Ekran kartının özellikleri oyunda neye göre seçiliyor?

Bütçe
~15

murathanc

Hectopat
Makaleler
1
Başlık çok açıklayıcı olmadı şimdiden kusura bakmayın.
Şunu merak ediyorum. Bir ekran kartı alırken oyun oynayacağım veya render için alacağım Photoshop için alacağım dediğimizde bizim için işimize yarayacak olan özelliklerin hangisi değişmeli/iyileşmeli.. mesela "CUDA çekirdekleri render yapacak olan kişilerin işine yarıyor" diye biliyorum.
Ben Photoshop, render gibi işler yapacağım(elbette oyun da oynayacağım ama öncelik söylediğim doğrultuda), ilk aşamada 1080p monitörle kullanacağım sonrasında belki 2K ya geçebilirim. bunun için ekran kartını nasıl seçmeliyim bilemedim. Tamam model yükseldikçe kalitesi artıyor da benim işime yarayacak olanın fazlasını almak pek bilinçli bir tüketim olmaz kanaatindeyim.
toparlayacak olursam şu kadar bütçem var buna hangisini alabilirimden ziyade bana uygun olanı nasıl seçerim yardımcı olur musunuz?
3060 Ti almayı düşünüyorum ama dediğim gibi bana uygun mu bilmiyorum.
(İşlemci R5 5600)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçene uygun dediğin segmentte kart alman yeterli. Hayır render işlemi birkaç dakika fazla sürer en kötü fark o olur. Oyunlarda daha çok ön plana çıkıyor bu fark ki, düşündüğünüz kart 1080 ve 2K için yeterli.

Anladım hocam teşekkür ederim. Lakin ben sizin bu söylediğiniz "yeterli" kıyasını kendim yapabilmek istiyorum. Ezbere bilgi ise tamam ama dediğim gibi uygun olanı öğrenip almak istiyorum umarım anlatabilmişimdir.

Anladım hocam teşekkür ederim. Lakin ben sizin bu söylediğiniz "yeterli" kıyasını kendim yapabilmek istiyorum. Ezbere bilgi ise tamam ama dediğim gibi uygun olanı öğrenip almak istiyorum umarım anlatabilmişimdir.
Sürekli kartların test videolarını izle.

İyi ama kıyas edemiyorum onlarda.
Ultra ayarlarda oynuyorlar atıyorum Cyberpunk 2077 de test ediyor FSP değeri sıcaklık değeri çalışma yüzdesi vs. Bilgileri veriyor burada hangi kartın daha iyi olduğunu anlayabiliyorum.
1080p veya 2k kullanımda render beya oyun oynamada RTX 3050 bana yeter mi yoksa RTX 3060 Ti almalı mıyım? Veya daha üste çıkmalı mıyım bunu kestiremiyorum testlerden.

Yeni konular

Geri
Yukarı