Ekran kartına Overclock yapınca ömrü kısalır mı?

BERYOQ

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar size birkaç şey soracağım.

MSI şirketi bize Gaming X modeliyle fabrika çıkışlı bir overclock sağlıyor. Ben MSI GTX 1060 Gaming X modeli şu anda çok pahalı olduğu için onun yerine MSI GTX 1060 Aero ITX modelini daha uygun fiyat olduğu için almayı planlıyorum. Kartı incelediğim kadarıyla ses olarak en az Gaming X kadar sessiz, en az Gaming X kadar serin ve ferah. Evet ben de hiç anlamıyorum tek fanlı kart adamakıllı ısı borusu yok nasıl büyük iki fanlı kart kadar serin ve sessiz oluyor. Esas sorum dediğim gibi Gaming X modeli Boost frekansı nasıl 1809 olsa bile takıp Gaming App'i indirip oyunu açınca 1962 MHz olarak çalışıyor. Aklında soru işareti olan varsa Recep ve Ali abinin incelemesine bakabilir. Benim alacağım kart ise 1759 MHz Boost frekansında. Aradaki bu MHz farkı ise testlerde izlediğim kadarıyla ortalama 8-10 FPS fark ediyor. Ben diyorum ki zaten şirketin fabrikasında yaptığı Overclock işlemini ben aynı şekilde Afterburner programında yapsam arada bir fark olur mu kartımın ömrünün kısalması gibi? Esas sormak istediğim bu yani ben de fabrika çıkışındaki kadar overclock yapsam kartımın ömrü kısalır mı veya hiçbir zarar gelir mi karta? Kusura bakmayın uzun oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
30 30 arttırıp, işkence testine sokarsın. Sorun yoksa yoktur. Isı değerleri abartı derecelere çıkmadığı sürecede ömür konusunda takıntın olmasın.

Hiçbir cihaz olması gerekenin dışında çalışması için üretilmiyor. Ama ek performans ihtiyaç duyulduğu zaman tüketiciye overclock ile istediği performansı yakalama şansı veriliyor. Yani,siz düşük bir kart alıp yükseğin perfotmansında kullanmanız için üretilmiyor. Yüksek ihtiyaçlar için yüksek kartlar var. Overclock uzun vade de evet bileşenlerin ömrünü de azaltır.

Hiçbir cihaz olması gerekenin dışında çalışması için üretilmiyor. Ama ek performans ihtiyaç duyulduğu zaman tüketiciye overclock ile istediği performansı yakalama şansı veriliyor. Yani,siz düşük bir kart alıp yükseğin perfotmansında kullanmanız için üretilmiyor. Yüksek ihtiyaçlar için yüksek kartlar var. Overclock uzun vade de evet bileşenlerin ömrünü de azaltır.

Söylediğinize katılmıyorum. Dediğiniz şekilde olsaydı, firmalar stok modelden ortalama 10FPS fazla veren Overclock'lu modelleri piyasaya sürmezdi.

Ekran kartının yongasını negatif etkileyebilecek en yegane şey sıcaklıktır. Sıcaklığı kontrol altında tutabildiğin sürece O.C. ömür kısaltıcı bir etken değildir. Ekran kartları standart şartlar altında test edilip piyasaya sürülmektedir. O.C. ekstrem bir tercih olduğundan o konuda garantiye dahi yaklaşmazlar bile, soğutabiliyorsan eğer donanımların zarar görmeden kullanmaya devam edebilirsin. 80 derece ve üstü ekran kartları için tehlikeli sıcaklıklardır, işlemciler için ise modeline göre değişmek ile birlikte ortalama 95 derece üstü tehlikeli sıcaklıklardır. Ekran kartın sahip olduğu hava soğutma ile yapacaksan bu işi tavsiye etmiyorum, ek olarak bir sıvı soğutma satın alıp gönül rahatlığı ile yapabileceğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı