Ekran kartı sıcaklığının birden yükselmesi

firatbtw

Decapat
Daha fazla  
Herkese selam, Zotac Gaming GeForce GTX 3060 Ti model ekran kartını kullanılıyorum. Normalde oyunlarda 50-55 derecelerde dolaşıyordu fakat birden ekran kartı sıcaklığı 70 derece olmaya başladı. Tam 70 olmuyor aslında 67-70 arasında dolaşıyor. Oynadığım oyunlar ise genelde Valorant, Warzone 2.0 vb. oyunlar oynuyorum. Bu sıcaklık değerine Warzone 2.0 oyununda denk geldim normalde oyunda maksimum sıcaklık 58 falan oluyordu. Hadi ben indirdim siz çıkartın maksimum 62 falan oluyordu ama 70 vs. olmuyordu. Kasayı toplayalı 7-8 ay olacak. Bu sıcaklık değeri elbette +80, +90 derecelere göre normal ama sizce neden birden yükselmiş olabilir? Sistem özelliklerini paylaşıyorum;

sistem.png

Oynadığınız oyunlar ekran kartını performanslı çalıştırıyor böyle olunca belirttiğiniz sıcaklık değerleri 90° aşmadığı sürece bir problem yok.

Yoğun kullanımda bile 90° altındaki tüm sıcaklık değerleri RTX serisi ekran kartları için normal seviyeler. Boşta kullanımda 30°-45° derece arası normal. Eğer düşürmek istiyorsanız kasanızdaki hava sirkülasyonunu daha iyi sağlamalısınız.

Oynadığınız oyunlar ekran kartını performanslı çalıştırıyor böyle olunca belirttiğiniz sıcaklık değerleri 90° aşmadığı sürece bir problem yok.

Yoğun kullanımda bile 90° altındaki tüm sıcaklık değerleri RTX serisi ekran kartları için normal seviyeler. Boşta kullanımda 30°-45° derece arası normal. Eğer düşürmek istiyorsanız kasanızdaki hava sirkülasyonunu daha iyi sağlamalısınız.
Kasa ve kasanın sirkülasyonu gayet iyi ondan bir sorun yok ve sıcak değeride normal ama dediğim gibi bir günde 55 derecelerden 70 derece olması normal değil gibi o yüzden böyle bir konu açmak istedim. Yoksa 70 derecede normal bir sıcaklık tabii ki.

Geri
Yukarı