Ekran kartına silikon macun mu normal termal macun mu sürüle mi?

UltrAksa

Yoctopat
Daha fazla  
Ekran kartıma macun süreceğim ama aklıma takılan soru forumda detaylı bir şey bulamadım, ekran kartını 3 yıldır kullanıyorum RX570 ASUS ROG STRIX serisinden 8 GB'lık çift fanlı bir ekran kartı içini açtığımda termal macunun rengi beyazdı (kısmen kurumuştu).
Bu ekran kartına süreceğimiz macunun özellikleri neler olmalıdır, GPU için farklı CPU için farklı özellikleri mi olmalıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartıma macun süreceğim ama aklıma takılan soru forumda detaylı bir şey bulamadım, ekran kartını 3 yıldır kullanıyorum RX570 ASUS ROG STRIX serisinden 8 GB'lık çift fanlı bir ekran kartı içini açtığımda termal macunun rengi beyazdı (kısmen kurumuştu).
Bu ekran kartına süreceğimiz macunun özellikleri neler olmalıdır, GPU için farklı CPU için farklı özellikleri mi olmalıdır?

Sakın silikon macun sürme normal kaliteli termal macun al CPU GPU fark etmez.

Ekran kartına süreceğiniz macunun ısıl direnci az, ısı iletkenliği fazla, viskozitesi fazla ama yeteri kadar olmalıdır. GPU için veya CPU için diye macunlar ayrılmaz. Bir macunu ikisi için de kullanabilirsiniz. Ama bir macunu her cihazda kullanmamalısınız. Örnek verecek olursam tecrübelerime göre MX-4 tecrübem biraz kötüydü laptopta kullanmıştım ve sonuç olarak pump-out yaparak sıcaklıklar yine uçmuş ve temizleyip başka bir macun sürmek zor olmuştu. Bu yüzden laptoplar için viskozite değeri biraz daha fazla olan macunlar kullanılır. Ekran kartına tavsiyem olarak Thermal Grizzly Kryonaut sürerek serin tutabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı