Ekranda garip şekiller çıkıyor ve görüntü bozuluyor

• Konuyu başlatan HQR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 889

HQR

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
HD Graphics 520
İşlemci
Core i3-6006U
Dizüstü bilgisayarımın ekranında bir anda garip şekiller beliriyor ve bilgisayar kendine reset atıyor. Sorunu çözmek için bilgisayarıma format attım fakat sorun çözülmedi. Normalde bilgisayarı uzun süre açık tutunca bu sorun oluşuyordu fakat format attıktan sonra daha kötü oldu. Bilgisayarı açtığımda bu garip şekiller bir süre gidip geliyor ve yaklaşık 1-2 dk sonra ekran tamamen bozularak bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Sorunu nasıl çözebilirim? Cevaplarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230314_003710.jpg
    IMG_20230314_003710.jpg
    171,3 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_20230314_003649.jpg
    IMG_20230314_003649.jpg
    143,8 KB · Görüntüleme: 81
  • IMG_20230312_012343.jpg
    IMG_20230312_012343.jpg
    419,1 KB · Görüntüleme: 91
Dizüstü bilgisayarımın ekranında bir anda garip şekiller beliriyor ve bilgisayar kendine reset atıyor. Sorunu çözmek için bilgisayarıma format attım fakat sorun çözülmedi. Normalde bilgisayarı uzun süre açık tutunca bu sorun oluşuyordu fakat format attıktan sonra daha kötü oldu. Bilgisayarı açtığımda bu garip şekiller bir süre gidip geliyor ve yaklaşık 1-2 dk sonra ekran tamamen bozularak bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Sorunu nasıl çözebilirim? Cevaplarınız için teşekkürler.

Modele göre HP'nin kendi sitesindeki sürücüyü kullanın.
Windows'ya da Intel'in sürücüleri kurulu ise bunları DDU ile temizleyin.

BIOS ekranındada aynı mı?
Hayır BIOS ekranında olmuyor

Büyük ihtimalle çipset arızası. Eski dizüstü bilgisayarlarda gayet yaygın bir sorun. Belkide yüksek ısınmadan dolayıda yapabiliyor olabilir.
Driverları DDU ile kaldırınca sorun ortadan kalkıyor hocam.

Modele göre HP'nin kendi sitesindeki sürücüyü kullanın.
Windows'ya da Intel'in sürücüleri kurulu ise bunları DDU ile temizleyin.
Hocam HP'nin sitesi ayrı bir sorun.Seri numaramı giriyorum ve "HP sonuçlarınızı derliyor.Lütfen bekleyin." gibi bir yükleme ekranı çıkıyor fakat 10 dakikadır bekliyorum değişen bişey yok.HP Sitesi olmayınca HP Support Assistant yükledim.Bu sefer de uygulamada güncellenmesi gereken driver olarak ekran kartı gözükmüyor.

Yardımcı olabilecek yok mu?

Son düzenleme:
Hayır BIOS ekranında olmuyor.

Driverları DDU ile kaldırınca sorun ortadan kalkıyor hocam.

Hocam HP'nin sitesi ayrı bir sorun. Seri numaramı giriyorum ve "HP sonuçlarınızı derliyor. Lütfen bekleyin." gibi bir yükleme ekranı çıkıyor fakat 10 dakikadır bekliyorum değişen bir şey yok. HP sitesi olmayınca HP Support assistant yükledim. Bu sefer de uygulamada güncellenmesi gereken driver olarak ekran kartı gözükmüyor.

Yardımcı olabilecek yok mu?

Güvenli moddan driverları DDU ile kaldırmayı deneyebilir misiniz hocam sonra varsa orijinal driverları Intel'in sitesinden kurmayı denersiniz.

Güvenli moddan driverları DDU ile kaldırmayı deneyebilir misiniz hocam sonra varsa orijinal driverları Intel'in sitesinden kurmayı denersiniz.
Hocam DDU ile driverları kaldırınca sorun çözülüyor fakat İntelin sitesinden veya Windows update'den driver kurunca ekran yine kafayı yiyor ve pc reset atıyor.

Hocam DDU ile driverları kaldırınca sorun çözülüyor fakat İntelin sitesinden veya Windows update'den driver kurunca ekran yine kafayı yiyor ve pc reset atıyor.
Ama şöyle birşey farkettim.OCCT ile GPU'yu stres testine sokunca bilgisayar normal bir şekilde çalışıyor.Stres testini durdurunca ekran yavaş yavaş bozulmaya başlıyor ve 1-2 dk içinde yine reset atıyor.

Hocam DDU ile driverları kaldırınca sorun çözülüyor fakat Intel'in sitesinden veya Windows Update'den driver kurunca ekran yine kafayı yiyor ve PC reset atıyor.

Ama şöyle bir şey fark ettim. OCCT ile GPU'yu stres testine sokunca bilgisayar normal bir şekilde çalışıyor. Stres testini durdurunca ekran yavaş yavaş bozulmaya başlıyor ve 1-2 dk içinde yine reset atıyor.

Anladığım kadarıyla laptop kullanıyorsunuz şarjdayken böyle bir sorun çıkıyor mu belki de ekran kartı boştayken PSU yeterli elektriği vermiyordur ancak stres testinde veriyordur bilemiyorum.

Geri
Yukarı