Çözüldü Ekran kartının boyutu performansını etkiler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

memorishy

Hectopat
Makaleler
19
Yer
Giuseppe Meazza
Uzun süredir kafama takılan bir soruydu bu. Bilgisayarımı yükseltmek için bir ekran kartı almaya karar verdim fakat ekran kartlarının boyutları kafamı fazlasıyla karıştırıyor. Acaba boyutlarının küçük olması performansının da kısıtlı olmasına yol açıyor mu diye düşünmeden edemiyorum.

Örnek vererek soruyorum;

MSI GTX 1650 SUPER Ekran Kartı (Büyük)

MSI GTX 1650 SUPER Ekran Kartı (Küçük)

Gördüğünüz gibi ikisi de GTX 1650 Super fakat birisi büyük birisi küçük model. Acaba aralarında performans farkı oluyor mu?

Küçük olanda ITX yazıyor bunları ATX veya mATX anakartlara takamaz mıyız onu da bilmiyorum belki o yüzden farklıdır cahilliğime verin :p

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı GPU çekirdekleri var içinde aynı model her kartın. Boyut ise soğutma bloğunun büyüklüğünden dolayı değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla performansa ısı yönünden dolaylı bir etkisi olur.
Aynı GPU çekirdekleri var içinde aynı model her kartın. Boyut ise soğutma bloğunun büyüklüğünden dolayı değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla performansa ısı yönünden dolaylı bir etkisi olur.

Çözüm
Uzun süredir kafama takılan bir soruydu bu. Bilgisayarımı yükseltmek için bir ekran kartı almaya karar verdim fakat ekran kartlarının boyutları kafamı fazlasıyla karıştırıyor. Acaba boyutlarının küçük olması performansının da kısıtlı olmasına yol açıyor mu diye düşünmeden edemiyorum.

Örnek vererek soruyorum;

Gördüğünüz gibi ikisi de GTX 1650 Super fakat birisi büyük birisi küçük model. Acaba aralarında performans farkı oluyor mu?

Küçük olanda ITX yazıyor bunları ATX veya mATX anakartlara takamaz mıyız onu da bilmiyorum belki o yüzden farklıdır cahilliğime verin :p.

Fan farkı olduğu için sıcaklık farkı olacak bu da 1 2 FPS kaybı yaşatıcaktır önerim büyük 2 fanlı almanız ama 200 300 TL fark var ise 1 fanlı almanız. Anakartınıza takabilirsiniz PCI Express 3.0 ise.

Örnek vererek soruyorum;

Küçük olanda ITX yazıyor bunları ATX veya mATX anakartlara takamaz mıyız onu da bilmiyorum belki o yüzden farklıdır cahilliğime verin :p
Çift fanlı oldugundan daha çok performanslı olacaktır.Ben olsam çift fanlı alırdım bütçem yetiyosa tabi.

Örnek vererek soruyorum;

Küçük olanda ITX yazıyor bunları ATX veya mATX anakartlara takamaz mıyız onu da bilmiyorum belki o yüzden farklıdır cahilliğime verin :p.

Büyük boy olan daha iyi performans verir.

Tek fanlı alınmaz onu geçelim. Mesela küçük mini RTX 2070 var. Çift fanlı Ama diğerlerinden daha kalite anlamında aşada. Kırpıyorlar yani. Kalite düşebilir azcık performans kaybı olabilir çok az o kadar.

P.

15MHz 1 FPS bile etkilemez.
Benim tavsiyem bulabildiğiniz en uygun 1650 Super'i alın. Şu an Zotac ve ASUS Phoenix olması lazım en uygun 1650S'ler.

Phoenix alınmaz çünkü ısınma sorunu çok fazla Zotac mini 1050 Ti kullanıyorum termal macun yenilemedim 2 yıldır garantisi de bitti ondan en fazla 70C gördüm bu arada Zotac çok daha iyi olacaktır çünkü 5 yıl garantisi var.

Geri
Yukarı