Ekran kartına overclock yapmak sıkıntı yaratır mı?

Kayaca12

Femtopat
Daha fazla  
RX 5500XT 8 GB kullanıyorum. Oyunlara girerken az ısınması için hız aşırtma GPU seçeneğine tıklayarak giriyorum. Fanlarım maksimum 1900RPM oluyor. Ekran kartıma bir zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş fanların hızından bahsediyor herhalde. Oyuna girmeden manuel bir şekilde Afterburner ile ayarlayabilirsiniz. 60-80 civarı hızlar yeterlidir.
Evet yanlış söylemişim fan hızını arttırıyordum.
Az ısınması için hız aşırtma nasıl oluyor?
Fanlarımı hızlandırıyorsun?
Evet yanlış söylemişim.

Yani sürekli %100 fan ayarı ile çalıştırmadığınız sürece fan bloğunun kolay kolay bozulacağını sanmıyorum. Ama o gürültü rahatsız etmeyecek mi?

Sizin ekran kartınızda durum nasıl bilmiyorum ama ben 3080 gibi güç manyağı bir ekran kartında önce overclocklar ile kartın limitini gördüm. Ancak kullandığım çözünürlük gereği daha çok CPU bound olduğumu gördükten sonra undervolt ile manuel curve ayarladım.

Artıları:
-Daha az voltajla sabit frekansta çalıştırıyorum. Her kart için farklı olan "Fine spot"u bulmanız gerek. Benim için bu 1995MHZ @ 900MV, <60 C, ~325W civarı güç tüketimim var. (Normalde 975 MV 2070 MHZ gibi bir yere oturuyor ancak 440W'a kadar güç çektiği oluyor tam yükte.)

-Daha düşük voltaj sayesinde kart daha az ısınıyor, haliyle custom fan ayarı ile daha sessiz bir profilde çalıştırıyorum yani gürültü yok.

-Ekran kartım daha az ısındığı için kasanın üstünde yer alan CPU soğutucumun radyatörü daha az sıcak havayla karşılaşıyor. Bu da bana daha etkin CPU soğutması olarak geri dönüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı