Ekran kartına overclock yaparken en önemli koşul sıcaklık mı?

spacecake34

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ekran kartını overclock yaparken dikkat etmemiz gereken tek husus sıcaklık artışı mıdır? Demek istediğim belli bir sıcaklığı aşmadığı sürece ekran kartına istediğimiz kadar overclock yapabilir miyiz? Kullandığım ekran kartı ASUS RX570 Expedition OC 4 GB GDDR5 256Bit. Şu anki değerleri; çekirdek hızı 1256 MHz, bellek hızı ise 7000 MHz ve bana önerebileceğiniz değerler var mı GPU Tweak üzerinden yapabileceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut güç beslemesi yetersiz gelebilir aşırı voltaj verirsen, bu da donanımsal zarar verebilir karta. Bunun dışında sıcaklığı düşük tuttuğun sürece problem yok. RX 580'im voltaj arttırmadan 1450 MHz gördü mesela. Sen de deneyerek bulmalısın. Hazır değerler her kartta çalışmayabilir. OCCT kullanmanı öneririm test esnasında. Power limiti sona çekmeyi unutma, testten sonra sıfırlarsın tekrar veya belli bi' oranda yüksek bırakırsın.

Arkadaşlar ekran kartını overclock yaparken dikkat etmemiz gereken tek husus sıcaklık artışı mıdır? Demek istediğim belli bir sıcaklığı aşmadığı sürece ekran kartına istediğimiz kadar overclock yapabilir miyiz? Kullandığım ekran kartı ASUS RX570 Expedition OC 4 GB GDDR5 256Bit. Şu anki değerleri; çekirdek hızı 1256 MHz, bellek hızı ise 7000 MHz ve bana önerebileceğiniz değerler var mı GPU Tweak üzerinden yapabileceğim?
RX 570 ekran kartını kullanan biri atıyorum 1300 MHz çıkmış iken siz çıkamayabilirsiniz. Yani bu tarz şeylerde öneri almaktan çok kendiniz yavaş yavaş artırarak denemekte fayda var. İlk başta voltaj vermeden çıkabileceğiniz değere bakarsınız. Test edersiniz. Sıcaklığa bakarsınız. Sıcaklık size yüksek geldiyse fan hızını artırır belli bir konumda sabitlersiniz.

Kendi RX 580 pulse modelim stock olarak fan %70 güçte 78 derece çıkıyor. Çok ses çıkardığından Underclock yapmak zorunda kalıyorum.

80+ sertifikalı 500 watt bir psu kullanıyorum. Bu arada ilginiz içinde şimdiden teşekkür ederim. Çekirdek hızını voltaj yükseltmeden 1400 mhz e çıkardım fakat gözle görülür bir fark elde edemedim.
benim öğrenmek istediğim frekans hızları ile voltaj dengesini nasıl senkronize edebileceğim.

@Hakan_SS Frekansı düşürmek yerine voltaj düşürmelisin. 1050 MHz çok düşük bir değer, ayrıca voltaj değeri düşmedikten sonra frekans düşse neye yarar?

Senkronize etmek zor değil ancak sabır gerektiren bir iş. Azar azar memory ve clock değerlerini arttırarak başlayın ve her işlemden sonra 15 dakika kadar stress testi yapın.

Eğer stabil çalışıyorsa değerleri voltaj vermeden yükseltmeye devam edin. Artifact oluşumu veya donma, mavi ekran gibi bir sorunla karşılaşıncaya kadar değerleri arttırın bu arada sıcaklık değerlerini de kontrol etmeyi unutmayın.

Hata aldığınız noktada voltaj arttırmanız gerekiyor. Hata aldığınız değerler sabit kalacak şekilde voltajı küçük bir miktar arttırın. Stress testini tekrar uygulayın ve sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık ve hata denetlemesi yapa yapa maksimum overclock noktasını bulabilirsiniz.

Bilginiz olsun ciddi overlock yapacaksanız bir gününüzü buna ayırmanız gerekebilir.

@Hakan_SS Oyunundan oyununa göre değişir ancak frekansa bakarsak düz mantık sağlam FPS kaybı yaşadığın kesin.

@spacecake34 GPU belleklerin Elpida üretimi. Bellek tarafında fazla bir şey bekleme derim. 2000 MHz'de stabil kalamayacağın çok açık. 1900'de kalabilirsen şanslısın demektir. Frekans olarak 1340-1400 arası değerlere çıkabilirsin herhalde. RX 570'lerin çoğu bu aralığa ulaşabilir.

Senkronize etmek zor değil ancak sabır gerektiren bir iş. Azar azar memory ve clock değerlerini arttırarak başlayın ve her işlemden sonra 15 dakika kadar stress testi yapın.

Eğer stabil çalışıyorsa değerleri voltaj vermeden yükseltmeye devam edin. Artifact oluşumu veya donma, mavi ekran gibi bir sorunla karşılaşıncaya kadar değerleri arttırın bu arada sıcaklık değerlerini de kontrol etmeyi unutmayın.

Hata aldığınız noktada voltaj arttırmanız gerekiyor. Hata aldığınız değerler sabit kalacak şekilde voltajı küçük bir miktar arttırın. Stress testini tekrar uygulayın ve sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık ve hata denetlemesi yapa yapa maksimum overclock noktasını bulabilirsiniz.

Bilginiz olsun ciddi overlock yapacaksanız bir gününüzü buna ayırmanız gerekebilir.
Çok teşekkür ederim aradığım cevap sanıyorum ki buydu zamanım olduğunda dediğiniz gibi bunu uygulayacağım.
@Hakan_SS Oyunundan oyununa göre değişir ancak frekansa bakarsak düz mantık sağlam FPS kaybı yaşadığın kesin.

@spacecake34 GPU belleklerin Elpida üretimi. Bellek tarafında fazla bir şey bekleme derim. 2000 MHz'de stabil kalamayacağın çok açık. 1900'de kalabilirsen şanslısın demektir. Frekans olarak 1340-1400 arası değerlere çıkabilirsin herhalde. RX 570'lerin çoğu bu aralığa ulaşabilir.
Çekirdek hızını ayarlarken ne yapmam gerektiğini sanırım anladım. Peki bellek hızını ne kadar artırabilirim bir fikriniz var mı ? hata vermediği sürece 7000 mhz den kaça kadar çıkabilirim.

Kusuruma bakmayın mesajınızı dikkatle okuyamamışım. Bellek hızında 2000 ve üstüne çıkmayı zaten düşünmüyordum. tekrardan teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı