Ekranda beyaz çizgi çıkıyor Windows başlamıyor

DeWitt

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ağabeyimin bilgisayarında diskten kazanmak amaçlı sıkıştırma açıp kapatmıştım. HDD Boot hatası verince söküp kendi bilgisayarımda sıfırladım ve Windows kurdum. System prepare yanlış hatırlamıyorsam. Bununla başka bilgisayara takmak için ayarladım ve getirdim. Şu an taktım ve Windows başlamıyor. BIOS ayarlarından default olarak ayarladım sonuç aynı. IDE pro Master olarak not detected yazıyor. Bunun bir çözümü var mı? BIOS pili çıkardım taktım, fişleri söküp açma tuşuna basılı tuttum fayda etmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ağabeyimin bilgisayarında diskten kazanmak amaçlı sıkıştırma açıp kapatmıştım. HDD Boot hatası verince söküp kendi bilgisayarımda sıfırladım ve Windows kurdum. System prepare yanlış hatırlamıyorsam. Bununla başka bilgisayara takmak için ayarladım ve getirdim. Şu an taktım ve Windows başlamıyor. BIOS ayarlarından default olarak ayarladım sonuç aynı. IDE pro Master olarak not detected yazıyor. Bunun bir çözümü var mı? BIOS pili çıkardım taktım, fişleri söküp açma tuşuna basılı tuttum fayda etmedi.
Neden Rufus benzeri bir uygulama aracılığıyla bootable bir disk hazırlayıp direkt olarak o bilgisayardan yapmadığınızı anlayamadım?

Ya Windows kurulumunda bir hata var ya da taktığınız portta.

İşletim sistemi kurulu disk Primary Master SATA veya IDE soketi yerine Slave sokete takıldığında bu hatayı alırsınız. Master, işletim sistemi kurulu disklerin takıldığı port. Slave ise depolama için kullanılan disklerin takıldığı port. Windows kurulu diski Slave portuna taktığınızda sistem ilk aşamada boot edecek bir disk bulamaz. F1'e bastığınızda diğer diskleri tarayarak ikinci aşamada Windows kurulu diskten boot eder. Sorunun çözülmesi için Windows kurulu diskin Master portuna takılması yeterli. Bu portlar anakart üzerinde renklere ayrılmıştır ve kullanım klavuzundan ayırt edilebilir.

Hocam inceleyebilirsiniz.

Verdiği hata IDE hatası değil. Çizgi çıkıyor sadece. BIOS üzerinden bakınca gelişmiş ayarlarda HDD not dedected yazıyor.
Neden Rufus benzeri bir uygulama aracılığıyla bootable bir disk hazırlayıp direkt olarak o bilgisayardan yapmadığınızı anlayamadım?
USB belleği de boot etmiyordu seçince. Yine çizgi çıkıyordu.
Bu arada yetersiz bilgi verdiğim için ceza yemişim :D. Arkadaş anladığım kadar anlatıyorum, buna da dil uzatma.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı