Rehber Ekran kartına overclock yapmak tehlikeli midir?

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bu benim ilk makalem olacaktır.

Evet, makale konum ekran kartı overclock sevenlerine ve yapma heveslilerine armağan olacak nitelikte bir makale olacak. Ekran kartı overclock gerçekten göz görüldüğü gibi günümüzün kartlarında korkutucu veya bir düzeyde riskli değildir. Söyle açıklamak gerekirse, bir ekran kartını overclock esnasında yerle bir eden iki faktör vardır. Bu faktörler ise sıcaklık ve voltaj değerleridir. Eğer, ekran kartınızı overclock edecekseniz hiç çekmeyin ama danışmayı unutmayın. Farzedelim, ekran kartı overclock hakkında yeteri kadar bilginiz var ve ekran kartınıza overclock yapmaya başladınız. MHz konusunda çok sabırlı olmalısınız çünkü aniden +300 MHz yaparsanız kartın çok küçük ihtimalle stabilitesini bozabilirsiniz bu da hafif oranda performans düşürebilir ancak bu durumu temiz driver kurulumu ile düzeltebilirsiniz. Kendinizden emin değilseniz 5-10 MHz veya özgüveniniz sağlamsa 20 MHz deneyebilirsiniz. Böylelikle kartın son ayarlarını bulmuş olacaksınız bu da sınırıdır. Eğer oyun, benchmark içi veya dışı ekranda 'artifact' (görüntü bozukluğu) veyahut siyah ekran gibi durumlarla karşılanırsanız sıkıntı etmeyin. Ekran kartınızı o MHz değerlerini hazmedemediği için sürücü uyarısı, artifact veya siyah ekran gibi uyarı maksaydıyla size bildirir. Sizde 5 MHz indirgeyerek en stabil son değerlerini bulmuş olursunuz. Bundan sonrası sınır kapasını geçmek isteyenler voltaj işlerini girişecekler. Bu voltaj işi çok zevklidir ama bir o kadar da ekran kartınıza gözdağı veren bir iştir. Bu konu hakkında voltaj değerleri kilitli olanlar VBIOS atacaklar ve bunu yaptıktan sonra voltaj kilidi açılacaktır. Onun haricinde bazı ekran kartlarında voltaj değerlerinin kilidi açıktır. İnternet danışarak hafif voltaj değerleri ile oynayıp ve sıcaklık kontrolü yaparak hem kendini tatmin eder, hem oyundan zevk alır hem de tecrübelerini teknoloji forumlarında paylaşır.

Böylelikle, makalemin sonuna geliyorum. Okuyacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin ve sorularınızı bekliyorum. Herkese hayırlı geceler dileğiyle.

-Riqhtful

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiyem: Amiral sınıfı olmayan kartlara overclock yapmayın.

Gidip de GTX 1060 kartına yapılan overclock benim gözümde gereksizdir.

Overclock işini günümüz kartlarına değil de daha eski kartlara tavsiye ediyorum özellikle. Kartlar pahalı ve zaten hemen hemen hepsi yeterince güçlü.

Mesela elinizde GTX 680 vardır. Korkmayın yapın. Çok kuvvetli sogutmaya sahiptir. Bunun gibi eski amiral sınıfı kartlarda yapılması hem güvenlik hem de stabilite adına önemlidir.

İçindeki faz sayısını bilin. Ona göre davranın.

PSU markanız iyi & kaliteli ve yüksek olmasına özen gösterin.

Limitinizi bilin bellekleri yakmayın. Sonra ekranda noktalar yeşil şeyler cıkıyor diye konu acarsınız tadınız kaçar.

Bunlar illaki doğru demiyorum. Benim doğrularım. Benim tavsiyem.

Tavsiyem: Amiral sınıfı olmayan kartlara overclock yapmayın.

Gidip de GTX 1060 kartına yapılan overclock benim gözümde gereksizdir.

Overclock işini günümüz kartlarına değil de daha eski kartlara tavsiye ediyorum özellikle. Kartlar pahalı ve zaten hemen hemen hepsi yeterince güçlü.

Mesela elinizde GTX 680 vardır. Korkmayın yapın. Çok kuvvetli sogutmaya sahiptir. Bunun gibi eski amiral sınıfı kartlarda yapılması hem güvenlik hem de stabilite adına önemlidir.

İçindeki faz sayısını bilin. Ona göre davranın.

PSU markanız iyi & kaliteli ve yüksek olmasına özen gösterin.

Limitinizi bilin bellekleri yakmayın. Sonra ekranda noktalar yeşil şeyler cıkıyor diye konu acarsınız tadınız kaçar.

Bunlar illaki doğru demiyorum. Benim doğrularım. Benim tavsiyem.
Kesinlikle katılıyorum ancak şu bellek konusu olarak bellekleri yakmak çok zordur ancak eğer ekstrem overclock yapacaksanız ve belleklere de değer artıracaksanız fiyatı uçuk onarılabilir yöntemler mevcuttur. Lâkin normal overclocklarda bu durum çok olası bir durum değildir.

Geri
Yukarı