Ekran kartı yükte çalışmamasına rağmen 58-60 derece

MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB ekran kartını kullanıyorum. Hava sirkülasyonunun da iyi olduğunu düşünüyorum çünkü önde 120 mm, altta ve egzoz fanı olarak 80 mm ama kaliteli xigmatek fanlar takılı yani kasa oldukça serin çalışıyor. Yan kapak açık 30 dakika kadar değerleri izledim ama değişen bir şey olmadı, bu arada kullanım değerleri de 0% ile 5% arasında gidip geldi. Sıcaklık değerlerini GPU-Z ile baktığımda da aynı 58-60 dereceler arasında gördüm. Ek bilgi olarak bu sorunla karşılaşmadan önce boşta sıcaklık değerlerini 40-50 dereceler arasında hatırlıyorum.

Siz oyuna girdiğinizde (Yükte iken) mi %0 ile %5 arasında kullanım değeri oldu? Eğer durum buysa performansınız da düşük olmalı.
Ama eğer boşta bu kullanım değerindeyse sorun yok demektir. Ayrıca boşta o sıcaklığı görmesi normal olabilir zira kartınızda Zero Fan özelliği bulunuyor. 60 dereceden sonra ekran kartının fanı çalışmaya başlar.

Kasa kapağını açıp boşta kartı gözlemenizi istiyorum. Eğer fan dönmezken 55-60 derecelerde geziyorsa ve yüke soktuğunuzda fanlar çalışıp stabil bir sıcaklıkta tutuyorsa sorun yoktur demek bu.

Aynen sonda dediğiniz gibi oluyor ama daha önce böyle sıcaklıklar ile karşılaşmadığım için sormuştum. Boşta herhangi bir değişiklik olmayınca, oyun içinde ayrıntılı gözlemleyebilmek için RivaTuner programını yükledim program çalışmaya başladıktan sonra 55 derecelere indi sıcaklık garip bir şekilde, üstelik daha oyun başlatmadan ve fanlar da dönmezken. Anladığım kadarıyla 1 ay kadar önce taktığım ekstra kasa fanı doğrudan ekran kartına doğrudan üflediğinden 58-60 dereceler arasında kalıyor yani en azından aklıma bundan başka bir şey gelmiyor. Benim sıkıntım daha önce boşta hiç bu sıcaklıkları görmediğim içindi ama yapacak bir şey yok sanırım, görünürde başka bir problem gözükmüyor çünkü. Yine de aklınıza bu sorun ile ilgili bir çözüm önerisi gelirse söylemekten çekinmeyin lütfen. Yardımlarınız için teşekkürler.

Bana göre kasanın bulunduğu konuma, fan sayısına, kasanın yapısına bağlı olarak fanın çalışmadığı zamanda normal sıcaklıklarda gibi geldi. Belki de kasada bir şey değiştiyseniz o neden olmuş olabilir. Yükte iken sıcaklıklar stabil ve çok yüksek değilse sorun olmayacaktır.

Belki de boşta anlık arka plan kullanımlarından dolayı sıcaklığı artmış olabilir.

MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB ekran kartını kullanıyorum. Hava sirkülasyonunun da iyi olduğunu düşünüyorum çünkü önde 120 mm, altta ve egzoz fanı olarak 80 mm ama kaliteli xigmatek fanlar takılı yani kasa oldukça serin çalışıyor. Yan kapak açık 30 dakika kadar değerleri izledim ama değişen bir şey olmadı, bu arada kullanım değerleri de 0% ile 5% arasında gidip geldi. Sıcaklık değerlerini GPU-Z ile baktığımda da aynı 58-60 dereceler arasında gördüm. Ek bilgi olarak bu sorunla karşılaşmadan önce boşta sıcaklık değerlerini 40-50 dereceler arasında hatırlıyorum.
MSI Afterburner uygulaması var orada ayarlardan fan hızına girip hangi derecede %kaç çalışacağını ayarlayabiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı