Ekran Kartı ve İşletim Sistemi Directx Sürümü Aynı mı Olmalı?

TheFlowers

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Ben 6-7 yıllık eski PC'mi yavaş yavaş uprage ediyorum. Önce RAM aldım şimdi sırada ise ekran kartı ve 2GB RAM daha alacağım. Benim sorum ise şu ekran kartının özellikler kısmında DirectX sürümü: 11,2 yazıyor fakat ekran kartının başlığında ve alta indiğimizde çıkan yazılarda DriectX 12 yazıyor. Windows XP kullanıyorum XP bu sürümleri desteklemediği için windows 7 yükleyeceğim fakat sorum şu windows 7 maksimum 11,1 sürümünü destekliyormuş. Şimdi ben windows 7 kurduktan sonra ekran kartını takarsam çalışmayacak mı? Yoksa directX sürümünü işletim sistemine göre kendisi ayarlıyor veya biz mi kurup ayarlıyoruz? Nasıl oluyor bu iş?
Alacağım ekran kartı (birkaç tane atacağım modellerde sürüm farklı): - MSI Amd Radeon R7 240 2GB 128Bit DDR3 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Fiyatı
- MSI Amd Radeon R7 240 2GB 128Bit (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Fiyatı
- Asus Amd Radeon R7 240 2GB 128Bit DDR3 (DX12) PCI-E 3.0 Fiyatı
Bilgisayar Sistemim:
İşlemci: İntel Core 2 Duo E6320 1.89GHz
Ekran kartı: Asus X1650 series (1GB)
Anakart: Asus P5B
İşletim Sistemi: Windows XP Service Pack 3
RAM: 2GB DDR2 800Mhz Kingston RAM

DirectX12 gelişmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ancak Windows 10 ile çalışır ancak sen takarsan sorun olmaz ama geliştirmek yerine yeni bilgisayar almanı tavsiye ederim durumun yoksa orası ayrı ama sıkıntı olmaz demek istiyorum.

R7 240'ın DX12 desteği var bunu kullanabilmek için Windows 10 kullanman gerek. Ama Windows 7'de kullanabilirsin yalnız DX12 çalışmaz fakat oyunları DX 11.2 ile çalıştırabilirsin. Bütçen varsa eski bilgisayarın üzerine yatırım yapma ama yoksa bütçen diyebileceğim bir şey yok.

DirectX12 gelişmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ancak Windows 10 ile çalışır ancak sen takarsan sorun olmaz ama geliştirmek yerine yeni bilgisayar almanı tavsiye ederim durumun yoksa orası ayrı ama sıkıntı olmaz demek istiyorum.
Aynen bütçe yok yaa :D
R7 240'ın DX12 desteği var bunu kullanabilmek için Windows 10 kullanman gerek. Ama Windows 7'de kullanabilirsin yalnız DX12 çalışmaz fakat oyunları DX 11.2 ile çalıştırabilirsin. Bütçen varsa eski bilgisayarın üzerine yatırım yapma ama yoksa bütçen diyebileceğim bir şey yok.
Yani şimdi şöyle mi biz bu ekran kartını takınca istediğimiz directx sürümünü işletim sistemine göre kurabiliyoruz microsofttan??

En son DirectX sürümünü el ile yükleme

Ayrıca, DirectX'in en son sürüme güncelleştiren aşağıdaki güncelleştirme paketini el ile indirip uygulayabilirsiniz.

İşletim sistemine göre kuruluyor. Kurulu veya güncellemeyle gelen de var senin yüklemen gerekebilen de var. Yukarıdaki gibi.

İşletim sistemine göre kuruluyor. Kurulu veya güncellemeyle gelen de var senin yüklemen gerekebilen de var. Yukarıdaki gibi.
Teşekkürler :) Zaten bu işlemi ben yapmayacağım :D Tanıdık bir bilgisayarcıya vereceğiz. Ne olur ne olmaz ben ekran kartını almadan önce bi sıkıntı çıkmasın diye sorayım dedim. Sağolun.

Oyunlar şu anda DirectX12 desteklemiyor. Aynı zamanda R7 240 ile oyun oynayamazsın ancak film ya da Wordpad gibi yerlerde kullanabilirsin.

Oyunlar şu anda DirectX12 desteklemiyor. Aynı zamanda R7 240 ile oyun oynayamazsın ancak film ya da Wordpad gibi yerlerde kullanabilirsin.
R7 240 ile oyun oynayamamamın sebebi ne? İnternette biraz araştırırsan Gta 5'i bile 30 fps'te oynatabilen bir ekran kartı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı