Ekran kartı yükseltmesi mi, RAM yükseltmesi mi öncelikli olmalı?

SENKA

Hectopat
Daha fazla  
Benim belli bir bütçem var ve cok fazla üstüne çıkamayacağımı söylemek istiyorum.

Yakın zamanda 200 TL olan bütçemin üzerine 110 TL ekledim ama böyle bir değer eklenince muallakta kaldım.

Almak istediğim ekran kartının fiyatı 350 TL ama ben 110 TL'yi RAM almak için kullanmayı düşünmüştüm.

Şimdi merak ettiğim asıl soru 4 GB olan çift slotlu DDR2 RAM'i 8 GB çift slotlu mu yapsam? Yoksa 4 GB RAM miktarında kalıp ekran kartını mı alsam?

Ayrıca şunu eklemek istiyorum HDD'in durumu pek iyi değil 60 MB okuma ve yazma verebiliyor. Bir başka seçenek olarak SSD düşünülebilir.

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
DDR2 belleklere 4 GB eklemek boşa gider şuanlık. Şuanki sistemin tam özelliklerini yazarsanız daha iyi fikirler sunulabilir, bana kalırsa yukarıda arkadaşın dediği gibi SSD almak daha mantıklı.

DDR2 belleklere 4 GB eklemek boşa gider şuanlık. Şuanki sistemin tam özelliklerini yazarsanız daha iyi fikirler sunulabilir, bana kalırsa yukarıda arkadaşın dediği gibi SSD almak daha mantıklı.
DDR3-DDR4 8GB RAM yetmezken DDR2 8GB RAM niye boşa gitsin?

Bence önce SSD ile RAM'leri al, ekran kartını sonraya bırak.

Boşa giderden kastım masraf yapmaya gerek yok demek içindi. Sistemin özelliklerini yazınca daha mantıklı fikirler gelir diye yazdım zaten. Eski bir sisteme yatırım yapmaya gerek yok çünkü DDR2 RAM'i sadece o anakartta kullanabilirsin, SSD alınırsa ileride DDR4 bir sistem topladığında da kullanabilir. Bu açıdan bakınca gayet mantıklı.

DDR2 bir sistem ile Battlefield 1 gibi 8-16 GB RAM gerektiren, güncel AAA oyunlar oynayamazsın da ondan:) Tahminen o sistemin kaldırabileceği oyunlar için 4 GB RAM yeterli olacaktır.

Arkadaşlar 4 gb ram düşük bir sistem için gayet iyi bence ilk ekran kartı alınmalı eğer LOL CSGO tarzı oyun oynuyorsan kesinlikle ilk elran karti daha sonra ssd rami en son eklersin yada 4 gb olarak kullanırsın 4 gb az bir ram değil iyi bir ekran kartı ile tabi burada işlemcinde önemli GTA5 tarzı oyunları bile hiç kasmadan 4 gb ram yeterli olur.

Arkadaşlar 4 gb ram düşük bir sistem için gayet iyi bence ilk ekran kartı alınmalı eğer LOL CSGO tarzı oyun oynuyorsan kesinlikle ilk elran karti daha sonra ssd rami en son eklersin yada 4 gb olarak kullanırsın 4 gb az bir ram değil iyi bir ekran kartı ile tabi burada işlemcinde önemli GTA5 tarzı oyunları bile hiç kasmadan 4 gb ram yeterli olur.
Hiç kasmadan mı? :D
16GB RAM'ım var GTA V'de toplam RAM kullanımı 10-11GB oyunun harcadığı ise 7GB oluyor.

Benim belli bir bütçem var ve cok fazla üstüne çıkamayacağımı söylemek istiyorum.

Yakın zamanda 200 TL olan bütçemin üzerine 110 TL ekledim ama böyle bir değer eklenince muallakta kaldım.

Almak istediğim ekran kartının fiyatı 350 TL ama ben 110 TL'yi RAM almak için kullanmayı düşünmüştüm.

Şimdi merak ettiğim asıl soru 4 GB olan çift slotlu DDR2 RAM'i 8 GB çift slotlu mu yapsam? Yoksa 4 GB RAM miktarında kalıp ekran kartını mı alsam?

Ayrıca şunu eklemek istiyorum HDD'in durumu pek iyi değil 60 MB okuma ve yazma verebiliyor. Bir başka seçenek olarak SSD düşünülebilir.

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.
Sistem özelliklerim:

*Yakın zamanda GT 730'a sahiptim sattım su anda idareten HD 4450 kullanıyorum

*4 GB DDR2 RAM

*MSİ G31-TM P21

*Q9500 3.5ghz O.C işlemci

*2 adet HDD var ekran kartı alırsam yeni olan Seagate HDD'nin üzerine Windows'u kuracağım Yaklaşık 150mb yazma ve okuma değerleri var

*Casper 300w PSU(fotoğraf alttadır)
1547376944033.jpeg

Hiç kasmadan mı? :D
16GB RAM'ım var GTA V'de toplam RAM kullanımı 10-11GB oyunun harcadığı ise 7GB oluyor.
Bu çok yanliş bir yorum.
Oyunlar genelde RAM'inizi oranlı olarak kullanır eğer 32 GB RAM'e sahip olsaydınız bu oran daha yüksek olabilirdi.

Şimdi şöyle düşünün bende 4 GB RAM var ve sistem boşta iken 900 MB civarı yiyiyor.
Sizin 16 GB RAM'de de 900 MB mı yiyiyor?
Hayır 3 belki 4 GB'tır muhtemelen.Şimdi dedigine bakarak benim windows isletim sistemi kullanmak icin en az 8 GB RAM'e ihtiyacım var mantıkli mi sence bu?

Düz mantık hesaplarla bu iş yürümez dostum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı