Ekran kartını güncelleyince bilgisayar çöküyor

Yer
Sonsuzluk
8 Yıllık Dell insprion 15R 5537 kullanıcısıyım. 3-4 yıl önce bilgisayarıma su döküldü ve bilgisayardaki suyu sildim ve oyun oynamaya devam ettim. Sonra bilgisayar birden mavi ekran verdi. Neyse sabaha kadar bilgisayarı kurutmaya çalıştım olmadı. Sonra bilgisayarcıya götürdüm adam format attı ve geri gönderdi. Bilgisayarı açtım ve aygıt yöneticisinde Driver sarı ünlemliydi. Hemen güncelledim ve bilgisayarım dondu. Reset attım ve bilgisayar siyah ekranda kaldı. Güç düğmesinden de kapattım yine olmadı. Sonra yeniden format attım ve bilgisayarın ekran kartı Driver'ini güncellemedim ve tabii ki oyunlar hayal oldu. Sonra bilgisayarın ekran kartının modeline baktım ve o sürücüyü kurdum. O da çare etmedi ve bilgisayar birden kapandı ve yanık kokusu geldi. Hemen kapattım ve 1 hafta açmadım. Sonra açtığımda ekran karıncalanıyordu ve gözümü çok fena ağrıtıyordu. Sizce bilgisayara ne oldu ve ne yapmam lazım lütfen söyleyin.

Yetkili servisine veya düzgün bir bilgisayarcıya götürmeni öneririm. Teknik bir arıza çünkü belli.

Su dökülen bilgisayara format atan bilgisayarcıyı da ilk kez duyuyorum.

Bilgisayar mavi ekran verdi. Hata kodu olarak harddisk ile ilgili bir şeyler yazıyordu. Ama sorunun ekran kartında olduğu çok belli. Garantisi bitti bilgisayarın. Servise vermek geliyor aklıma ama sonra nedense vazgeçiyorum. Bu arada o bilgisayarcı kapandı adam her şeyi bozduğu için kapattırdılar dükkanını 😂 😂

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olay 3-4 yıl önce mi oldu?
bilgisayarıma su döküldü ve bilgisayardaki suyu sildim ve oyun oynamaya devam ettim.
İlk yanlışı burada yapmışsınız.

Cihazınızın ekran kartı arızalanmış belki ısıtılarak tekrar çalışması sağlanabilir ama çok düşük bir ihtimal. Ya sağlam bir bilgisayarcıya götürüp orada baktırın ekran kartını onarmayı denesinler (yaklaşık 200TL civarı ücret isterler) yada gittiği yere kadar gitsin diyerek ekran kartı driverını kurmadan normal internette gezinmek için kullanın

Bilgisayarın tam özelliklerini bilmiyorum. Hem dahili hem harici ekran kartı varsa, dahili olarak kullandığında bir sorun yaşamıyorsan sorun tamamen harici ekran kartındadır. Olay 3-4 yıl önce olmuş şu anki durumu nedir bilgisayarın?

İçin harcadığınız zamana değmez. GPU arızası var ve tamir ettirmek cihazın kendisinden daha pahalı olur. Emekli edin. Kabul etmesi sizin için zor ise tören yapabilirsini.

Haklısınız Recep bey. Ama maalesef bunla idare etmek zorundayım. Neyse yardımlarınız için teşekkürler. Size zahmet konuyu çözüldü olarak arşivlerseniz sevinirim.

Geri
Yukarı