Ekran kartı vidalarının dönmemesi

efe922883

Hectopat
Herkese selam iyi günler. Umarım iyisinizdir. Eğer cevabınız evetse ufak bir sorum olacak. Bende 2014 model Lenovo G510 bir laptop var. İçinde Lenovo'nun ilk sürdüğü termal macunu vardı. Ben termal macunu değiştireyim dedim. Termal macunu aldım bilgisayarı açtım işlemci vidalarını fan vidalarını söktüm sıra ekran kartına gelince ekran kartı vidalarının ikisi de dönmedi (vida yuvasına sokup çevirmeyi deneyince tornavida dışa çıkıyor.). Bilgisayarı ilk açan benim. Bilgisayarı kapattım ve internette bu vidayı nasıl açabileceğime baktım para bandı ile yapmayı deneyenler, bant ile yapmayı deneyenler, kenarından vura vura çıkaranlar gördüm. Sonra tekrar açarak para bandı ve bant yöntemini ayrı ayrı denedim. İkisi de olmadı bilgisayarı geri kapattım. Kenarından vura vura çıkarmak bence bu tarz vidalarda aşırı riskli ve vidanın bulunduğu kısım çok sıkıntılı en ufak yanlış hamlemde güzelim laptop gidebilir. Ondan dolayı denemedim. Ve aklıma burası geldi. Son çare olarak size soruyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim.

Görsel ekleme şansınız varsa belki yardım edecek arkadaşlar daha faydalı bilgi verebilir.

Tabii ki eklerim birazdan.

20220622_093404.jpg
20220622_093338.jpg

20220622_093404.jpg
20220622_093338.jpg

Son düzenleme:
Yani hangi vidalar olduğunu çok anlamsamda, vida başları zarar gormediyse o veya bu şekilde sökulur. Vida başına tam oturacak mümkünse ebat olarak büyük bir tornavida kullanın. Büyük bir tornavida ile daha kontrollü güç kullanırsınız. Bunun dışında vidayı sokmek için belli belirsiz sağa sola cevirmeler yapıp vidanın sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz. Yani sadece sökme yönünde değil sıkma yönünde de ufak ufak zorlayın.
Tornavida disa çıkıyor kısmını zaten hiç anlamadım.

Yani hangi vidalar olduğunu çok anlamsamda, vida başları zarar gormediyse o veya bu şekilde sökulur. Vida başına tam oturacak mümkünse ebat olarak büyük bir tornavida kullanın. Büyük bir tornavida ile daha kontrollü güç kullanırsınız. Bunun dışında vidayı sokmek için belli belirsiz sağa sola cevirmeler yapıp vidanın sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz. Yani sadece sökme yönünde değil sıkma yönünde de ufak ufak zorlayın.
Tornavida disa çıkıyor kısmını zaten hiç anlamadım.

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler. Laptopta soğutma bloğu, altında da ekran kartı var. Kullandığım tornavida tam ona göreydi. Sökme yönünü denemiştim ama sıkma yönünü denemedim onu deneyeceğim. Tornavida dışa çıkıyor derken de tornavidayı vidanın ağzına sokup biraz güç uygulayınca tornavida vida ağzından dışarı çıktı bilmem anlatabildim mi?

Yani vida ağzı bozuk. Dediğim gibi vidaya tam uyacak ama gövdesi ve sapı büyük bir tornavida bu tarz işlerde daha kontrollü olmanızı saglayabilir. Çünkü donanıma zarar vermeyecek ama vidayı da yakalamanızı sağlayacak bir baskı uygulayarak sökme yapmak gerekebiliyor.

Yani vida ağzı bozuk. Dediğim gibi vidaya tam uyacak ama gövdesi ve sapı büyük bir tornavida bu tarz işlerde daha kontrollü olmanızı saglayabilir. Çünkü donanıma zarar vermeyecek ama vidayı da yakalamanızı sağlayacak bir baskı uygulayarak sökme yapmak gerekebiliyor.

Vida ağzı ilk açışımda sıfırdı ama 2-3 denemeyle görünen hale geldi. Yine de kullanılmaz durumda değil bence. Bende dediğiniz gibi en önemli 2 donanımın üzerinde olduğu için biraz çekincem var. Destek için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı