Ekran kartımın termal macununu değiştirmeli miyim?

Ryujin

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı
Msi Gaming X 1660ti 6GB DDR6
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartımın son dönemlerde fan hızının sonlara kadar geldiğini fark ettim ve yaklaşık 3 yıldır değiştirmediğim termal macunun bu soruna sebep olabileceğini düşündüm. Normalde sistem gereksinimi fazla olan oyunlarda fanlar son devire kadar gelirdi fakat şimdi CS Valorant gibi oyunlarda da aynı şekilde bir devir artışı var. Sizce termal macunu değiştirmeli miyim? Termal ped vs de varmış sanırım içinde onları da değiştirmem gerekir mi? Ve bu işlemleri kime yaptırmalıyım?

Eğer garantisi yoksa değiştirilmeli bence.

Merhaba arkadaşlar. Ekran kartımın son dönemlerde fan hızının sonlara kadar geldiğini fark ettim ve yaklaşık 3 yıldır değiştirmediğim termal macunun bu soruna sebep olabileceğini düşündüm. Normalde sistem gereksinimi fazla olan oyunlarda fanlar son devire kadar gelirdi fakat şimdi CS Valorant gibi oyunlarda da aynı şekilde bir devir artışı var. Sizce termal macunu değiştirmeli miyim? Termal ped vs de varmış sanırım içinde onları da değiştirmem gerekir mi? Ve bu işlemleri kime yaptırmalıyım?
Termal ped oyun oynayan bi kullanıcıda çok uzun yıllar boyunca eskimez macun değiştir düzelir zaten .

Eğer garantisi yoksa değiştirilmeli bence.
3 yıl oldu alalı garantisi bitmiş olmalı.

Pedi değişirirsen iyi olur sadece. Değiştirmek zorunda değilsiniz termal macun sürmek yeterli. Hangi kartı kullanıyorsunuz ve ne zaman almıştınız?
3 yıl oldu alalı. Msi Gaming X 1660ti 6gb modeli var elimde.

Kendin yapabilirsin. Üstteki fan bloğunu sökmen lazım. Daha sonra gpunun üzerinde (büyük ihtimalle) kurumuş macunu bir beze izopropil alkol dökerek sil. 1dk falan bekle sonra yeni macunu parlak kısmı kapatacak şekilde sür. Devreye taşırma. Soğutucu bloktaki tozlarıda temizledikten sonra geri tak.

Not: fan bloğunu sökerken lap diye çekme hemen, fanların kablosu karta bağlı önce o kabloyu çıkarman lazım.

3 yıl oldu alalı garantisi bitmiş olmalı.

Ekran kartları genelde 3 yıl garantilidir. Bir deneyin şansınızı. Bazen garantisi geçse de yardımcı oluyorlar.

Termal ped macun kadar hızlı eskimez, macunu kendin bile değiştirebilirsin MX4 veya başka bir macunla.
Peki termal macun sürerken işlemcideki gibi mi yapılmalı yoksa farklı mı? Yüzey farkı vs vardır belki taşma yapıp bozmasın. Emin olmak için soruyorum.

Geri
Yukarı