Manuel olarak ayarlama yaparak sorunumu çözdüm. Belki NVDIA'da da aynı durum vardır.

RTX 2060'a updateler geliyor, NVIDIA'nın kendi sitesini açarsan ve ekran kartını seçersen en son çıkan update'i sana gösteriyor, onu indirmen gerekiyor eğer indirmediysen. Daha sonra, Windows Update'leri kontrol etmen lazım eğer geldiyse indir. Overclock yapabilirsin, biraz riskli iştir video izleyip yapabilirsin eğer yaparsan aldığın FPS değeri katla artacak.
Bir de eğer Windows 11 yüklediysen kaldırmanı öneririm, daha tam optimize olmadı Windows 10 devam et şimdilik tam updateleri alınca 11 geçersin.

Yapılan oyun içi ayarlar ya da bilgisayarda yapılmış ayarların etkili olma ihtimali de var diye düşünüyorum. (yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim teşekkürler.

Genelde her ayarı Max'lar sonrada GeForce Experience'tan optimum ayarları kullanırdım ama biraz araştırdıktan sonra GeForce Experience'ın bazı kritik ayarları değiştirmediğini öğrendim. İnternetten bakıp ince bir ayar çektikten sonra FPS'im normale çıktı.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Ekran kartı testi yaptın mı? Oyun sırasında ekran kartı MHz değerleri nedir? Ben de AMD ekran kartı var 2000 MHz küsure kadar çıkabiliyor normalde ama 500MHz de çalışmakta (yük altında veya normalde). Manuel olarak ayarlama yaparak sorunumu çözdüm. Belki NVIDIA'da da aynı durum vardır.

GPU Tweak II'den ince bir ayar çektim.
Bir de eğer Windows 11 yüklediysen kaldırmanı öneririm, daha tam optimize olmadı Windows 10 devam et şimdilik tam Update'leri alınca 11 geçersin.

Teşekkürler, ilk fırsatta Windows 10 kuracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı