Ekran kartı sürücüsünü güncelleyince ve XMP açılınca oyundan atmalar gerçekleşiyor

fferdinc

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B550 Gaming Plus Anakart | AMD Ryzen 7 5700X İşlemci | XPG D41 4x16 DDR4 3600 Mhz RAM | ZOTAC GeForce RTX 4060 TI GAMING 16GB AMP |Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe 1 TB M.2 SSD- Samsung EVO 860 1TB-500GB | Windows 10 PRO
Meslek
Video Editörü
RAM
XPG D41 3600 Mhz 2x16
SSD veya HDD modeli
Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 1 Tb
Ekran kartı
GIGABYTE RTX 3060Ti Windforce OC 8GB
Anakart
Msi B550 Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 7 5700x
Öncelikle herkese merhaba.
Bir konuda yardımınızı rica edeceğim. Sistemimde RAM frekansını 3600'e çektiğimde veya ekran kartını güncel sürümde kullandığımda oyundan atmalar mavi ekran ve Alt Tab yapınca takılmalar yaşıyorum. Ekran kartında aldığım hata DX11 tarzı bir şey yazıyor tam hatırlayamıyorum ancak software vs yazdığını biliyorum, denk gelirsem gene atarım ancak sürüm güncellemem gerekebiliyor bunun için. İşlemci Game Boost modunda RAM'ler XMP de açık ve ekran kartı da normal seyrinde. Valorant'ta bu hatayı aldığımda (bir anda kapanma/kilitlenme/reset atma) bunun önüne garip bir şekilde Afterburner'ı silerek geçtim. Ayrıca sistemim şu şekilde;
R7 5700X
Gigabyte 3060 Ti 8 GB.
2x16 XPG D41 3600 MHz RAM
MSI B550 Gaming Plus.
Sistem parçalarında bir uyumsuzluk mu var ekran kartımı değiştirsem işe yarar mı? AMD ekran kartına mı geçsem diyorum 6700XT veya 6750XT'ye bilemedim.
Kasamda herhangi bir ısınma sorunu yok yani ne bilgisi gerekiyor bilmiyorum ancak birkaç tane şey denedim hepsi bir iki hafta çözdü sorunumu. Windows 11 kaynaklı olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum açıkçası, bu yüzden Windows 10'a düşüp deneyeceğim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@fferdinc ekran kartı sürücünüz nedir? RAM MHz ayarlarını 3200MHz yapıp gözlemleyin. AMD Software yazması da büyük ihtimalle 5700X sürücüsünden. DDU ile ilk olarak AMD sürücüsünü kaldırın. Aynı şekilde NVIDIA sürücüsü de güncel değilse kaldırın. Sonrasında AMD sürücüsünü yükle.

RAM'i 3200'e çektiğimde bir problem olmuyor aslında sıfır kurulumda yapabilirim ancak BIOS sıfırlamam gerekir mi daha sonrasında ne yapmamı önerirsiniz onlarda güzel olur aslında. Ancak ekran kartı hatasında GPU software hatası olduğuna eminim AMD nasıl olabilir onu çözemedim.

Nvidia güncel evet . Bahsettiğiniz amd grafik birimini dahili grafik birimi olan modellerde var sanıyordum eğer dediğiniz gibiyle komple silebilirim. Bios update atmak gerekir mi ?

@fferdinc AMD'nin şu anda çıkardığı çoğu işlemcilerde grafik birimi var. Silin ve attığım linkten güncelleyin.

Olmadığına emin gibiyim ancak deneyeceğim teşekkür ederim. DDU'dan ekran kartı için dediğini yaptım ancak güncel driverlarda sıkıntı yaşadım genellikle bir uyumsuzluk sorunu olma ihtimali var mıdır ona göre ekran kartı alsam mı diye düşünüyorum buna ne dersin?

Güvenli modda ekran kartı driverını kaldırdım daha sonra en son doğru çalışan sürümü yükledim sorun gitti daha sonra güncel sürüme geçtim sorun tekrar etti.

Geri
Yukarı