Ekran Kartı Termal Macun Değişimi

Ustadharak

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
ASUS marka R9 280X sahibiyim. Alalı 3 yıl oluyor neredeyse, bugüne kadar hiç termal macun değiştirmedim veya temizlik yapmadım. Overclock yapmamış olmama rağmen Furmark'ta %76 fan gücünde 90 dereceye kadar ısınıyor, geçen sene Overclocklu'yken en fazla 83 oluyordu. Sanırım termal macun değişiminin zamanı gelmiş.

Youtube'daki Türk kanallarda bu işlem için diş fırçası kullanılmış, oysa bu benim pek hoşuma gitmedi açıkçası. GPU'ya hasar vermek istemiyorum. LinusTechTips'in izopropil alkol kullandığını gördüm, tavsiye eder misiniz? Bu arada nerede izopropil alkol bulabilirim?

Bunun dışında sizce macun değişimi kaç derecelik fayda sağlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS marka R9 280X sahibiyim. Alalı 3 yıl oluyor neredeyse, bugüne kadar hiç termal macun değiştirmedim veya temizlik yapmadım. Overclock yapmamış olmama rağmen Furmark'ta %76 fan gücünde 90 dereceye kadar ısınıyor, geçen sene Overclocklu'yken en fazla 83 oluyordu. Sanırım termal macun değişiminin zamanı gelmiş.

Youtube'daki Türk kanallarda bu işlem için diş fırçası kullanılmış, oysa bu benim pek hoşuma gitmedi açıkçası. GPU'ya hasar vermek istemiyorum. LinusTechTips'in izopropil alkol kullandığını gördüm, tavsiye eder misiniz? Bu arada nerede izopropil alkol bulabilirim?

Bunun dışında sizce macun değişimi kaç derecelik fayda sağlar?

Şimdi sen termal pedler var onlara dokunma yerlerinden sökme termal pedlerin bastığı yüzeyleri güzelce temizle(pedleri sakın silme ) kolanya olur gözlük temizleme sıvısı olur fark etmez sonra paraya kıy en kalitelisinden bir termal macun al, örneğin tıkla veya daha iyisi. Eski macunun sürülü olduğu yerleri güzelce temizle macunu sür oldu bitti.Gpu ya diş fırçaşı ile zarar vermen neredeyse imkansız ayrıca alkol gibi uçucu şeyler kullanırsan güzelce kurutman ve temizlemen lazım zira alkol uçarken sürülü olduğu malzemeyi soğutur o da havadaki nemin malzeme üstünde yoğuşmasına neden olur ve toz o su zerrelerine yapışır.İllaki alkol kullanacağım dersen eczaneden temin edebilirsin.

Bende de 270X var. Oyunda düşük ayarlarda bile 80'i geçiyordu. Zalman STG-2 sürdüm. Şimdi 80'i görmüyor. Ama hava sıcak. İlerleyen günlerde görebilir. Siz daha iyi bir macun alın. Zira benim kullandığım çok katı. Bu sıcak havada da 80 olağan bir değer.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı