Ekran kartının güç kullanımı nasıl stabil hale getirilir?

Lakuri

Picopat
Daha fazla  
Selamlar,

Elimde ASUS RX 5700 XT Dual Evo OC bulunmakta. Oyunlarda ani güç pikleri yaptığı için PSU üzerine bazen inanılmaz yük bindirebiliyor. FreeSync aktif ederek FPS seviyesini 75'e sabitledim. Pik durumu oldukça azaldı ama hala bazen kart tutmayın beni deyip 200W bandına kafa atabiliyor. Undervolt yapmadan bu durumu daha stabil hale getirmenin bir yolu var mıdır?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartın TDP değeri zaten 225W. 200W bandına kafa atmasında bir sorun yok.
RX 5700XT.png

Kartın TDP değeri zaten 225W. 200W bandına kafa atmasında bir sorun yok.
Eki Görüntüle 777477
Hocam o konuda haklısınız ama güç kaynağı çok ses yapıyor o tarz durumda. Coil whine durumu söz konusu ayrıca sistem tam yük altında 650W Seasonic Gold güç kaynağını yaktı. Açıkcası yeni ve daha yüksek Watt değerine sahip bir kaynak alana kadar elimdeki diğer 650W'lık kaynağı kullanacağım bu yüzden mümkün olduğu kadar stabil bir güç tüketimi için uğraşıyorum.
Hocam sıcaklık değerlerinden bahseder misiniz?
Hocam tam yük altında 65-70 Core sıcaklığı Hot Spot Temperature ise 85-86 bandında. Kartın soğumasında problem yok ama yaydığı ısı tek başına tam yük altında 65-66 derecede olan CPU'yu 82-83 bandına çekiyor. 3 giriş 2 ekzoz fan var 3500x işlemci modeli ve 105W TDP değerine sahip bir soğutucum var.

Radeon Chill ayarını aktifleştirebilirsiniz. Oyun -> Tüm Grafikler -> Radeon Chill: Etkin. Bunun dışında undervolt yapmadan ne yapabilirsiniz pek fikrim yok. Undervolt yapmanız gerekebilir.

Geri
Yukarı