Ekranda aniden oluşan garip şekiller var

STRlHurricane

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba değerli Sosyal kullanıcıları. Yaklaşık 10 dakika önce bilgisayarımdan film izlerken görüntü dondu ve ekranda kırmızı, yeşil ve mavi renklerde çizgiler ve kareler belirdi. O an bilgisayarı açık tutmanın oluşan sorunun yanı sıra daha büyük sorunlara yol açabileceğini veya kalıcı değilse bile kalıcı hale gelebileceğini düşünüp sistemin elektrik bağlantısını kestim. 2-3 dakika sonra açtığımda her şey normal gözüküyordu. Bunu ilk defa yaşıyorum ve konu hakkında bilgisi olanların/tahmini bulunanların yardımına ihtiyacım var. Bu soruna neden olan şey nedir ve nasıl çözerim? Ekranım bu fotoğraftakine benziyordu;
Screenshot_18.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba aynı sorunu ben de yaşıyorum.
PC'de bulunanlar:
AMD Ryzen 5 2600.
AMD RX 580.
Intel Pro 6000P NVMe PCI-e M.2 256 GB.
G.Skill Ripjaws V DDR4 2400 C15 1x8GB
750Watt PSU.

Benim sorunum bilgisayarımı kargolattıktan sonra başladı. Ama bu arada bir de eski anakartımın ekran kartı slotundan kıvılcım çıkarttım. Açtığım konularda var.

Nedenini ben de çözemedim. Bende de böyle görüntüler oluştuktan sonra ekran kartı fanları çalışmayı durduruyor. Ben fanları özellikle manuel olarak çalıştırıyorum yoksa 50 dereceye kadar çalışmıyor. 50 derece olunca yine bu görüntüler çıkıp sinyal yok uyarısı veriyor.

Arada sadece fanları kapatıp düzelse de bazen hiç açılmıyor. Ekran kartını slotundan çıkartıp güç kablosunu çıkarttıktan sonra ekran kartsız olarak bilgisayarı başlatıyorum. Sonrasında bilgisayar kendisini otomatik olarak yeniden başlatıyor. PC'yi kapatıp ekran kartını taktığımda düzelebiliyor. Düzelmese elimdeki başka bir ekran kartını takıyorum PC'yi açıyorum sonra yeniden RX580'i taktığımda kesin çalışıyor.

Yardımlarınızı bekliyoruz :)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    289,2 KB · Görüntüleme: 88
Merhabalar. Sorunu tam olarak tespit etmek zor fakat size tavsiye verebilirim. Eğer AMD kart kullanıyorsanız 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Bu sürümlerde de sıkıntı yaşarsınız Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyin. Yine sıkıntı yaşarsınız bu ayarlara ek olarak undervolt işlemi yapmayı deneyin. Yine sıkıntı yaşarsınız güncel ve eski sürücüleri deneyebilirsiniz.

Merhabalar. Sorunu tam olarak tespit etmek zor fakat size tavsiye verebilirim. Eğer AMD kart kullanıyorsanız 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Bu sürümlerde de sıkıntı yaşarsınız Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyin. Yine sıkıntı yaşarsınız bu ayarlara ek olarak undervolt işlemi yapmayı deneyin. Yine sıkıntı yaşarsınız güncel ve eski sürücüleri deneyebilirsiniz.
Çözümü yeni ekran kartı almak ile buldum. :) Bir ara eskisini tanıp söylediklerinizi deneyeceğim. :) Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı