Ekran kartındaki kopuk kondansatör takılmazsa karta zarar verir mi?

Angarya_messi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Extensa 15
İ5-1135G7
8GB Onboard + 8GB DDR4 3200Mhz CRUCİAL Ram
Mx-350
İntel 670P 512Gb NVMe SSD
Seagate 320gb Sata HDD
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam, ASUS ROG STRIX RX570 4 GB ekran kartındaki bir kondansatör koptu. Bu halde çalışıyor hatta FurMark'da hiçbir değişiklik yok aynı sıcaklıklar vs. kendim yapmayı deneyecektim fakat anakartlardaki gibi lehimlenmediği için kartı bozmamak adına vazgeçtim, en kısa sürede yapıtıracağılim. Bu kondansatörü takmazsam bir zararı dokunur mu?

Dosya Ekleri

• 20240116_121355.jpg
    20240116_121355.jpg
    212,5 KB · Görüntüleme: 31
  • 20240116_121349.jpg
    20240116_121349.jpg
    198,7 KB · Görüntüleme: 27
Sorunsuz çalışıyorsa kafanızı yormayın. Ama en kısa zamanda lehimletmeniz en saglıklısı olacaktır.

Arkadaşlar selam, ASUS ROG STRIX RX570 4 GB ekran kartındaki bir kondansatör koptu. Bu halde çalışıyor hatta FurMark'da hiçbir değişiklik yok aynı sıcaklıklar vs. kendim yapmayı deneyecektim fakat anakartlardaki gibi lehimlenmediği için kartı bozmamak adına vazgeçtim, en kısa sürede yapıtıracağılim. Bu kondansatörü takmazsam bir zararı dokunur mu?

Bence risk almadan lehimletin.

Lehimlemesi zor değil. Eğer pedler sağlamsa lehimlenmesi 5 dakika sürmez.

Eski tip anakartlardaki gibi bacakları kartın arkasından çıkmıyor nasıl lehimleyeceğim emin olamadım.

Eski tip anakartlardaki gibi bacakları kartın arkasından çıkmıyor nasıl lehimleyeceğim emin olamadım.
Önce pedin kopuk olup olmadığından emin olun. Bunun için pedin olduğu bölgeyi lehimleyin. Eğer lehim tutuyorsa problem yok demektir. Ardından iki pedden birine lehim teliyle biraz lehim doldurun. Ardından kapasitörü havya ile lehimi ısıtarak oturtun. Bir bacağı soğuduktan sonra diğer bacağı daha rahat lehimlersiniz. Burada havyayı başka bir noktaya değdirmediğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı