Ekran kartı termal macun değiştirirsek garanti bozulur mu?

Kayra Cem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS ekran kartım var içini açıp termal macun değiştirirsem garantisi bozulur mu?

Garanti durumuna göre değişir mesela Aorus kartlar 4 yıl garantili.

macun 2 bilemedin 3 yıl gider, o kart garanti bitmeden macun değişimine ihtiyaç duyar.

Ya macunun 2-3 yıl gideceğini neye göre söylersiniz. Dayanak nedir? 2009 yılında aldığım 2 adet Zotac 8800GT'den bir tanesi hala çalışıyor. Aldığım gün üzerindeki fanları söküp, Zalman marka sıradan bir macun ile thermalrightın pasif soğutmalarını taktım. 2 yıl SLI bağlı oyun oynadım, video editing yaptım. Daha sonra bu sistem üzerinde Online video encoding yapmaya başladık. CPU /GPU gün içinde düzenli aralıklar ile çalışırdı ve 7/24 açıktı.

Düşününce, o zamandan bu yana yaklaşık 11 yıl geçmiş, 1 defa PSU değişti, 2 defa işlemci anakart değişti. 8800 GT'nin bir tanesi CPU sıvı soğutmanın damlatması sonrası çalışmaz hale geldi, ama diğer kart geçen ay gönüllü emekliliğine kadar sorunsuz çalışıyordu. En son kitaplığın üzerinden çalışma masasına düştüğünde soğutma yerinden oynadı. macun gayet güzel kıvamda, katılaşmamış ben hala buradayım hocam diyordu.

Bu sisteme ek, firewall olarak kullandığım mini ITX kasa da 1. nesil i5 işlemci, pasif soğutma ile 7 yıldır 7/24 çalışır. PSU değişimi ve güvenlik yamaları hariç kapanmadığı gibi ısınma da yapmadı. Şimdi atom ile çalışıyor o ayrı :D

Sanki biraz abartıyoruz bu macun olaylarını gibi geliyor bana ama bendeki tecrübeler böyledir belki...

Sevgi saygı

@Ragnablade benim de dahili grafik işlem birimi ve işlemcisi gömülü olan eski bir ITX anakartım var ve o da 8 yıl macun değişimsiz ve pasif soğutma ile kullandım olay o değil.

Bu kartlar aniden 80-90C° görüp aniden soğuduğu için termal padler daha çabuk genleşiyor.
Yoksa değişimsiz 10 yıl da kullanılabilir ancak sıcaklıklar biraz daha fazla olur.

2016'da adlığım GTX 970 ekran kartını, bir sene geçmeden 2017'de açıp macununu değiştirmiştim.

Eskisi kurumuştu ve kalitesizdi.

Ekran kartları işlemcilere göre yüksek sıcaklıkta çalışıyor. Bu da macunun kurumasını kolaylaştırıyor.

Zaten üreticiler de kaliteli macun kullanmıyorlar, her ne kadar kaliteli deselerde.

@Ragnablade macunlar kuruyabiliyor. Heleki stok gelenler.

Hani büyütmüşler mesajlarda. Lakin oraya yazmışım, "Servisi arayabiliriniz" diye.

Sıcaklık sorunu varsa da servise başvurabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı