Ekran kartının uzun süre yüksek sıcaklıkta çalışması sorun olur mu?

Gapirkont

Kilopat
Sapphire RX 6600 kullanıyorum. Overclocklu bir şekilde kullandığım için kart ısınıyor, o sebeple fan hızını kendim ayarlıyorum, kullanıcı ayarlı şeklinde kullanıyorum. MSI Afterburner her bilgisayarı açışımda bunu sıfırlıyor, yani kullanıcı ayarlı otomatik fan kontrolü seçeneğini devre dışı bırakıyor ve fanlar %15'te kalıyor. Bazen bilgisayarı açtığımda bu ayarı açmayı unutup oyun oynuyorum, genelde hemen fark ediyorum 85-95 derecelerde çalıştığını ve ayarı açıyorum ancak bazen unutabiliyorum. Mesela bugün yaklaşık 1 saat boyunca 90 derecelerde çalıştı kart, sonradan aklıma geldi ve fan ayarını açtım. Bunun bir zararı olur mu? Zararı olursa ne gibi bir zarar verebilir?

Şu 1 saat boyunca 90 derecede çalıştırman sorun değil de sürekli bu şekilde kullanırsan kartın ömründen yiyebilirsin. Uzun vadede lehim erimesi / çatlaması, VRAM arızası gibi şeylerle karşılaşabilirsin.

60-70 derecelerde gelip giden kartlardan daha kisa omurlu olur o bir gercek. Ekran karti icin 75 derece ustu riskli sayilir.

Uzun omurlu ekran karti icin iyi bir sogutma sarttir, ekran kartini kendisini sogutabilecegi sekilde ayarlayin, boyle kullanmayin.

Evet sorun olur.

Şu 1 saat boyunca 90 derecede çalıştırman sorun değil de sürekli bu şekilde kullanırsan kartın ömründen yiyebilirsin. Uzun vadede lehim erimesi / çatlaması, VRAM arızası gibi şeylerle karşılaşabilirsin.

60-70 derecelerde gelip giden kartlardan daha kisa omurlu olur o bir gercek. Ekran karti icin 75 derece ustu riskli sayilir.

Uzun omurlu ekran karti icin iyi bir sogutma sarttir, ekran kartini kendisini sogutabilecegi sekilde ayarlayin, boyle kullanmayin.

%5 performans alacağım diye riske girmeye degmez 2500MHz ustune pek cıkmayın bence.

Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım, stok ayarlara çektim ve bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Peki şu ana kadar bu şekilde çalışmış olması düşük FPS, stutter veya drop sorununa yol açabilir mi? Son birkaç gündür gözüme takılan bir stutter sorunu var, 5-10 saniyede birçok kısa süreliğine stutter yaşıyorum. Bunun kartın zarar görmesiyle alakası olabilir mi?

O sorunlar yazilimsaldir hocam millet mining yaparken aylarca hiç durmadan o derecelerde kullandi yazin kartlarini. Bozulsaydi artifact vs alirdiniz veya hiç goruntu almazdiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı