Çözüldü Ekran kartına güç gidiyor ama görüntü yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Devededeboyvar

Hectopat
Galiba iki farklı sorunu bir arada yaşıyorum.

Hayatımda ilk kez sistem topladım (donanım bilgileri aşağıda yer alacan), her adımı @Recep Baltaş 'ın 2021 tarihli videosuyla gerçekleştirdim ama başlıkta belirttiğim belirtiler ve sorunları yaşıyorum: Sıvı soğutucu çalışıyor (kasa fanları çalışmıyor, galiba bağlantısını yapamadım), ekran kartının çalıştığını RGB'sinden anlıyorum ancak monitöre görüntü gelmiyor ve kısa süre sonra kapanıyor (tahmin ediyorum ki işlemci ısınıyor). HDD (SSD) ışığı başlangıçta bir kez yanıp sönüyor, bir daha da yanmıyor. Hem PSU hem de soğutma sistemi yetersiz kalmış olabilir diye aklıma geldi. PSU tercihi yapmadan önce üç farklı sitede tahmini sistem gereksinimi hesaplaması yapmıştım, yaklaşık 450-530 watt arası tahminler çıkmıştı. Ana kartta debug led olup olmadığını da anlayamadım, varsa da yanmıyor, microATX'lerde yoktur belki diye düşündüm, ASUS'un sitesinde de buna dair bilgi bulamadım.

Var mıdır aklına bir şey gelen?

Ana kart: Asus TUF B550M-E Wifi
İşlemci: AMD 5800x
Ekran Kartı: MSI RX 6600 XT Gaming X 8GB
RAM: CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3200Mhz CL16 (Dual kit)
SSD: SAMSUNG (SAPSI) NVMe 980 1 TB
Sıvı soğutucu: ID-Cooling Zoomflow 240 XT
Kasa: Aerocool Atomic
Termal macun: Coolermaster Mastergel Pro V2
PSU: Highpower Performance GD 600W Aktif PFC (80plus Gold)

Çözüm
(İlginç bir şekilde çözüldü)

Başlangıçta da şüphelendiğimiz gibi iki farklı sorun bir aradaymış (anladığım kadarıyla). @Ersin Erkal pompanın çalışmadığını fark etmişti; Recep Baltaş'ın "Bu kabloları nereye saplayacağız" temalı çalışmasını ID-Cooling'in kablo videolarıyla birleştirerek uzay-montaj yaparken özellikle pompa ile PSU arasındaki bağlantıları isabetli yapmaya özen gösterdim ve monitöre görüntü gelmemesine rağmen ısınıp kapanma sorunu böylece çözüldü.

İki farklı sorunun bir arada olmasının esprisi biraz da bu ısınma kısmındaymış: Soğutma sistemi gerektiği gibi işlemediğinden, yeni toplanmış sistemin uyum içinde çalışmaya başlaması için gereken süreye bir türlü ulaşamıyormuş. Bu arada, "gereken süre"den kastım tahminen 40 dakika gibi bir şey ama bu bilgiden emin olmak mümkün değil.

Şöyle ki, BIOS güncellemesi bir türlü gerçekleşmediği (BIOS flash ışığı bir türlü sönmediği) için vurup kafayı yattım, galiba 40-45 dakika uyukladım. Döndüğümde ışık hâlâ yanıyordu. ASUS'un açıklamalarında, işlem bitene kadar bilgisayarı açmamamızı söylemesine rağmen "Lan belki işe yarar" deyip Power tuşuna bastım ve görüntü cart diye geldi. EUFI ekranına göre ana kart 2007 versiyonundaydı, elimdeki güncelleme 2600 küsurdu (yani gerçekten de güncelleme olmamış). BIOS güncellemesini yaptım, bilgisayarı kapatıp demonte ettim, sonra da yavaş yavaş kasaya yerleştirmeye başladım. Birazdan tamamlayıp işletim sistemi kurulumuna girişeceğim.

Harcadığınız tüm çabalar için çok teşekkür ederim. Sistemi toplamaya niyetlendiğimde, parçalar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken de her daim buranın desteğini gördüm. Gerek Sosyal kısmı gerek Ali ve Recep ikilisi inanılmaz yol gösterici oldu. Herkes sorunum hakkında kafa yordu, gözyaşlarımı silip sırtıma iki kez vurarak "Hadi hadi yaparsın," dedi.

Herkese her şey için çok tekrar tekrar teşekkür ederim.
Eki Görüntüle 1371817Eki Görüntüle 1371819
@kino
İki fotoğraf da kapalı hâldeyken. Kasa dar olduğu için tam görebilmen amacıyla ikinci fotoğrafta soğutucuyu ve ekran kartını çıkarttım. Çalışırken görebilmen için video linkini buraya bırakıyorum:

İçerisi bayram yeri gibi mübarek ancak gördüğüm kadarıyla CPU, GPU, anakart kabloları doğru takılmış ve depolama birimin de doğru duruyor.

Şimdi görsellerden ve videodan göremediğim sol üst taraftaki kabloda CPU, ekran kartına girende PCIe yazıyor mu? Ondan bir emin olalım. Herhangi bir debug ışığı göremedim ve sistemin normal çalışıyor gibi. Kendini kapatması hala devam ediyor mu?

İçerisi bayram yeri gibi mübarek ancak gördüğüm kadarıyla CPU, GPU, anakart kabloları doğru takılmış ve depolama birimin de doğru duruyor.

Şimdi görsellerden ve videodan göremediğim sol üst taraftaki kabloda CPU, ekran kartına girende PCIe yazıyor mu? Ondan bir emin olalım. Herhangi bir debug ışığı göremedim ve sistemin normal çalışıyor gibi. Kendini kapatması hala devam ediyor mu?
Aynen dediğin gibi, ekran kartına gidende PCIe, diğerinde CPU yazıyor. Kapatma meselesi hâlâ devam ediyorum, açıldıktan 10 saniye sonra fanların devri yükseliyor, monitörde "HDMI 1 no signal" yazısı görünüp kayboldu, 6,5 dakika sonunda kapandı.

Aynen dediğin gibi, ekran kartına gidende PCIe, diğerinde CPU yazıyor. Kapatma meselesi hâlâ devam ediyorum, açıldıktan 10 saniye sonra fanların devri yükseliyor, monitörde "HDMI 1 no signal" yazısı görünüp kayboldu, 6,5 dakika sonunda kapandı.

RAM, ekran kartı, NVMe söküp tekrar takma şansın var mı? İlk açılışta fanlar son hız döner bunda bir sıkıntı yok, sonradan tekrar yavaşlıyor değil mi? 5-6 dakika kadar kendisi açık kalıyor diyorsun. İlginç sistem arka planda çalışıyor ancak görüntü vermiyor demek.

Bir de mümkünse BIOS pilini söküp 2-3 dakika bekledikten sonra geri takıver. Tekrar bir sıfırlasın kendisini.

Ramlerin yerini ve sırasını da değiştirdim daha önce, ha keza ssd'yi de öyle. Senden cevap beklerken priz değiştirip bir kez daha çalıştırdım 3 dakika 12 saniye dayanabildi. Fanlar aynı devride kalıyor gibi sanki. BİOS pilini denemedim şimdiye kadar, onu yapayım.
Hiçbir şey değişmedi. Bu sefer 8 dakika dayandı ama hâlâ görüntü yok. Üzüldüm lan, saatlerdir uğraşıyorum ve hayatımın ilk masaüstü sistemi :/

Son düzenleme:
@Devededeboyvar enseyi karartma, ön panel bağlantılarını doğru yapıp yapmadığına emin değildin zaten. Tekrar onlara bak bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ramlerin yerini ve sırasını da değiştirdim daha önce, ha keza ssd'yi de öyle. Senden cevap beklerken priz değiştirip bir kez daha çalıştırdım 3 dakika 12 saniye dayanabildi. Fanlar aynı devride kalıyor gibi sanki. BİOS pilini denemedim şimdiye kadar, onu yapayım.
Hiçbir şey değişmedi. Bu sefer 8 dakika dayandı ama hâlâ görüntü yok. Üzüldüm lan, saatlerdir uğraşıyorum ve hayatımın ilk masaüstü sistemi :/
8dk çalışıp ekrana görüntü gelmemesi tuhaf geldi.
Farklı ekran/kabloyla test eder misin.
Bu arada soğutucu montajını doğru yaptınız mı? Belki soğutucunun altındaki plastiği unutmuşsunuzdur.
Ek olarak BIOS güncellemesi yapmayı dener misin?

Son düzenleme:
8dk çalışıp ekrana görüntü gelmemesi tuhaf geldi.
Farklı ekran/kabloyla test eder misin.
Bu arada soğutucu montajını doğru yaptınız mı? Belki soğutucunun altındaki plastiği unutmuşsunuzdur.
Ek olarak BIOS güncellemesi yapmayı dener misin?

Monitörü laptopta çalışıyor, kablonun işe yaradığını biliyorum..
Soğutucunun altındaki katmanı soydum, bakır tabakayı görüp macunladım.
BİOS güncellemesi mantıklı, ilk fırsatta deneyeyim, şimdi biraz yemek ve iş arası vereyim biraz.

Belki bahsedilmiş olabilir mesajlara bakamadım, Anakart bağlantılarından örnekler veriliyor. Kasa kısmen çalışıp görüntü yoksa PSU işlemci güc soketinin doğru yerde olup olmadığına bakın. Üst sol kısımda olabilir kontrol eder misiniz?

Geri
Yukarı