Çözüldü Ekran kartından ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yer
Samsun / İlkadım
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 3 1200 3.1Ghz (3.7Ghz Oc) Processor - Asus Tuf B450 Plus Gaming Motherboard - Gskill Sniper-x 8GB 3000MHZ (3200Mhz OC) Single Channel Ram - Evga SC ACX 2.0 GTX 970 4GB Graphic card - Samsung 970 Evo Plus 250GB M2 SSD - Adata SU650 128GB Sata 3 2"5 İnch SSD - AeroCool Cylon 500w 80 Plus Bronze PSU - 2006 Asus Old (Sleeper) Chassis / Samsung SyncMaster 923NW 75HZ 5MS First Display / LG Flatron L1719S 75HZ 5MS Second Display / Windows 10
Meslek
Öğrenci
Selamünaleyküm dostlar, MSI Gaming X RX470 ekran kartımı farklı bir PC'ye taktıktan sonra tık tık tık diye ses gelmeye başladı. Sesi ekledim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Barış Blv. 3.m4a

Evet sağdaki fandan ses geliyor ama fanlara zarar verecek bir şey yapmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cızırtı darbogazdan falan olmaz. Bobinlerin içinden geçen elektrik ile alakalı, elektrik geçerken titreşim yapar ve bu da sese sebeb oluyor. Fanlari orta göbekten durdur. Tek tek durdur tabii, hangisi durduğunda ses gidiyorsa o fanım rulmaninda sıkıntı vardır. Tabii bir şey surtmiyorsa.

Hemen bakıyorum.
Darboğaz fan tıkırtısı yapmaz öyle bir şey yok. Fan tıkırdıyor eğer sistem çalışır haldeyken yavaşça fanın orta kısmına dokunarak dönmesini engellersen sesin kesildiğini göreceksin. Takmadan önce içini temizlediysen vidaları aşırı sıkmış olabilirsin yoksa da görmediğin bi yerden bi şey değiyordur ses tam temas sesi çünkü. İyice kontrol et kartı yuvasından söküp bak hatta ne değebilir diye.

Aynen bundan bahsediyorum dikkatli bak temas eden var mı diye.

Fanın ufak bir plastik parçası kırılıp düştüyse ona çarpıyor olabilir ya da gevşek kalmış vida vs. İlk söylediğim durum başıma geldi.

Evet sağdaki fandan ses geliyor ama fanlara zarar verecek bir şey yapmadım.

Tamam içeriyi temizlediysen tekrar kapatırken vidayı çok sıkmışsındır veya içerdeki fan güç kablosu var ya GPU boardına takılan o kablo içten sağdaki fana değiyordur. İçini açmadıysan kesinlikle kasadan bir şey değiyor veya taşırken fanı bozdun ama çok düşük ihtimal fanı bozman.

Tamam içeriyi temizlediysen tekrar kapatırken vidayı çok sıkmışsındır veya içerdeki fan güç kablosu var ya GPU boardına takılan o kablo içten sağdaki fana değiyordur. İçini açmadıysan kesinlikle kasadan bir şey değiyor veya taşırken fanı bozdun ama çok düşük ihtimal fanı bozman.
Hocam az önce bir şey fark ettim bu fanın altındaki vidalardan bir tanesünin üzerinde aşınma izi vardı, benim kartımda eski sahibinden kalan destek ayağı kullanılmadığı için oluşan malum board eğrilmesi var ondan olabilir mi ? Kartı sökmedim

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    220,7 KB · Görüntüleme: 24
Hocam az önce bir şey fark ettim bu fanın altındaki vidalardan bir tanesünin üzerinde aşınma izi vardı, benim kartımda eski sahibinden kalan destek ayağı kullanılmadığı için oluşan malum board eğrilmesi var ondan olabilir mi? Kartı sökmedim

Evet eğilmeden dolayı da sürtünme yapar. Kartın eğilen tarafını elinle kaldır biraz çalışılırken, ses kesilir öyle durum varsa.

Evet eğilmeden dolayı da sürtünme yapar. Kartın eğilen tarafını elinle kaldır biraz çalışılırken, ses kesilir öyle durum varsa.
Denedim ses bayağı azaldı ama var. Normalde ben kendim bir destek ayağı ayarladım onunla kullanıyorum.

Vidanın etrafındaki plastiktede izler fak ettim. Daha önce hiç kart sökmedim acaba bir video yardımı ile söküp bakmalı mıyım

Azalması bile yeterli demek ki düzgün desteklense kesilecek. Fanlarda vb. bi sorun görünmüyor buna göre.
Hocam dediğiniz gibi yaklaşık 2mm lik bir eğilme var deneyip döneceğim birde kartı fazla kaldırıp zarar veririm diye korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı