Ekran kartına downclock yapmak garantide sıkıntı çıkarır mı?

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
Arkadaslar elimde ASUS R9 280X var. Garantiye yük bindiğinde görüntünün kesilmesi nedeniyle yollamıştım ve değişimini istemiştim. Geri geldiğinde direnç deglğisimi yapıldığı ve termalin değiştiği söylendi ancak problem aynen devam ediyordu. Bende ASUS GPU Tweak programından değerleri 100 birim geri çektim.

1600 olan bir değer vardı 1500e çektim.
6400 olan bir değer daha vardı onuda 6300e çektim.

Stress teste tekrar soktum ve 9-10 saat boyunca bi problem çıkmadı. Downclock yaptığımda ekran kartında bir sıkıntı kalmadığını söylersem garanti tarafında sıkıntı çıkar mı?

Çok uzun süredir uğraşıyorum bu konuyla alakalı malesef. Zaten yolladığımda değişim istediğimi belirttim, eğer değişim gerçekleşseydi Vatanbilgisayar'dan MSI modelini alacaktım.

Yalnız aklımda şöyle bir soruda oluştu, şimdi downclock yaptığımda ekran kartının çektiği güç azaldığından dolayı mı problem çıkmadı ? Yani güç kaynağım yetmiyor mu diye de bir soru oluştu kafamda. Bu arada güç kaynağımda ;

Xigmatek Vector S 750W 80+ Silver. 2 Adet PCIe çıkışı var, ben bir tanesinden kabloyu ekran kartına getirdim, 6+2 pin ve hemen ardından gelen yapışık kabloyu da 6 pin girişine taktım. Hiç sanmıyorum caba güç kaynağıyla ilgili bir problem olabilir mi ?

Eğer ekran kartında olduğu tam kesinleşirse haftaya pazartesi günü;

"Üzerine yük bindiğinde görüntünün kesilmesi problemiyle yolladığım ve değişimini istediğim ekran kartım, direnç değişimi yapıldığı ibaresiyle bana geri yollandı. Ancak problemimin hala devam etmesine karşın, ekran kartının bellek hızlarını düşürdüğümde problem ortadan kalkıyor. Problemin belleklerde olduğunu düşündüğüm ve o kadar para verdiğim ekran kartını tam performansta kullanamadığım için 2.kez yolluyor ve değişimini istiyorum." diye belirterek garantiye yollayacağım.

@Recep Baltaş hocam sizce bahsettiğim güç kaynağı, ASUS R9 280X'te sıkıntı çıkaracak bir güç kaynağı mı ?

Doğrusunu yaparsınız.
Umarım olumlu bir sonuç alırım. Konuya kilit atılmamasını rica ediyorum cihaz garantiden döndüğünde tekrar buraya dönüş yaparım belki.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı