Ekran kartında elektrik kaçağı

Otseolin

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 8 GB
SSD veya HDD modeli
Kioxia 500 GB - WD Blue 1 TB
Ekran kartı
GTX 970
Anakart
Gigabyte H170 Gaming 3
İşlemci
i5-6600
Arkadaşlar sistemim şu şekilde;

GTX 970.
i5 6600.
8 GB RAM.
1 TB HDD.
Zalman Z11 Neo kasa.

Sorunum ise şu, bilgisayarıma SSD eklemek istediğim için Kioxia 500 GB SSD almıştım ve bilgisayarıma çok değer verdiğim için bunu kendim takmak istemedim. Bu yüzden evin yakınındaki bir bilgisayarcıya gittim ve SSD'yi takıp bilgisayara format atmasını istedim. Kendisi gözümün önünde kasamı açıp ekran kartı fanlarımın da çalışmadığını fakat fanların çok pahalı olduğunu, bunu kendisinin halledebileceğini söyledi. Bilgisayarı bırakıp gittikten iki gün sonra ise ekran kartımdan vida çıktığını ve durumunun iyi olmadığını yine de halledebileceğini söyledi. Bir gün sonrasında ise beni çağırıp, sürekli dönen ekran kartı fanlarımla, PC'den çıkarılmış iki fanımla, değiştirilmiş-kasama uymayan vidalarla ve SSD yüklenmiş bir şekilde bilgisayarı toplayabilirsin diyerek benden cüzi bir miktar alıp yolladı. Fakat ben eve geldiğimde bilgisayarımın BIOS ekranı gelmeden önce bir kez kapanıp ondan sonra açıldığını fark ettim. Ekran kartımda ise PSU kapalı olsa bile statiklenme var. Sadece bu da değil, PSU kapalı olup fişi çekili olsa bile monitörü ekran kartına bağladığımda elimde elektriklenme hissediyorum. Ekran kartı fanlarımın RPM'ini ayarlayamıyorum. Kernel 41 hatası da alıyorum ve ev internetim olmadığı için kartı teste sokamıyorum. Adamı arayıp söylediğimde ise ilk kernel 41 hatası onlarda gece 22'de alınmış olmasına rağmen bunu görmediğini söyleyerek inkar ediyor. Sanayi bilgisayarcısına gitmekle büyük bir hata yaptığımın farkındayım ne olur üzerime gelmeyin. Sadece bilgisayarı bu şekilde kullanmamın bir zararı olur mu onu merak ediyorum ve de çözüm arıyorum. N'olur yardımcı olun.

Görünüşte orijinal kablo gibi fakat içini açmadan bilemezsiniz.
İçini açmaya korkuyorum. Peki bu kısım size normal gözüküyor mu hocam? Şu altta bir vida eksik misal bariz görünüyor. Bu elektrik kaçağına neden olur mu?

Dosya Ekleri

• IMG-20220910-WA0028.jpg
    IMG-20220910-WA0028.jpg
    97,2 KB · Görüntüleme: 28
İşin açıkçası ASUS marka eski bir ekran kartım var paylaşımlı ve GDDR4 ben el ile yaptım ve şu an gayet güzel çalışıyor üzerinden 11 yıl geçti. İşin açıkçası bilen biri tamirini yapar eğer kartın çiplerinde yanma olmadıysa. Keza çipler yanar ise kart çalışmaz büyük ihtimal ile arkadaş fanı takarken kablo sistemini bozmuştur sonra leyim de yaparken batırmışa benziyor. Kartı açtığın zaman üstünde ki bağlantıları ampermetre ile ölçmeni tavsiye ederim bir de yeni bir fan alman kesinlikle gerekecek. Yakın bir yerde olsam ve dükkandan çıkmasaydım gönder yapayım derdim. Lakin şu an elimde leyim cihazı hariç bir şey yok benim naçizane tavsiyem kendin tamir etmen. Eğer şansın var ise uzun bir süre kullanırsın.

İçini açmaya korkuyorum. Peki bu kısım size normal gözüküyor mu hocam? Şu altta bir vida eksik misal bariz görünüyor. Bu elektrik kaçağına neden olur mu?
Şöyle tekrardan açıklayayım. Dün detaylıca baktım, GTX 970'de fan durma sorunu mevcutmuş evet. Yani belki haklıdır bilgisayarcınız. Kartınızın tam modelinin inceleme videolarına iyice bakın, fan hep mi dönüyor yoksa ısındıktan sonra mı? Buna ek olarak, eğer kasada güç yokken hdmi kablosu veya hangi görüntü kablosunu kullanıyorsanız o takılıyken backplate'e ellediğinizde elektriği hissediyorsanız, bu mümkün. Monitörü güçten çektiğinizde o elektriğin gittiğini görebilirsiniz. İşin detayına inmeden bilgisayarcıyı suçlamak iyi olmaz. Ama anlamadığım bir nokta, fanlar gerçekten çalışmıyor olsa siz bu kartın aktif bir kullanıcısısınız. Kart yüke bindiğinde illa ki bir yerden sonra 90-100 derece der. Kullandım kartı, 980ti'de kullandım. Bu kartlar ısınmaya müsait. Yani fan çalışmasa, kesinlikle kendini belli eder.

Şöyle tekrardan açıklayayım. Dün detaylıca baktım, GTX 970'de fan durma sorunu mevcutmuş evet. Yani belki haklıdır bilgisayarcınız. Kartınızın tam modelinin inceleme videolarına iyice bakın, fan hep mi dönüyor yoksa ısındıktan sonra mı? Buna ek olarak, eğer kasada güç yokken HDMI kablosu veya hangi görüntü kablosunu kullanıyorsanız o takılıyken Backplate'e ellediğinizde elektriği hissediyorsanız, bu mümkün. Monitörü güçten çektiğinizde o elektriğin gittiğini görebilirsiniz. İşin detayına inmeden bilgisayarcıyı suçlamak iyi olmaz. Ama anlamadığım bir nokta, fanlar gerçekten çalışmıyor olsa siz bu kartın aktif bir kullanıcısısınız. Kart yüke bindiğinde illaki bir yerden sonra 90-100 derece der. Kullandım kartı, 980 Ti'de kullandım. Bu kartlar ısınmaya müsait. Yani fan çalışmasa, kesinlikle kendini belli eder.

Adam fanların RPM değerini atıyamıyorum diyor çalışmıyor demiyor 1500 RPM stabil çalışıyor diyor. Ve adamın yaptığı işlemi açıkça belirtmesi lazım, fatura bile kesmemiş adam. Şimdi kalkıp o bilgisayarcıyı şikayet etse devlet o bilgisayarcıdan kan alır. Zamanında patronum fatura kesmedi diye müşteri dava açtı ve patronda ortada fatura yok deyince müşteri benim paramı karşılıksız çekmiş demek oluyor o zaman diyerek davayı kazandı. Adam 6 ay hapis yattı ve de üstüne 23.000 TL para cezası ödedi müşteriye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle tekrardan açıklayayım. Dün detaylıca baktım, GTX 970'de fan durma sorunu mevcutmuş evet. Yani belki haklıdır bilgisayarcınız. Kartınızın tam modelinin inceleme videolarına iyice bakın, fan hep mi dönüyor yoksa ısındıktan sonra mı? Buna ek olarak, eğer kasada güç yokken HDMI kablosu veya hangi görüntü kablosunu kullanıyorsanız o takılıyken Backplate'e ellediğinizde elektriği hissediyorsanız, bu mümkün. Monitörü güçten çektiğinizde o elektriğin gittiğini görebilirsiniz. İşin detayına inmeden bilgisayarcıyı suçlamak iyi olmaz. Ama anlamadığım bir nokta, fanlar gerçekten çalışmıyor olsa siz bu kartın aktif bir kullanıcısısınız. Kart yüke bindiğinde illaki bir yerden sonra 90-100 derece der. Kullandım kartı, 980 Ti'de kullandım. Bu kartlar ısınmaya müsait. Yani fan çalışmasa, kesinlikle kendini belli eder.

Hocam fanlarım sürekli çalışıyor, hiç durmuyor artık. Monitörün kablosunu çeksem ve de PSU'nun düğmesi kapalı olsa bile ekran kartına dokunduğumda elektrik var. Ekran kartı fanları hala toz içinde ve de hiçbir şekilde ekran kartına söylediği gibi bakım yapmamış. Beni aradıklarında "içinden vida çıktı" demişti ve de ben "arkadaşlarım avukat, fotoğrafını çekip dava açardım iki yıl önce bıraktığım yere şimdi söylemeseydiniz keşke" demiştim. Ilk olarak ekran kartını gördüğünde de "fanlar çalışmaya çalışıyor bu iyi" demişti fanlar çok yavaş çalışırken. Şu an tam tersi sürekli çalışıyorlar ve elektrik kaçağı var. Monitör kablosu çekili, PSU ise kapatılmış olsa bile. Ayrıca PC açılıp kapanıp tekrar açılıyor prizi çekip taktığımda ve sonra çalışmaya başlıyor fakat kernel 41 hatası alıyorum.

Akıllı fan teknolojisini size bozuk diye tanıtarak sizi tokatlamış hocam, geçmiş olsun. SSD çok kolay, onlara götüreceğinize keşke konu açsaydınız.

Adam fanların RPM değerini atıyamıyorum diyor çalışmıyor demiyor 1500 RPM stabil çalışıyor diyor. Ve adamın yaptığı işlemi açıkça belirtmesi lazım, fatura bile kesmemiş adam. Şimdi kalkıp o bilgisayarcıyı şikayet etse devlet o bilgisayarcıdan kan alır. Zamanında patronum fatura kesmedi diye müşteri dava açtı ve patronda ortada fatura yok deyince müşteri benim paramı karşılıksız çekmiş demek oluyor o zaman diyerek davayı kazandı. Adam 6 ay hapis yattı ve de üstüne 23.000 TL para cezası ödedi müşteriye.
Ben parayı elden ödemiştim ama ne yazık ki. Ayrıca "termal macunun üstüne termal macun koydum sadece ve fanları temizledim" dedi fakat fanların içinde bir avuç toz var. Bilgisayarın sağ kapağının fanının olduğu pin de koparılmış ve psu'nun kablosuna direkt olarak bağlanmış, bunu niye yapmış o da meçhul. Elden parayı ödediğim için hakkımı savunabileceğimi de düşünmüyorum. :'/

Akıllı fan teknolojisini size bozuk diye tanıtarak sizi tokatlamış hocam, geçmiş olsun. SSD çok kolay, onlara götüreceğinize keşke konu açsaydınız.
Bunun farkındayım ama adam akıllı fan teknolojisinden de bi' haberdi bence. Parasında değilim fakat ekran kartım yanmadan nasıl düzelir onu çok merak ediyorum ve de bu elektrik kaçağı bile bile kanser akrabamın ölümünü izlemek gibi. :'/

Hocam adam tam olarak ne yaptı bilgisayarınıza biliyor musunuz?

Hocam adam tam olarak ne yaptı bilgisayarınıza biliyor musunuz?
Ekran kartını görür görmez "bu ekran kartı bilgisayara reset attırır" deyip yavaş çalışan fanlarıma bakıp "dönmeye çalışıyorlar bu iyi" dedi. Pc'yi 31'inde teslim ettim 3'ünde aldım. Fakat 2.9.2022 tarihinde saat 22-23 sıralarında kernel 41 hatası almışlar orada, olay görüntüleyicisinde gördüm. Beni 3'ünde öğle vakti arayıp "ekran kartının içinden vida çıktı gittiği yere kadar götürürsün gel bilgisayarını al" dedi. Bende "fotoğrafını çeker şikayetçi olurdum sizden iki yıl önce bir bilgisayarcıya gittim zaten" deyince sesi değişti. Gittiğimde de tedirgin davranıyorlardı ilginç bir şekilde. Kasamın vidaları kasama uymayan vidalarla değiştirilmişti, anakart vidalarım eksikti, bir kasa fanım çıkarılmıştı ve şüphe bunu fark edince başladı. Iki gün sonrasında gidip fanlarımın sürekli çalıştığını ve elektrik kaçağı olduğunu söyledim ekran kartında. "Zaten çalışması için koymuşlar o fanları tabii hep çalışacak" dedi. Ne yaptığını sorduğumda da "fanları olması gerektiği gibi çalıştırdım başka hiçbir şey yapmadım ben" dedi. Parayı elden ödemiştim ve de kanıtım yoktu. O halde eve döndüm ve günlerdir pc'ye yanar korkusuyla dokunamıyorum. Arayıp kabloları değiştirdi mi diye sorduğumda da "fanlar çalışmadığında ne olacak sanıyordun zaten yanacaktı o ekran kartı" dedi ve "ses kaydımı alıyorsun" diye ekledi. Bu şekilde...

Ekran kartını görür görmez "bu ekran kartı bilgisayara reset attırır" deyip yavaş çalışan fanlarıma bakıp "dönmeye çalışıyorlar bu iyi" dedi. Pc'yi 31'inde teslim ettim 3'ünde aldım. Fakat 2.9.2022 tarihinde saat 22-23 sıralarında kernel 41 hatası almışlar orada, olay görüntüleyicisinde gördüm. Beni 3'ünde öğle vakti arayıp "ekran kartının içinden vida çıktı gittiği yere kadar götürürsün gel bilgisayarını al" dedi. Bende "fotoğrafını çeker şikayetçi olurdum sizden iki yıl önce bir bilgisayarcıya gittim zaten" deyince sesi değişti. Gittiğimde de tedirgin davranıyorlardı ilginç bir şekilde. Kasamın vidaları kasama uymayan vidalarla değiştirilmişti, anakart vidalarım eksikti, bir kasa fanım çıkarılmıştı ve şüphe bunu fark edince başladı. Iki gün sonrasında gidip fanlarımın sürekli çalıştığını ve elektrik kaçağı olduğunu söyledim ekran kartında. "Zaten çalışması için koymuşlar o fanları tabii hep çalışacak" dedi. Ne yaptığını sorduğumda da "fanları olması gerektiği gibi çalıştırdım başka hiçbir şey yapmadım ben" dedi. Parayı elden ödemiştim ve de kanıtım yoktu. O halde eve döndüm ve günlerdir pc'ye yanar korkusuyla dokunamıyorum. Arayıp kabloları değiştirdi mi diye sorduğumda da "fanlar çalışmadığında ne olacak sanıyordun zaten yanacaktı o ekran kartı" dedi ve "ses kaydımı alıyorsun" diye ekledi. Bu şekilde...
Ürünlerin garantisi var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı