Ekran kartı tam gücünü kullanmıyor

warstr

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba benim sorunum ilk olarak 1 ay önce başladı. Bir gece CS oynarken bir anda ekran gitti ama kasa çalışmaya devam ediyordu neyse PC'yi resledim birkaç saat daha takıldım bir sıkıntı olmadı. Ertesi gün PC'yi açtım 5 dakika duruyor-durmuyor ekran gidiyor aynı şekilde kasa çalışmaya devam neyse sorunun ekran kartından kaynaklı olduğunu çözdük (kartı çıkarıp monitörü anakarta bağlayıp işlemcinin grafik kartıyla rahatça her şeyi yaptım.)

Daha sonra 1080 ekran kartını garantiye gönderdim daha yeni geldi. Raporda sorunun çözüldüğü testlerin yapıldığı bir sıkıntı olmadığı yazıyor ama kartı kasaya takınca ilk 3 4 başlatmada aynı sorunlar baş gösterdi. Birkaç kere daha denedim diğer girişe falan taktım ekran kartını anlamadığım şekilde çalıştı öncekinde oturtamadım herhalde emin olamadım.

Neyse bir şekilde çalıştı fakat kart benchmark testlerinde 3 FPS falan alıyor. PUBG'de denedim 25 FPS falan aldım eskiden 140 150 aldığım oyunda, aynı şekilde testlerdede 100 FPS falan alıyordum. Yani ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum yoksa garanti hiçbir şey yapmamış mı bunu mu anlamam gerekiyor bilemedim. Eskisi gibi tam güç alamıyorum karttan bu konuda bilen kişiler fikir belirtebilirlerse iyi olur, ben de ona göre hareket etmek istiyorum.

Diğer parçaları ille lazımsa yazabilirim fakat ben diğer parçalarda sorun olacağını pek düşünmüyorum 3 yıldır hiçbirşeyini değiştirmeden kullandığım sistem sonuçta.
Servisin bana verdiği kağıdı ve test sonuçlarını aşağıda belirtiyorum.

Mesela 4.resimde msi afterburner kullanarak baktım değerlere. Birde 1080 ekran kartını pubg'de test eden birisini buldum yt'den test eden kişinin şu mavi kısımlardaki CPU1 kullanımı falan %60lara kadar çıkıyor. Benimki %20yi hiç geçmedi test ederken ayrıca kartı kullanmadığı çok belli oluyor. Kasanın fanları durduruyorum kart ile işlem yapıyorum oyun test falan yok sıcaklık artmıyor yani kısaca kart tam güç kullanmadığı için gibi geldi bana. Bunu benim halletme şansım yok mu tekrar garantiye yollayacağım yoksa öncekinde 1 ay bekledim tekrar aynı süreci beklemek istemiyorum bu dönemde diye açtım bu konuyuda yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20210422_185453.jpg
    IMG_20210422_185453.jpg
    103,7 KB · Görüntüleme: 106
  • IMG-20210422-WA0005.jpg
    IMG-20210422-WA0005.jpg
    118,9 KB · Görüntüleme: 88
  • IMG-20210422-WA0006.jpg
    IMG-20210422-WA0006.jpg
    104,7 KB · Görüntüleme: 110
  • IMG_20210422_165350.jpg
    IMG_20210422_165350.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 141
Ekran kartını tekrar servisine gönderebilirsiniz. 3 FPS vermesi normal değil.

İmkan varsa, farklı bir PC'de deneyebilirsiniz. Servis bir takım işlemler yapıp göndermiş. Tekrardan böyle olmaması gerekiyordu.

Anladım hocam. O zaman tekrar gönderin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı