Ekran kartına OC yapmak ne gibi sorunlara yol açar?

Yüksek FPS kazancına karşılık az artan ısı farkı ilk etapta yanıltıcı olabilir. Kart kimisinde hemen sorun yaşatır kimisinde zamanla yaşatabilir. Atıyorum beş sene sorunsuz kullanacakken overclock yüzünden bu süre üç seneye düşebilir.

Elbette dönüp dolaşacağımız bir diğer husus ise şans faktörüdür. Kimisi overclock yapar resmen kartın suyunu çıkarır ama kart bana mısın demez kimisi aynı kartı stok hızla kullanmakla yetinmez gider üstüne fanı otomatikten sona hıza alır yine de beklenenden erken arızalanır. Burada olay şans faktörünü hesaba katmazsak arıza yapma ihtimallerini olabildiğince azaltmakta bitiyor.

Overclock mu yapacaksın kasanın iyi bir hava sirkülasyonu olmalı, en ufak bir arıza da başını ellerinin arasına alıp bilgisayarcı aramadan yaşanan sorunu çözme kabiliyeti kullanıcıda bulunmalıdır. Overclock körü körüne yapılmaz. İhtiyaç varsa yapılır kullanıcı her türlü sonuca katlanmalıdır.
Screenshot_2077.png

Fan ayarlarını böyle kullanıyorum kart ısınmasın diye.

"Ekran kartına OC yapmak ne gibi sorunlara yol açar?" Sorum bu arkadaşlar. Birkaç gün önce konu açmıştım ekran kartımda yaşadığım sorunlarla ilgili. Bir sürü çözüm yazıldı ancak hiçbiri işe yaramadı. Garantiye yollayamadım çünkü süresi geçti artık. OC yaptım ve sorunlar geçmiş gibi duruyor. OC ne gibi sorunlara yol açar? Kartın ömrü kısalması vb. Açısından. Herkese teşekkürler.

Gerçekten uzman ellerde yapılmış iyi bir Overclock'un pek bir zararının olacağını sanmam (birkaç derece ısıyı boş verecekseniz tabii)

Geri
Yukarı