Ekran kartındaki dönmeyen vida nasıl sökülür?

Hokkabaz Gibiyim

Hectopat
Resimde ekledim bu vidayı bir türlü çıkaramadım. Fanı çıkarmam lazım. Elimdeki bütün tornavida, bıçak ne giriyorsa denedim olmadı. Toplam 4 vida var, 2 tanesi kolayca çıktı ama diğer ikisi bir türlü açamadım. Tornavida içinde dönüyor. İnce uçlu tornavida ile denedim.

IMG_20220213_114842.jpg

Son düzenleme:
Resimde ekledim bu vidayı bir türlü çıkaramadım. Fanı çıkarmam lazım. Elimdeki bütün tornavida, bıçak ne giriyorsa denedim olmadı. Toplam 4 vida var, 2 tanesi kolayca çıktı ama diğer ikisi bir türlü açamadım. Tornavida içinde dönüyor. İnce uçlu tornavida ile denedim.

Eki Görüntüle 1303846

Yalama olmuş , 2 yöntem var ama biraz zarar verebilir. Pense veya kelbeten gibi bir alet ile vidayı kastırın ama nazik olmanızı önemli vurgularım ardından tekrar sökmeyi deneyin eğer olmazsa çekiç aracılığı ile hafifçe vurun bir de o şekilde deneyin derim.

Yalama olmuş , 2 yöntem var ama biraz zarar verebilir. Pense veya kelbeten gibi bir alet ile vidayı kastırın ama nazik olmanızı önemli vurgularım ardından tekrar sökmeyi deneyin eğer olmazsa çekiç aracılığı ile hafifçe vurun bir de o şekilde deneyin derim.
Hocam vidanın kafası dışarıda değil nasıl yapabilirim?

Hocam vidanın kafası dışarıda değil nasıl yapabilirim?

O zaman ince düz tornavida aracılığı ile deneyin. Tornavidanın temas ettiği bir yere sıkıştırıp tutun ( zorlama yapmayın )
Ve yanınızdakinden isteyin söksün bunu birazcık deneyin. O da işe yaramazsa bana vidanın yalama yaptığı parçanın cinsini söyleyin ( plastikten mi demir mi ) bir önerim daha olacak. ( reno servisinde stajyer olarak çalışıyorum bunun gibi bir sürü sorun oluyordu oradan deneyimliyim )

O zaman ince düz tornavida aracılığı ile deneyin. Tornavidanın temas ettiği bir yere sıkıştırıp tutun ( zorlama yapmayın )
Ve yanınızdakinden isteyin söksün bunu birazcık deneyin. O da işe yaramazsa bana vidanın yalama yaptığı parçanın cinsini söyleyin ( plastikten mi demir mi ) bir önerim daha olacak. ( reno servisinde stajyer olarak çalışıyorum bunun gibi bir sürü sorun oluyordu oradan deneyimliyim )
Hocam düz tornavida oraya girmiyor. Vidayı ejledim resime yardım ederseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220213_121948.jpg
    IMG_20220213_121948.jpg
    279,7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20220213_121938.jpg
    IMG_20220213_121938.jpg
    330,2 KB · Görüntüleme: 27
Hayır hocam plastik.

Onu yukarıya doğru hafifçe kaldırın ( ne kadar kaldırmanıza siz karar verin ) kaldırmış iken bir de öyle sökmeyi deneyin. (yukarı doğru kaldırırken tutulu olarak dan) amaç vida oturduğu yerde yalama olmuş vida üzerindeki dişi farklı bir diş açarak sökmek.

Alevsiz bir ısı kaynağı ile, mesela saç kurutma makinesi olabilir, o bölgeyi iyice ısıtıp biraz gevşemesini sağlayıp, vidayı düzgün tutan bir yıldız tornavida ile sökmeyi denersen büyük ihtimalle sökülecektir.

Geri
Yukarı